Perşembe, Ağustos 18, 2022
Ana SayfaKripto Para HaberleriUSDD'nin bir ponzi şeması olabileceği öne sürüldü

USDD’nin bir ponzi şeması olabileceği öne sürüldü

USDDnin bir ponzi şeması olabileceği öne sürüldü

Kripto endüstrisi daha fazla popülerlik kazandıkça, pump ve dump dolandırıcılıkları ve ponzi şemaları daha yaygın hale geldi.

TRON DAO Reserve’in çıkardığı USDD stabilcoini, Coffeezilla olarak bilinen araştırmacı YouTuber Stephen Findseisen tarafından olası bir Ponzi şeması olarak nitelendirildi.

USDD’nin performansı sürekli 1 doların altında kaldığından, tartışmalara konu oluyor. Stabilcoin 13 Haziran’da önemli bir düşüş yaşamış ve önceki seviyesi 0,98 dolara geri dönmeden önce 0,93 dolara kadar düşmüştü.

USDD bir ponzi şeması mı?

Findseisen, çöken Terra ekosistemiyle USDD arasındaki birkaç temel benzerlik ve ayrımı anlattı.

Şaşırtıcı detay: UST çöküşünden faydalanan cüzdan USDD aktarmaya başladı!

Yeni stabilcoinin arkasındaki kişi, oldukça tartışmalı bir figür olan ve kovuşturma korkusuyla birden fazla ülkeden ayrılan Justin Sun. (Aynı zamanda, eski bir çalışanı, her zaman insider trading ile meşgul olduklarını iddia ediyor.)

Sun, “USDD fikrini Terra’nın yükselişine tanık olduktan sonra planlamıştık” diye belirtiyor. Fakat Sun, Luna’nın çöküşünden sadece birkaç gün öncesinde USDD’yi başlatmıştı. İnsanları bu stabilcoinin farklı olduğuna ikna etmek isteyen Justin Sun’a göre, Terra hızlı büyüme ve aşırı kaldıraç nedeniyle çökmüştü; ancak kendileri aynı hatayı yapmayacaklar.

UST ve USDD karşılaştırması

Coffeezilla TerraUSD ve USDD’yi karşılaştırarak düşüncelerini aşağıdaki şekilde açıklıyor.

Aralarındaki paralellikler:

  • Her ikisi de algoritmik olduklarını iddia ediyor; bu da onların değerlerini 1 dolar seviyesinde tutmak için arbitraj yapmaları gerektiği anlamına geliyor,
  • her ikisi de yüksek getiri vaat ediyor ve bunun uzun vadede sürdürülemez olduğunu kabul ediyor.

Farklar: Terra milyarlarca dolar birikimden sonra çökerken, USDD henüz bir aylık olup, 700 milyon dolarlık bir piyasa değerine şimdiden ulaştı.

Ayrıca, Arbitraj projesinin mekanizması kapatıldığından ve basımı Alameda Research gibi birkaç whitelist’e alınmış kurumla sınırlı olduğundan, USDD henüz algoritmik bir işlev görmüyor. 

Bu önemli, çünkü USDD’yi kötü şöhretli algoritmik ölüm sarmalından en azından şimdilik koruyor. Algoritmik ölüm sarmalı, yalnızca yakım ve coin basımı aktif olduğunda ortaya çıkabilir.

Az sayıda kuruluş tarafından yönetildiği göz önüne alındığında, USDD’nin merkeziyetsizlik düzeyi de şüpheli.

Findseisen şöyle söylüyor:

Tüm Ponzi şemaları gibi, bu da farklı ve risksiz olduğunu söylüyor. USDD, yılda yaklaşık yüzde 39,6 faiz vermek suretiyle farklı bir şey sunarak oyunu değiştiriyor.

USDD kesinlikle merkezsiz değil

CoffeeZilla’ya göre durum, küçük bir kurum grubu tarafından kontrol edilmekten çok daha kötü. Çünkü stabilcoin hemen hemen Justin Sun’ın cüzdanı gibi; zira, Sun’un para basmaktan sorumlu olduğu toplam USDD miktarının açık bir kanıtı bulunuyor. 

Konu, şimdiye kadar basılmış toplam 723 milyon tokenin 683 milyonu. Bu, USDD’nin organik merkezsiz şekilde büyümesi istenmesine rağmen, Sun’ın şu anda stabilcoinin yüzde 94’ünü kişisel olarak bastığını gösteriyor.

Findseisen şöyle söylüyor:

Sadece stabilcoinin sürdürülemez bir getiri sunduğunu düşünmüyorum. Ayrıca Justin Sun’ın fiyatı etkilemeden, TRON’u boşaltmasının gerçekten mantıklı bir yol olduğunu düşünüyorum.

Mevcutta Tron DAO Reserve, dolaşımdaki tüm stabilcoin miktarını desteklemek için toplam 2,31 milyar dolar değerinde kripto para rezervine sahip.

USDD rezerv varlıklar olan TRX, BTC ve USDT gibi çeşitli büyük dijital varlıkların aşırı teminatlandırılmasıyla korunuyor.

Teminat oranı yüzde 130 olarak belirlendiğinden, teminata alınan varlıkların toplam değeri şu anda dolaşımda olan USDD tutarından çok daha fazla durumda.

(Visited 149 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 23,499.30 0.19%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,860.51 1.29%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.537418 0.20%
solana
Solana (SOL) $ 40.94 1.13%
xrp
XRP (XRP) $ 0.376593 1.07%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 8.51 0.73%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.081156 1.43%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000015 6.56%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 26.02 1.00%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 8.12 0.63%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 8.07 0.59%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 60.97 1.56%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.345917 0.71%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.899511 0.16%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 5.10 0.56%