Salı, Mayıs 30, 2023
Ana SayfaAltcoin HaberleriXRP’den 2023 yılının ilk “Altın Kesişimi”

XRP’den 2023 yılının ilk “Altın Kesişimi”

XRP 2023 yılındaki ilk Altın Kesişim

Ripple’ın XRP’si 2023 yılının ilk MA (hareketli ortalama) geçişini yaptı ve ilginç bir şekilde altın kesişim (golden cross) olduğu ortaya çıktı.

Altcoin’in günlük grafiğinde bu durum en son Ekim 2022’de ortaya çıkmıştı.

Kısa vadeli bir hareketli ortalamanın (MA) uzun vadeli bir hareketli ortalamanın üzerine çıkması durumunda oluşan altın kesişim, bir boğa sinyali olarak yorumlanır.

Altın kesişim genelde üç aşamada ortaya çıkar. Bir düşüş trendinde kısa vadeli hareketli ortalama, uzun vadelinin altındadır. Trendin değişmesiyle kısa vadeli, uzun vadelinin üzerine çıkar ve üzerinde kalmayı sürdürürse bir yükseliş trendi başlar.

XRP’nin 50 günlük hareketli ortalaması, 200 günlük hareketli ortalamanın üzerine çıkarak altın kesişimi doğruladı.

B5372099 9EFE 496F B652 019B57F2923A
TradingView

Token’in fiyatı, Ripple-SEC davasının sonucuna yönelik olumlu beklentiler nedeniyle Mart ayının büyük bölümünde artış göstermişti. Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, Ripple-SEC davasında bu yıl bir karar çıkmasını beklediğini belirtmişti.

En büyük altıncı kripto para, beş günlük seride 29 Mart’ta 0,589 dolara kadar yükselmişti.

Yazım anında XRP, son kripto piyasasında geri çekilmeyle birlikte günlük yüzde 0,73, son yedi günde de yüzde 7,05 düştü.

Diğer taraftan altın kesişim illa ki mutlak bir yükseliş demek değildir; zira, zaman zaman alıcıları piyasanın yanlış tarafında tuzağa düşürebilir. Bunun nedeni, tokenin halihazırda aşırı satın alınmış olması ve altın kesişim oluşana kadar düzeltme gerektirmesi olabilir.

Nitekim, Ekim 2022’deki altın kesişim, FTX çöküşünün etkisiyle geçersiz kalmıştı. O dönemde kriptolar sert bir düşüş yaşarken, XRP fiyatı da 10 Kasım’da 0,31 dolara kadar düşmüştü.

Bununla birlikte, günlük grafikte oluşan başka bir model de dikkat çekiyor: boğa bayrağı.

Boğa bayrağı formasyonu, iki paralel trend çizgisiyle gösterilen aşağı eğimli bir kanal veya dikdörtgen gibi görünen bir devam formasyonudur.

İlginizi çekebilir:  Binance CEO'su CZ: "Banka satın almak riskli!"

Altcoinin son rallisi kâr realizasyonlarıyla sona erdi ve boğalar başka bir ralliyi zorlamak için tekrar kontrolü ele geçirmeden önce daha düşük dipler ve yükseklerle dar bir aralıkta geziniyorlar.

(Visited 122 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haber Entel