Pazar, Eylül 24, 2023
Ana SayfaKripto Para HaberleriÜç merkez bankasının CBDC hamlesi

Üç merkez bankasının CBDC hamlesi

Üç merkez bankasının CBDC hamlesi

Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (SWIFT), son duyurusunda, üç merkez bankasının merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) için yeni pilot çalışmalar başlattığını bildirdi.

SWIFT’in duyurusuna göre, CBDC’lerin birlikte çalışabilirliği üzerine yeni bir çalışma aşamasına girdiğini ve üç merkez bankasının CBDC’leri birbirine bağlamak için yeni sistemleri beta testine tabi tuttuğunu, ayrıca 30 finans kurumunun daha fazla kullanım alanını araştırdığını belirtti.

SWIFT, Hong Kong Para Otoritesi (HKMA) ve Kazakistan Ulusal Bankası’nın, yeni çözümü doğrudan kendi altyapılarına entegre etmeye başladığını açıkladı. Üçüncü merkez bankasının adı ise henüz SWIFT tarafından açıklanmadı.

SWIFT’in İnovasyon Başkanı Tom Zschach, amaçlarının birlikte çalışabilirlik olduğunu vurguladı. Yeni dijital para birimlerinin, mevcut fiat para birimleri ve ödeme sistemleri ile uyumlu bir şekilde çalışabilmesini hedeflediklerini belirtti.

Tom Zschach’e göre finans sektörü, CBDC inovasyonlarının farkına vardı ve bu yeni dijital para birimlerinin sorunsuz bir şekilde bir arada var olabilmesi için güvenli bir köprü oluşturabileceğini anladı.

Ancak, dünya genelinde birçok ülkenin CBDC teknolojileri üzerinde çalıştığını göz önünde bulundurulduğunda, bu durum çeşitli uyum sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle, SWIFT, birlikte çalışabilirlik çözümlerine öncelik veriyor.

SWIFT, CBDC’ler üzerindeki özel çalışmalara 18 aydan daha uzun bir süre önce başladı. İlk aşamada, farklı ağlar arasında ve mevcut fiat tabanlı ödeme sistemleriyle yaklaşık 5.000 işlemi simüle etti. Merkez ve ticari banka katılımcıları, yeni teknolojinin CBDC’lerin farklı platformlarla sorunsuz bir şekilde çalışabileceğini rapor etti.

(Visited 13 times, 1 visits today)
İlginizi çekebilir:  Dolandırıcılıkla suçlanan kripto borsası: 11 kişi tutuklandı

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz