Salı, Mart 5, 2024
Ana SayfaBlockchain HaberleriWeb 3.0 oyunları işte bu yüzden kullanıcı kaybediyor!

Web 3.0 oyunları işte bu yüzden kullanıcı kaybediyor!

Web 3.0 oyunları işte bu yüzden kullanıcı kaybediyor!

Web 3.0 oyunlarının yükselişi, 2021 yılında oyun dünyasında büyük bir heyecan yaratmıştı.

Ancak bu oyunlar, ilk baştaki popülaritesine rağmen artık aktif kullanıcılarını elinde tutmakta zorlanıyor.

Makalemizde Trendkoin olarak bu konuya değiniyoruz.

Web 3.0 oyun deneyimi

Blok zinciri tabanlı oyunlar yapısı gereği bir miktar karmaşıktır. Çoğu oyunda oynamaya başlamak için oyuncuların bir kripto cüzdanı oluşturması, kripto satın alması, cüzdanı oyuna bağlaması ve çoğu zaman da bir NFT satın alması gerekiyor. Kullanıcılar için bunlar biraz can sıkıcı bir neden olarak görülebiliyor.

Bir diğer konu ise, blok zinciri işlemleriyle ilişkili yavaş hızlar ve yüksek ücretler.

Web 3.0 oyunları, yavaş işlem hızları ve yüksek ücretleriyle tanınan blok zinciri teknolojisine dayanır.
Oyuncular oyun içi varlıklarının aktarılması veya bir satın alma işleminin işleme koyulması için dakikalarca beklemek zorunda kalabiliyorlar. Bu gibi durumlarda ağ tıkanmaları da yaşanabiliyor.

Oyunlardaki NFT ihtiyacı

populer bir nft kart oyunu the crypto you milk

Günümüzde çoğu P2E oyunu, eğlenceden çok kâr odaklı inşa edilmiştir ve bu bazı sorunlar olarak kullanıcılara yansımaktadır:

  • NFT ihtiyacı
  • Sosyal oyun eksikliği
  • Yüzeysel oyunlar

Oyunların kilidini açmak, ödül almak gibi durumlarda çoğu zaman oyuncuların sahip olması gereken NFT’ler bulunuyor. NFT ücretleri genelde düşük olmadığı için oyuncular tarafından da artık tercih edilmemeye başlanıyor.

Ayrıca oyunların büyük kısmında sosyal oyun öğelerinin olmaması ve yetersiz topluluk katılımı da oyuncular arasında sosyal sorunu öne çıkarıyor. Uzun vadede oyuncuları çekecek derinlik, karmaşıklıktan yoksun oldukları için daha az tercih edilme nedenleri arasında yerini alıyor.

Web 3.0’daki ücretsiz sürümlerdeyse, oyun deneyimi genellikle yetersiz kalıyor ve çoğu zaman oyuncuların beklediği standartları karşılamıyor. Bu nedenle oyuncular, yüzeysel oyunlarla vakit kaybetmek istemediği için kullanıcı kaybı yaşanıyor.

İlginizi çekebilir:  EigenLayer airdrop etkinliği ne zaman? EigenLayer nedir, nasıl çalışır?

Oyunlar mobil destekli olmaması

Web 2.0’daki oyuncular, kullanışlı ve oynaması hızlı bir mobil oyun deneyimine doğru ilerlerken, Web 3.0 oyunları azalan masaüstü oyuncu tabanının sahiptir.

Oyunlar mobil cihazlarda mevcut olsalar bile, çoğunlukla Android işletim sistemine sahip cihazlarda geçerli oluyor. Öte yandan kullanıcıların üçte biri iOS işletim sistemi kullanıyor ve bu sayı gelişmiş ülkelerde daha yüksek.

Mobil uyumluluk eksikliği, birçok oyuncunun erişilebilirliğini önemli ölçüde sınırlıyor. Bu da, oyuncuların hareket halindeyken oyunlardan zevk almasını zorlaştırıyor.

FUD’ların fazlalığı

What does FUD mean in crypto? - 4 Greatest FUD moments - Zipmex

Web 3.0 oyunları geçen yıllarda yaşanan kripto dolandırıcılıkları nedeniyle de zor günler geçirdi. Delphi’nin The Year Ahead for Gaming raporuna göre, 2022’nin başından bu yana, piyasa değerine göre ilk 10 blok zinciri oyun projesi %95’e kadar düşüş yaşadı.

2021’de dünyayı kasıp kavuran Axie Infinity ve Alien Worlds gibi en büyük blok zinciri oyunları bile aktif kullanıcılarının %5 ila %10’unu elinde tutmakta zorluk yaşadılar.

Yasal belirsizlikler

2020-2021’de pazar katlanarak büyüdü. Ancak 2022’de Terra çöküşünden FTX patlamasına kadar ekosistem çapında muazzam bir güven kaybı yaşandı. Bu da sektörün kırılganlığını gündeme getirdi.

Öte yandan, son zamanlarda pek çok ülke tüketicileri korumak için kurallar koyarak kriptoyu ve blok zinciri teknolojisini düzenlemek istiyor. Çin kripto işlemlerini yasaklarken, madenciliğe kısıtlama getirdi. Hindistan ise, IMF’nin kripto düzenlemeleri için G-20 ile çalışıyor. Mevzuat sorunları ve vergilendirme yasaları, oyuncuların finansal sistem ile kripto para piyasası arasında hareket etmesini zorlaştırıyor.

Diğer taraftan oyuncular, önemli yatırımlar ve ödüllerden sonra kazançlarını itibari paraya dönüştürmekte zorlanıyorlar.

Sonuç olarak, Web 3.0 oyunları oyun endüstrisinde devrim yaratma potansiyeline sahipken, bahsettiğimiz nedenlerden dolayı kullanıcı kaybı yaşıyorlar.

(Visited 69 times, 1 visits today)

Google Haberler

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Seren Barlakhttp://wwww.trendkoin.com
Adnan Menderes Üniversitesi mezunu olan Seren Barlak, 3 yıl çeşitli platformlarda content writer ve rewriter olarak çalışmış ayrıca çevirmenlik ve içerik editörlüğü görevlerinde de bulunmuştur. Uzun bir süredir kripto para sektörü ile ilgilenen Barlak, blockchain, gaming ve yurtdışı platformlarda yayınlanan diziler hakkında inceleme yazıları yazmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz