Cuma, Ocak 28, 2022
Ana SayfaAltcoin HaberleriUNI (Uniswap) Satın Almak İçin 10 Neden

UNI (Uniswap) Satın Almak İçin 10 Neden

UNI (Uniswap) Satın Almak İçin 10 Neden

Uniswap, tamamen merkezi olmayan bir kripto borsası ve Ethereum blok zincirinde çalışan en popüler DEX’tir. Herkes bir KYC sürecinden geçmeden herhangi bir ERC belirtecini birkaç tıklamayla değiştirebilir. Ayrıca, otomatik likidite protokolü olarak adlandırılan nispeten yeni bir ticaret paradigması türü kullanır.

Ekibin amacı, merkezi olmayan finans (DeFi) ekosistemi ile bağlantı kurarak finansal piyasalara giriş engelini kaldırmaktır. Son zamanlarda Uniswap, kümülatif hacimlerle ilgili olarak 100 milyar doları aşan işlemlerde bir kilometre taşına ulaştı.

Başlıklar

Uniswap Almak için 10 Neden

1. Uniswap, kullanıcıların herhangi bir tokeni USDT, Dai ve diğerleri gibi ERC-20 protokolüyle değiştirebilecekleri merkezi olmayan bir borsadır. MetaMask veya diğer uyumlu cüzdanları borsaya bağlayarak bir ERC-20 tokenini başka bir ERC-20 tokeni ile birkaç tıklamayla değiştirmeyi çok kolaylaştırır.

2. Herhangi bir DEX’in temel özelliği, merkezi borsalardan daha fazla gizlilik koruması sağlamaktır. KYC gerektirmediğinden herkes piyasaya kayıt olmadan ticaret yapabilir. Bu nedenle alıcıların ve satıcıların ERC-20 tokenlerini güvenilir bir şekilde takas etmelerini sağlayan bir protokoldür.

3. Diğer DEX rakipleriyle karşılaştırıldığında Uniswap, yatırımcılar için çeşitli avantajlar içerir. Llisteleme ücreti yoktur ve işlemi gerçekleştirmek için uygun bir gas maliyeti sunar. Ek olarak, bu proje açık kaynaklıdır ve onu desteklemek için eşit miktarda ETH’ye sahip oldukları sürece herkes herhangi bir ERC pazarı oluşturabilir.

4. Ethereum blok zinciri üzerinden işlem yaparken, çoğu ERC-20 uyumlu cüzdan size yavaş, orta veya hızlı olmak üzere üç seçenek sunar. Yavaş, en uygun maliyetli seçenektir, hızlı en pahalıdır ve orta, ikisinin arasında bir yerdedir. Yatırımcılar, seçeneklerden herhangi birini seçebilirler. Bu, işlemin ne kadar hızlı işleneceğini ve ne kadar gas ücretinin oluşacağını belirler.

5. DeFi pazarı büyük talep görüyor ve günümüzde patlama yaşıyor. Bununla başa çıkmak için Uniswap, otomatik bir likidite protokolü ile donatılmıştır. DEX’ler likidite havuzları tarafından desteklenmektedir. Toplam Kilitlenen Değer (TVL), borsaların akıllı sözleşmelerine yatırılan varlıkların değeriyle ölçülür. DeFi Pulse’a göre, kilitli varlıklarda 3,7 milyar dolardan fazla tuttuğu için merkezi olmayan borsa kategorisinin en iyi liderlerinden biridir.

6. Takas özelliği, kullanıcılara Ethereum (ETH) ve farklı ERC-20 tokenleri arasında geçiş yapma yetkisi verir. Herhangi bir proje, eşleştirilen iki ERC-20 tokeni bir pazar oluşturabilir.

Token swapları, bir ERC-20 tokenini bir başkasıyla takas etmenin Uniswap’teki en kolay yollarından biridir. Dahası, kullanıcıların sadece bir girdi-çıktı belirteci seçmesi ve bir girdi miktarı belirtmesi gerekir. Protokol, kullanıcının ne kadar çıktı belirteci alacağını hesaplar. Tüm bu süreç yalnızca birkaç tıklama gerektirir ve kullanıcı çıkış jetonunu hemen cüzdanına alır.

Uniswap’teki takaslar geleneksel platformlardaki işlemlerden farklıdır. Uniswap, likidite veya fiyatları yönetmek için herhangi bir emir defteri kullanmaz. Oranlar ve kayma hakkında anında geri bildirim sağlamak için otomatik bir piyasa yapıcı mekanizması kullanır.

UNI (Uniswap) Satın Almak İçin 10 Neden

7. Bu platform, herkesin kendi likidite havuzlarını (pool) oluşturmasına ve kullanıcıların likidite sağlayarak para kazanmasına izin verir. Bu genellikle tokenleri bir akıllı sözleşmeye yatırarak yapılır ve karşılığında kullanıcı pool tokenleri alır. Ayrıca kullanıcılar, Ethereum’u bir kanal olarak kullanarak pool’ların içindeki tokenleri değiştirebilirler.

Özellikle, merkezi borsalar, hangi ticaret çiftlerinin mevcut olduğunu devretmek için kontrol ve yetkiye sahiptir. Bununla birlikte, Uniswap’in yenilikçi özelliği, herkesin herhangi bir token için bir likidite havuzunda yeni döviz çiftleri oluşturabilmesidir. Ek olarak, bu likidite belirteçlerinin kendileri ticarete konu olan varlıklardır. Dolayısıyla, likidite sağlayıcıları bu likidite tokenlerini satabilir, aktarabilir veya kullanabilir.

8. Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, merkezi olmayan bir otomatik piyasa yapıcı fikrini öngördü. Ancak Hayden Adams, Ethereum topluluğunun yardımıyla bu fikri gerçeğe dönüştürdü. DeFi platformlarındaki son patlama Uniswap’i daha değerli ve tüm DeFi sektörü için çok önemli hale getirdi.

9. Genellikle, merkezi borsalarda, ticaret için herhangi bir token veya koin listelemeden önce yeni projelerin bir inceleme sürecinden geçmesi gerekir. Bu nedenle, Uniswap bu tür sorunları çözmek için tasarlandı. Merkezi olmayan yapısı, büyük borsaların gücünü ve kontrolünü azaltmaya yardımcı oldu.

Uniswap, merkeziyetsiz ve küresel olarak popüler olduğu için, birçok yeni projenin doğrudan kendi platformunda başlatılması için ilk tercih edilen yer oluyor. Bu, kullanıcıların ilk hamle avantajı elde etmek için yeni tokenleri keşfetmelerine ve yatırım yapmalarına olanak tanıyor.

10. Uniswap, geleneksel sipariş defteri modelini ortadan kaldırır ve piyasaya açık erişim sağlayan otomatik bir piyasa yapıcı (AMM) protokolü sunar. Etkileyici bir şekilde, bu, herkesin tokenlerini takas etmesine, bir pool’a token eklemesine veya Uniswap’ta bir token listelemesine yardımcı olur.

Uniswap, zincir üzerindeki adresleri dijital kimliklerle eşleyen Sybil’i uyguladı. Sybil, kullanıcının Twitter hesabını imzalı mesajla doğrular ve Ethereum adresiyle eşleştirir. Ek olarak, Sybil kullanıcıları doğrudan arayüz üzerinden yönetişim önerilerini devredebilir veya oylayabilir.

UNI (Uniswap) Satın Almak İçin 10 Neden
Kaynak: uniswap.org

UNI Token

UNI, Uniswap’in governance (belirteç) tokenidir ve tüm sistem bunu birincil belirteç olarak kullanır. ERC-20 cüzdanlarıyla uyumlu bir ERC-20 governance tokenidir. 

UNI, token takası yaparak veya likidite sağlayarak borsa kullanıcılarına geçmişe dönük bir airdrop yaptı. Arzın % 15’ini oluşturan 150 milyon UNI, kullanıcılara ve likidite sağlayıcılarına dağıtıldı. Bu nedenle, her bir kişi şu anda 10.000 doların üzerinde olan 400 UNI token aldı.

UNI token sahipleri, platformdaki yeni gelişmelere ve değişikliklere oy verme hakkına sahip olur. Staker’lar ayrıca hazinenin kullanımı veya gelecekteki yükseltmeler ve daha fazlası gibi önemli kararlara da katılabilir.

Yol Haritası

Resmi bloga göre, Uniswap ekibi V3 sürümünü başlatmayı hedefliyor. Bu sürüm, hem takasçılar hem de likidite sağlayıcıları için AMM deneyimini büyük ölçüde iyileştirme arzusundan kaynaklanmaktadır. Ekibin odak noktası, güncel sorunları çözmek ve sermaye verimliliği sorunlarını çözmektir.

Ekip ayrıca Uniswap arayüzünü daha kullanıcı dostu hale getirmeyi planlıyor. Ek olarak, ekibin daha düşük gecikmeli ticaret, hızlı ödeme ve daha ucuz işlem maliyetleri gibi çözümleri dahil etme planları var.

Bu özellikleri özetleyecek olursak, V3 sürümünün yüksek işlem ücretleri sorununu ve diğer önemli sorunları çözebileceği görülmektedir.

(Visited 51 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Volkan Demir
Ondokuz Mayıs Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu olan Volkan Demir, iş hayatına özel bir bankada Kobi Bankacılığı Satış ve Pazarlama Yöneticisi pozisyonunda başladı. Daha sonra özel bir şirkette Finans Yöneticisi olarak çalışma hayatını devam ettirdi. Bitcoin Pizza Günü olarak anılan 22 Mayıs 2010 tarihinde kripto para dünyasına ilk adımını atan Demir, grafiklerin dostu, analiz uzmanı ve aynı zamanda iyi bir aşçıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 36,904.00 1.94%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 2,451.60 1.16%
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 384.84 4.34%
cardano
Cardano (ADA) $ 1.03 0.44%
solana
Solana (SOL) $ 90.80 0.45%
xrp
XRP (XRP) $ 0.601032 0.57%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 17.83 0.92%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.139439 0.68%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000021 0.52%
terra-luna
Terra (LUNA) $ 48.38 14.53%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 64.99 0.40%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 15.65 4.50%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 10.33 1.89%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 106.93 0.19%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.94754 1.23%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 1.63 1.84%
axie-infinity
Axie Infinity (AXS) $ 45.11 4.02%