Salı, Haziran 6, 2023
Ana SayfaPiyasa HaberleriYurt dışındaki dövizini getirene TCMB’den destek

Yurt dışındaki dövizini getirene TCMB’den destek

Yurt dışındaki dövizini getirene TCMBden destek

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB) yapılan duyuruda, “2023 Yılı Para Politikası ve Liralaşma Stratejisi” kapsamında ticari hayatta liralaşmanın desteklenmesi amacıyla, şirketlerin yurt dışı kaynaklı dövizlerinin Türk lirasına dönüşümüne destek sağlanması kararı alındığı belirtiliyor.

TCMB duyurusu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan duyuruya göre, şirketlerin yurt dışı kaynaklı dövizlerinin Merkez Bankası’na satışı esnasında şirketler, verecekleri taahhüt karşılığında, Türk Lirasına çevrilen bedelin yüzde 2’si kadar döviz dönüşüm desteği alabilecekler.

Firmaların yurda getirdikleri yurt dışı kaynaklı dövizlerinin en az yüzde 40’ını Merkez Bankası’na satmalarından sonra, getirilmiş olan dövizin kalan kısmını kur korumalı dönüşüm hesabında değerlendirebilecek ve verecekleri taahhüt karşılığında Türk Lirasına çevrilen tutarın yüzde 2’si kadar döviz dönüşüm desteği alabilecekler.

TCMB’ye satışı yapılacak olan dövizler ve Türk Lirası vadeli mevduat ve katılma hesaplarına dönüştürülecek dövizlerin yurt dışı kaynaklı olduğunun tespiti bankalar tarafından yapılacak.

(Visited 58 times, 1 visits today)
İlginizi çekebilir:  Dev bankalar tahmin etti: Altın fiyatında hangi seviyeler bekleniyor?

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz