Perşembe, Eylül 28, 2023
Ana SayfaAltcoin HaberleriAraştırma: UniSwap’taki Bu Tokenlerin Yüzde 97’si Dolandırıcı Olabilir

Araştırma: UniSwap’taki Bu Tokenlerin Yüzde 97’si Dolandırıcı Olabilir

Araştırmacılar, locking (kilitleme) sözleşmelerini kullanan tokenlerin tamamına yakınının bir rug pull (kilim çekme) eğiliminde olduğunu söylüyorlar.

Araştırma UniSwaptaki Bu Tokenlerin Yüzde 97si Dolandırıcı Olabilir

Bir araştırma, UniSwap merkezsiz borsasında başlatılmış tokenlerin yüzde 97,7’sinin bir kilim çekme (rug pull) dolandırıcılığı amaçlı olabileceğini söylüyor.

Yeni çalışmada, araştırmacılar 20 bin tokenden fazla işleme ilişkin verileri analiz ettiklerini ve yüzde 99 doğrulukla “potansiyel kilim çekmelerini gerçekleşmeden önce tespit edebilen” makine öğrenimi yöntemleri geliştirdiklerini iddia ediyorlar.

Bu, analiz edilen yaklaşık 27 bin tokenin sadece 631’inin “kötü amaçlı olmadığı” anlamına geliyor.

Geliştiricisi bir tokeni başlatıp, boş vaatlerle tokeni sattığında ve ardından fonlarla birlikte ortadan kaybolduğunda bir kilim çekme (rug pull) dolandırıcılığı gerçekleşir. (Not: Düşük fiyttaki tokeni önce pumplayıp, yüksek fiyattan yatırımcılara satarak ortadan kaybolmaları da kilim çekme dolandırıcılıklarındandır.)

Yatırımcı fonlarının bir akıllı sözleşmeyle kilitlenmesi merkezsiz finansta (DeFi) yaygındır. Ancak araştırmacılar, “kilitleme sözleşmelerini kullanan tokenlerin %90’ının sonunda bir kilim çekme veya kötü niyetli bir token olma eğiliminde” olduğunu söyleyerek, dolandırılmaya karşı pek de bir garanti sağlamadığını belirtiyorlar.

Son zamanlarda kripto endüstrisinde popüler olan köprü zinciri hack’leri toplam 2 milyar dolarlık bir sorun haline gelmeden önce, kilim çekme vakaları, 2020’deki 2 milyar dolarlık dolandırıcılığın önemli bir kısmını oluşturuyordu.

Buna karşılık, bazı endüstri uzmanları araştırma ekibinin metodolojisini eleştirdiler. Örneğin, Israel Blockchain Industry’den Maya Zehavi Twitter’da şöyle yazdı:

KUSURA BAKMAYIN AMA BÖYLESİ BİR İDDİA İÇİN ÇOK KUSURLU BİR METODOLOJİ. ARAŞTIRMACILAR, TOKENLERİN LİKİDİTESİNİ VEYA HACMİNİ HESABA KATMAMIŞLAR.

BU, TWİTTER HESAPLARININ YÜZDE 97’SİNİN SAHTE OLDUĞUNU, ANCAK GEÇEN SENE HİÇBİRİNİN AKTİF OLMADIĞINI SÖYLEMEK GİBİ BİR ŞEY.

DeFi Pulse’un kurucusu olan Scott Lewis de, araştırmacıların “kilim çekme” terimini çok özgürce kullandığını öne sürdü.

“KİLİM ÇEKME” BİR ÇIKIŞ DOLANDIRICILIĞIDIR VE UNİSWAP’TAKİ TOKENLERİN YÜZDE 97,7’Sİ DEĞİLDİ.

(Visited 79 times, 1 visits today)
İlginizi çekebilir:  SEC Başkanı Gary Gensler sorguya alındı

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz