Salı, Eylül 26, 2023
Ana SayfaBlockchain HaberleriZcash (ZEC) Blok Zincirine Saldırı Gerçekleşti

Zcash (ZEC) Blok Zincirine Saldırı Gerçekleşti

Zcash (ZEC) Blok Zincirine Saldırı Gerçekleşti

Gizlilik odaklı bir iş kanıtı blok zinciri olan Zcash’in, spam saldırısı altında olduğu bildirildi.

Analistler, blok zincirinin ağı bozmayı amaçlayan çok sayıda işlem gerçekleştirdiğini iddia etti. Saldırgan bunu yapmak için Zcash’in gizlilik amaçlı “korumalı işlemlerini” kötüye kullandı.

Saldırgan, veri yoğunluğu yaratarak korumalı işlemlere yüzlerce çıktı değeri ekledi. Sonuç olarak, Blockchair verilerine göre blok zinciri boyutu, Haziran ortasında 31 GB iken şu anda 100 GB boyutun üzerine çıkarak inanılmaz bir şekilde büyüdü.

Durum, ağ üzerinde yüksek talepler getirdi. Zcash’in herhangi bir kesinti yaşamamasına rağmen, blok zincirinin hızla büyüyen boyutu, düğümlerin ağ ile senkronizasyon yeteneği arasında sorunlara yol açtı. Zincirleme kayıtlar, durumun aylardır devam etmesine rağmen, kamuoyunun dikkatine ancak son zamanlarda getirildiğini gösteriyor.

Zcash’in çekirdek geliştirme firması Electric Coin Company’de mühendis olan Sean Bowe, Twitter üzerinden şunları söyledi:

Bu noktada, spam ile ilgili yalnızca iki sorun var gibi görünüyor: Zincir boyutunu şişiriyor ve cüzdanların senkronize edilmesini zorlaştırıyor.

Zcash’in blok tarayıcısı, bir işlemcinin yüzlerce çıktı değerine sahip korumalı işlemler için 0,0001 ZEC gibi küçük bir ücret ödediğini gösteriyor. Bitcoin güvenlik sağlayıcısı Casa’nın kurucu ortağı Jameson Lopp, saldırganın bu saldırı için günde yaklaşık 10 dolar harcadığını tahmin ediyor.

Bu saldırının nedeni belirlenmedi, ancak uzmanlar çeşitli teoriler üretti.

Convex Labs’ın araştırma başkanı Nick Bax, birinin ağa zarar vererek kar elde etmeye çalıştığını öne sürdü. Ayrıca, spam saldırısının “insanların düğümleri çalıştırmasını zorlaştırma” girişimi olduğuna dair olası bir teoriyi ortaya attı, çünkü bu potansiyel olarak kullanıcıların blok zincirindeki faaliyetlerini izlemelerine izin verebilir.

(Visited 139 times, 1 visits today)
İlginizi çekebilir:  Polkadot Parachain teknolojisi ile ilgili yeni yol haritasını açıkladı

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici olarak çalışmıştır. Kendisi Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansına sahiptir. 2020 yılında bankacılık sektörüne veda eden Demir, Blockchain teknolojisi ve kripto paralar hakkında yazılar yazmaktan zevk alan bir kripto meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz