Cuma, Mayıs 20, 2022
Ana SayfaKriptopediWrapped tokenler nedir?

Wrapped tokenler nedir?

Wrapped tokenler nedir?

Wrapped tokenler, varlıkları bir zincirden diğerine tokenleştirilmiş olarak dağıtmalarına izin vererek kripto yatırımcıları için yeni fırsatlar yaratır. Wrapped tokenler, nasıl çalıştıkları ve hangi Wrapped tokenlerin en popüler olduğu hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edebilirsiniz.

Wrapped tokenler nedir?

Wrapped bir token, başka bir kripto varlığın tokenleştirilmiş bir versiyonudur. Orijinal dijital varlık, kriptonun wrapped (sarılı veya sarılmış) sürümünün başka bir blok zincirinde oluşturulmasını sağlayan, esasen dijital bir “vault” (kasa) olan bir “wrapper” (sarıcı) yerleştirildiği için, wrapped bir token olarak adlandırılır.

655DFDF8 EEEC 462A AA7E 01CC1FE8B01E

Orijinal varlığın aksine, wrapped tokenler yerel olmayan blok zincirlerinde ve orijinal kripto için kullanılabilir.

Değerini bu durumda başka bir varlıktan aldığı için, wrapped bir tokenin bir stabilcoine benzer olduğu söylenebilir. Bunun yanısıra, wrapped tokenlerde, değer bir kripto varlığından türetilir.

Wrapped tokenler, çapraz zincir çalıştıran temel tokenlerle farklı blok zincirleri arasındaki birlikte çalışabilirliği iyileştirir. Örnek olarak, Bitcoin (BTC) ağı, Ethereum (ETH) ağında olanlardan tamamen habersizdir. Bununla birlikte, wrapped tokenleri tutarsanız, farklı blok zincirler arasında bağlantılar oluşturabilir ve işlevlerinden faydalanabilirsiniz.

Wrapped tokenler başka bir varlığa sabitlendiğinden, genellikle varlığı saran ve açan bir saklama görevlisi tarafından yönetilir. Sarılacak ilk kripto varlığı, sahiplerinin BTC’yi Ethereum DeFi ekosisteminde dağıtmalarını sağlamak için Ethereum ağında kullanılan wrapped Bitcoin (WBTC) oluşturmak için BTC idi.

Wrapped coinler nasıl çalışır?

Wrapped coinler genellikle tokenleri basmak için bir emanetçi gerektirir. Sarma süreci, orijinal tokenin sarılı versiyonunu farklı bir blok zincirinde basması için sorumluya bir istek gönderen, örnek olarak, CoinList, Airswap, AAVE gibi traderlar tarafından başlatılır.

Aave, Web 3.0

Wrapped Bitcoin (WBTC) örneğini kullanarak, emanetçinin basılan her bir WBTC için BTC bir tutması gerekir. Bu rezervin kanıtı zincire kaydedilir.

Trader, saklama görevlisine wrapped tokenleri “yakmak” ve orijinal varlığı rezervlerden serbest bırakmak için bir talepte bulunduğunda, tokenler orijinal varlığa geri dönüştürülür. Aslında, emanetçi, varlığın sarıcısı olarak hareket eder.

Yine, WBTC örneğini kullanarak, var olan her WBTC tokeni için, emanetçi tarafından tutulan BTC’nin eşdeğer değeri vardır.

En büyük wrapped coinler

İşte piyasa değerine göre sıralanmış en iyi wrapped coinlerin bir listesi.

Wrapped Bitcoin

WBTC, bunlarda en popüler tokendir. Bitcoin’in ERC-20 dönüşümü, 2019’da BitGo, Ren ve Kyber tarafından başlatılmıştı ve bu token pazarının yüzde 75’inden fazlasını temsil ediyor.

WBTC, Ethereum’daki DeFi protokollerine bağlanmak için kullanabildikleri için kullanıcılar için faydalıdır. Bu, BTC fiyatına aynı maruziyeti sunan sentetik bir varlık olan WBTC’nin, BTC’yi getiri sağlayan bir varlığa dönüştürme potansiyeli anlamına gelir. Uniswap veya Yearn Finance’deki likidite havuzlarından getiri elde etmek için WBTC’yi kullanabilirsiniz.

WBTC elde etmek üzere, BTC’nizin sarılması için CoinList gibi traderları kullanabilirsiniz. Trader, BTC’nizi, gönderdiğiniz Bitcoin’e eşdeğer WBTC basan ve orijinal varlığı kilitli tutan bir emanetçiye gönderir.

WBTC’nizi BTC için kullanmaya karar verirseniz, satıcı, sırayla WBTC’yi imha edecek ve BTC’nizi size bırakacak olan saklama görevlisine bir yakım talebi gönderecektir.

Bu para basma ve yakım sistemi, BTC ve WBTC’nin 1:1 oranında sabitlenmesini sağlar. Ayrıca kripto borsalarında WBTC satın alabilirsiniz.

Wrapped BNB

Wrapped BNB (WBNB), BNB’nin BEP20 standardına uygun tokenize edilmiş bir versiyonudur. Sonuç olarak, BNB Zincirinde, BNB yerine WBNB kullanabilirsiniz.

0B403DBD E284 4DC7 A39B D19D8649D92C

WBNB, BNB Chain’deki alt tokenlerle doğrudan takas edilebilir. WBNB, zincirler arası transferleri kolaylaştırmak için ERC-20’ye de genişletilmiştir.

Zincirler arası varlık dönüştürme hizmetini kullanarak Binance üzerinde BNB’nizi WBNB’ye bağlayabilirsiniz. Ayrıca, WBNB’yi Solana ve Terra gibi bazı başka zincirlere de dağıtabilirsiniz.

renBTC

renBTC (RENBTC), BTC’nin ikinci en popüler wrapped versiyonudur. renBTC tokenleri, ERC-20 uyumludur ve BTC değerine sabitlenmiştir.

RENBTC, 2021’de piyasaya sürüldü ve RenVM’de basıldı. RenVM, merkezi olmayan uygulamalar (dApps) için çapraz blok zincirine erişim sağlayan açık bir protokoldür. RenVM, BTC, BCH ve ZEC gibi dijital varlıkları destekler.

RenBTC’yi basmak, sadece BTC’nizi RenVM’ye göndermenizi içeren oldukça basit bir işlemdir; bu, varlığı güvence altına alır ve Ether’de eşdeğer sayıda renBTC tokeni basar.

2C279C3D 2269 4519 B646 2F9FC911E1BD

renBTC, değerini Bitcoin’e sabitlenmiş halde tutmak için bir yakım mekanizmasına güvenmez, ancak doğrudan bir tedarik sabitleyicisi üzerinde çalışır ve renBTC’nin dolaşımdaki arzını karşılamak için yedekte yeterli BTC bulunmasını sağlar.

RenBTC’yi kullanmak için gereken tek şey, renBTC’nizi RenVM’ye göndermektir. RENBTC tokenleri, arzı ve rezervleri bir dengede tutmak için imha edilirler.

Wrapped tokenlerin kullanım durumları

Wrapped tokenler, belirli bir blok zincirinde yerel olmayan tokenlerin kullanımına izin verir.

Bunun yanısıra, kripto borsaları ve merkezsiz trading yerleri için likiditeyi ve sermaye verimliliğini artırmak için de kullanılabilirler. Atıl dijital varlıkları sarma ve bunları zincirler arası dağıtma yeteneği, farklı merkezsiz uygulamalar arasında paylaşılan likiditeyi sağlar.

Ayrıca, yerel tokenlerden daha düşük ücretler ve daha hızlı işlem süreleri sunan blok zinciri ağlarında daha sık kullanılabilirler.

Bununla birlikte, wrapped tokenlerin ana varlık nedeni, getiri elde etmek için varlıkları DeFi pazarında dağıtmaktır.

(Visited 137 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 29,069.00 3.14%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,946.22 2.44%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.506809 3.99%
solana
Solana (SOL) $ 49.28 5.22%
xrp
XRP (XRP) $ 0.40821 2.44%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 9.64 3.85%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.084007 2.74%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000012 1.47%
terra-luna
Terra (LUNA) $ 0.000131 8.45%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 28.62 4.42%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 6.86 3.43%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 5.00 1.35%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 68.07 4.04%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.431018 0.85%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.632626 2.05%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 5.75 4.03%