Pazar, Ocak 23, 2022
Ana SayfaAltcoin HaberleriVitalik Buterin: Ethereum Birkaç Ayda 100x Ölçeklendirilebilir!

Vitalik Buterin: Ethereum Birkaç Ayda 100x Ölçeklendirilebilir!

Vitalik Buterin: Ethereum Birkaç Ayda 100x Ölçeklendirilebilir!

Ethereum’un ölçeklendirme sorunları, oldukça uzun bir süredir tartışma konusu olmuştur. Geçen yaz DeFi alanının patlamasıyla birçok yatırımcı, ağı kullanmanın ne kadar pahalı hale geldiği konusunda kendilerini şok içinde buldular. Bu da sıradan ve küçük işlemleri uygulanabilir olmaktan çıkardı.

Ethereum’un whitepaper’ının yazarı ve kurucu ortaklarından Vitalik Buterin, son zamanlarda Tim Ferris podcast’inde sorunları ele aldı.

Başlıklar

Önümüzdeki Birkaç Ayda 100X Ölçeklenebilirlik

Tim Ferris Podcast’inde, Naval Ravikant ile konuşan Vitalik Buterin, şu anda Ethereum ekosistemini karıştıran bazı ana zorlukları ele aldı. Özellikle, diğer şeylerin yanı sıra katman-1 ve katman-2 ölçekleme çözümlerinden bahsetti.

Buterin, Ethereum’un karşı karşıya olduğu mevcut ölçeklenebilirlik sorunlarına ikinci katman çözümü olarak Rollup’ları tartıştı. Bunlar, işlem bilgilerini Ethereum’un ana ağında bir araya getirmeden önce ayrı, belirlenmiş bir zincirde depolamanın bir yolunu sağlıyor.

Ethereum 2.0 ile ağa, Sharding’i da içeren bir katman ölçeklenebilirlik çözümü olan başka eklemeler de olacak.

Vitalik Buterin: Ethereum Birkaç Ayda 100x Ölçeklendirilebilir!

Yine de Buterin, Rollup’ların çok yakında geleceğini belirtti.

“Rollup’lar çok yakında geliyor ve daha fazla ölçeklendirmeye ihtiyacımız olduğunda, Sharding’in bu süre zarfında hazır olacağından tamamen eminiz.”

Ayrıca, Optimism veya ZK tabanlı bir Rollup’ın önümüzdeki birkaç ay içinde 100X ölçeklenebilirlik sorununu çözeceğini düşünüyor. Yine de Buterin, takımların geçiş yapmasını engelleyebilecek bazı riskler olduğu konusunda da uyardı.

“Bence kesinlikle yeni teknoloji ve yeni teknolojinin her zaman riskleri olduğu için rahat hareket etmeyecek pek çok insan var, ancak bol miktarda uygulama olacağını umuyorum.”

Sharding nedir?

Rollup kavramının ortaya koyduğu katman-2 çözümünün aksine, Sharding katman-1 entegrasyondur.

Bu, Ethereum 2.0’ın piyasaya sürülmesiyle birlikte geliyor ve mevcut blok zincirini doğrudan iyileştirmek için tasarlandı.

Halihazırda, Ethereum üzerinde çalışan her node, içinden geçen her bir işlemi işlemelidir. Bu doğrulama çok fazla güvenlik sağlarken, aynı zamanda ağın kendisinin, toplam çiftlerinin toplamını göz ardı ederek, yalnızca her bir node kadar hızlı olabileceğini önermektedir.

Sharding ile ağ daha küçük bölümlere, parçalara bölünür. Bağımsız işlem geçmişi içerirler ve bu senaryoda her node’un yalnızca belirli parçalar için işlemleri işlemesi gerekir.

Buterin’e göre, hem 1.katman hem de 2. katman ölçekleme çözümleri bir araya geldiğinde, bu Ethereum ağının 1000 kattan daha büyük bir faktörde ölçeklenmesine izin verecektir.

(Visited 102 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici olarak çalışmıştır. Kendisi Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansına sahiptir. 2020 yılında bankacılık sektörüne veda eden Demir, Blockchain teknolojisi ve kripto paralar hakkında yazılar yazmaktan zevk alan bir kripto meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 34,938.00 0.06%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 2,402.94 1.37%
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 366.75 3.71%
cardano
Cardano (ADA) $ 1.07 1.76%
solana
Solana (SOL) $ 95.17 3.83%
xrp
XRP (XRP) $ 0.598457 1.63%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 17.97 1.51%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.136282 5.47%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000021 9.57%
terra-luna
Terra (LUNA) $ 65.48 5.00%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 61.20 5.10%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 15.41 0.79%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 10.99 0.05%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 107.49 0.15%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.934415 1.66%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 1.54 2.71%
axie-infinity
Axie Infinity (AXS) $ 50.61 3.18%