Perşembe, Eylül 21, 2023
Ana SayfaAltcoin HaberleriXRPL Gerçekten Merkeziyetsiz mi?

XRPL Gerçekten Merkeziyetsiz mi?

XRPL Gerçekten Merkeziyetsiz mi?

Varsayılan Benzersiz Düğüm Listesi (The default Unique Node List – dUNL), XRP Ledger (XRPL) düğümlerinin en yaygın listesidir. Doğrulayıcıların çoğunluğu tarafından kaldıraç olarak kullanılır; ancak, dUNL’nin arkasında iki merkezi varlık vardır.

XRP Doğrulayıcıları dUNL’ye Güvenmeli mi?

Wo Jake, XRP Ledger düğümleri için varsayılan Benzersiz Düğüm Listesi (dUNL) ve ağın mimarisindeki rolü hakkında Twitter üzerinden bir ileti dizisi paylaştı.

XRP Ledger’da vurguladığı gibi her doğrulayıcının kendi Benzersiz Düğüm Listesi vardır. Yaygın olarak bilinen üç UNL, Ripple, XRP Ledger Foundation (XRPLF) ve Coil’e aittir.

2022’nin 4. çeyreğinden itibaren, varsayılan Benzersiz Düğüm Listesi (dUNL) artık Ripple’ın ve Ledger Foundation’ın UNL’lerinden oluşmaktadır. Ancak her doğrulayıcı, dUNL’yi kullanabilir veya herhangi bir zamanda yeni bir UNL oluşturabilir.

Bu arada doğrulayıcılar, uzun süredir devam eden bir XRP Ledger desteği geçmişine sahip güvenilir kuruluşlar tarafından sağlanan güvenilir bir fikir birliği kaynağı olduğu için dUNL’yi tercih ediyor.

Bitcoin ve Ethereum Gibi Merkeziyetsiz

Ayrıca, dUNL, dalgalı yazılım kurulumundan sonra kullanılabilen varsayılan ön ayarlara dahildir. Bu, XRPL işlemleri için gerçek ademi merkeziyetçilik seviyesini etkilemez:

XRPL’nin konsensüs protokolü, tasarım gereği merkezi değildir. Bitcoin de tasarımı gereği merkezi değildir. Aynı şey Ethereum için de geçerli.

İşte bu yüzden XRPL’nin merkeziyetsizliği konusundaki eleştirmenler, teknik tasarımla bağlantılı yönleri hakkında konuşmamalı. Her ana blok zinciri protokolünde olduğu gibi teknik merkeziyetsizliğin ağ çevresindeki “politik durum” ile hiçbir ilgisi yoktur.

İlginizi çekebilir:  FTX tasfiyeleri piyasayı ne kadar etkileyebilir?

RippleX mühendisleri kısa süre önce XRP Ledger ağının ölçeklenebilirliğini ve işlevselliğini ilerletmek için bir yan zincir tasarımı için yeni bir teklif sunmuştu.

(Visited 1.472 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici olarak çalışmıştır. Kendisi Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansına sahiptir. 2020 yılında bankacılık sektörüne veda eden Demir, Blockchain teknolojisi ve kripto paralar hakkında yazılar yazmaktan zevk alan bir kripto meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz