Worldcoin nedir, nasıl çalışır?

Worldcoin hakkında bilmeniz gerekenler

0
16

worldcoin nedir

Worldcoin, OpenAI CEO’su Sam Altman tarafından Max Novendstern ve Alex Blania ile birlikte kurulan bir projedir.

Worldcoin, herkesin kullanabileceği küresel bir kimlik ve finansal ağ oluşturmayı hedefleyen bir projedir. Projede, insanların benzersiz olduklarını kanıtlamaları için irislerini tarayan ve bunun karşılığında Worldcoin tokenleriyle ödüllendiren bir cihaz olan “küre” kullanılmaktadır.

Worldcoin nasıl çalışır?

Worldcoin’in kurucuları, projeyi Evrensel Temel Gelir adı verilen herkesin düzenli bir temel gelire sahip olduğu küresel bir dağıtım sistemi olarak geliştirdiler. Sam Altman, kripto paranın gelecekte yapay zeka sistemleri tarafından üretilen büyük kazançları insanlar arasında adil bir şekilde dağıtabileceğine dair umutlarını dile getirdi.

Ancak, kripto paraların eşit bir şekilde dağıtılabilmesi için herkesin yalnızca bir kez kaydolabilmesi gerekiyordu. Bu nedenle, kurucular biyometrik iris taramalarını tercih ettiler. Orb adı verilen bir cihaz geliştirdiler, bu cihaz bireylerin benzersizliklerini ve insanlıklarını kanıtlamak için iris taraması yaparak onlara “World ID” olarak kullanılabilecek küresel bir dijital pasaport atadı.

Worldcoin nasıl çalışır?

Tarama işlemi, bir sayı dizisi olarak bilinen bir hash’e dönüştürülür ve bu hash, taranan görüntünün tekrar oluşturulmasını imkansız hale getirecek şekilde tasarlanmıştır. Orb, taranan iris hash’ini ve kullanıcının genel anahtarının hash’ini Worldcoin sunucularına gönderir. Eğer kişi daha önce kaydolmamışsa, bu karma değerleri veritabanına ve şirketin blok zincirine eklenir.

Worldcoin nasıl kullanılır?

8 Mayıs’ta yayınlanan World uygulamasını indirerek ve aşağıdaki adımları takip ederek Worldcoin’e dahil olabilirsiniz.

Adım 1: World Uygulamasını indirin. Bu uygulama, hem iOS hem de Android işletim sistemlerinde kullanılabilir. Uygulama aracılığıyla bir Worldcoin hesabı ve dijital bir cüzdan oluşturabilirsiniz.

Adım 2: World ID’ye kaydolun. World Uygulamasını göz küresi taraması prosedürü olmadan kullanabilirsiniz. Ancak, Worldcoin tokenlerden ve diğer kripto para birimlerinden ücretsiz pay almak için, World ID’ye kaydolmanız gerekmektedir. Bu işlem için bir Worldcoin Operatörüne başvurmanız gerekmektedir.

Adım 3: World ID’niz ile Worldcoin ve diğer kripto para birimlerinden ücretsiz payınızı alın.

(Visited 14 times, 1 visits today)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz