Çarşamba, Mayıs 25, 2022
Ana SayfaKripto HaberleriWikipedia kripto bağışlarını yasaklıyor

Wikipedia kripto bağışlarını yasaklıyor

Wikimedia Vakfı, topluluğun kripto para bağışlarını yasaklanması talebini kabul etti.

Wikipedia kripto bağışlarını yasaklıyor

Wikipedia ve diğer Wikimedia projelerinin arkasındaki Wikimedia Vakfı, katkıcılardan Molly White’ın yakın tarihli bir duyurusuna göre kripto para ile bağışların alınmasını durdurdu.

Karar, Wikipedia topluluğundan alınan taleplere istinaden verildi

Kuruluş, bağışları “mümkün olduğunca basit ve kapsayıcı” hale getirmek amacıyla 2014 Temmuz ayında BTC’yi kabul etmeye başlamıştı. BitPay’e geçiş öncesinde işlemler için ilk başta Coinbase kripto borsasına dayanıyordu. Vakıf ayrıca, mevcut kripto para listesine Ethereum (ETH) ve Bitcoin Cash’i de (BCH) eklemişti.

Wikipedia editörleri bu ayın başında büyük bir çoğunlukla kripto para ile bağışların askıya alınması lehinde oy kullanmışlardı. White’ın sunduğu teklif, en büyük iki iş kanıtı kripto para BTC ve ETH’nin, vakfın çevresel sürdürülebilirlik hedefleri açısından bir tehdit teşkil ettiğini savunuyor. Nitekim lider kripto paranın bir senede 204,5 terawatt-saat elektirik tüketimi bulunuyor.

Teklif bunun dışında, son derece riskli olan yatırımları onaylamanın vakıf açısından itibari riskler oluşturduğunu iddia ediyor.

Kripto bağışları, 2021’deki toplam katkıların yalnızca on binde 8’ini oluşturuyordu, bu nedenle aslında yasak vakfı pek de etkilemiyor. Yine de, gelecekte kripto para bağışlarına başka bir şans vermek amacıyla kapıyı açık tuttu ve “bu sorunu izlemeye devam edeceğini” belirtti.

Daha önceden yoğun tepkiler nedeniyle 2022 başlarında kripto bağışlarını askıya alan Mozilla Vakfı, Nisan ayında tekrar başlatmaya karar vermişti. Fakat, yalnızca çevre dostu hisse kanıtı kripto paraları kabul edecek, bu da Mozilla kullanıcılarının artık BTC bağışlayamayacağı manasına geliyor.

Geçen Şubat ayında da, İngiletere’deki bir hayvan koruma organizasyonu, iklimle ilgili endişeler nedeniyle bundan böyle kripto para kabul etmeyeceğini duyurmuştu.

(Visited 703 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 29,856.00 2.42%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,971.37 1.51%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.516922 1.46%
solana
Solana (SOL) $ 48.70 0.33%
xrp
XRP (XRP) $ 0.406309 1.06%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 9.94 0.49%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.083951 1.96%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000012 0.51%
terra-luna
Terra (LUNA) $ 0.000186 20.58%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 27.72 1.62%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 7.06 0.47%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 5.56 2.74%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 68.87 0.60%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.407028 1.23%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.646327 1.50%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 5.77 0.61%