Pazar, Aralık 4, 2022
Ana SayfaBitcoin (BTC Coin) HaberleriKripto analisti: Trendin dönmesi için son bir darbe daha gerekiyor!

Kripto analisti: Trendin dönmesi için son bir darbe daha gerekiyor!

Trend, nasdaq, bitcoin

Nicholas Merten, uzun vadeli konsolidasyondan geçen piyasadaki düşüş trendinin tersine dönülebilmesi için son bir darbe daha gerektiğini söyledi.

Yeni bir videosunda Merten, 496.000 abonesine usta traderların ağırlıkla boğa olduklarını ve korku azaldığında fiyatların yükseleceğini ifade etti.

Korku ve açgözlülük endeksi, geçen ayki “korku”dan bu ay “aşırı korku”ya geçti ve bu da yüksek kaldıraç kullanan traderlar üzerinde sıkıntı yaratıyor.

Piyasada ayı hissi hala mevcut olsa da,  göstergelerde son darbeyi görmemiz gerektiği çok açık.

Yatırımcıların likidasyonlara uğrayacakları ya da coinlerini çevirecekleri, yüksek kaldıraçlı long pozisyonlarında düşmelerini görmemiz gerekiyor.

Balinalar short pozisyonları bekleyecek

Analist, balinaların varlıklarını artırmak için ayı piyasasından faydalanacağını, short pozisyon yatırımcısının ise varlıklarının likidasyonuyla karşı karşıya kalabileceğini söyledi.

Herkes short pozisyonlara yığılırken, spotta da short pozisyonlar arttıkça, ucuz malı balinalar götürecek.

Fiyatı yükseltecekler ve duygusal yatırımcıların daha acılı likidasyonlar yaşamalarına neden olacaklar. Mekanizma böyle çalışır. 

Daha yeşil hikayeler ve fiyatlar genellikle duygusal yatırımcılardan korkarlar. Piyasadaki duygusal yatırımcılar, kurumların en sevdiği fiyat hareketlerini beslerler.

Bitcoin düşüş trendinde

Bitcoin, ABD’de Nasdaq teknoloji hisselerinde yaşanan düşüşü takip ederek bugün erken saatlerde sert bir geri çekilme yaşadı. BTC önemli bir destek seviyesi olarak görülen 39 bin 500 doların altını görmüş oldu.

Kripto para genel olarak piyasalardaki risk iştahı azalması ve teknoloji hisselerindeki düşüşle 43 bin dolardan 38 bin 200 dolar seviyesine kadar düştükten sonra az miktarda toparladı.

Nasdaq – Bitcoin korelasyonu

A22D5D57 FB3B 4E7A B58E 3A6E360182F2

Bitcoin ve Nasdaq arasında 100 günlük korelasyon Haziran 2021 Haziran ayından beri kademeli olarak yülselerek 0,40’ın üzerine çıktı.

İlginizi çekebilir:  Kripto Analisti Fantom (FTM) Fiyat Hedefini Açıkladı

Kripto para piyasalarında yaşanan düşüşte Bitcoin’in Nasdaq hisseleriyle artan korelasyonu ve teknoloji hisselerinde yaşanan düşüş etkili oldu. Nasdaq günü yükselişle açtıktan sonra bir anda gün sonunda kayba dönerken, Netflix’in bilançosunun beklenenden kötü gelmesiyle vadeli piyasalarda da kayıplarını artırdı.

Bu ay ikinci kez 40.000 doların altına düşmüş olan Bitcoin, yazım esnasında 38.337 dolar seviyesinde. Ethereum, Solana ve diğer Layer-1 altcoinler de düşüşte.

  • CoinGecko verilerine göre, Bitcoin son 24 saatte yaklaşık yüzde 8,8 düştü.
  • Ethereum da yaklaşık yüzde 10,8’lik bir düşüşle 2.797 doları gördü.
  • Solana ve Cardano gibi diğer Layer-1 altcoinler de sırasıyla yüzde 14,3 ve yüzde 11,1’lik düşüşler göstererek geriye çekildi.
  • CoinGlass’a göre, son 24 saat içinde yaklaşık 871 milyon dolarlık tasfiye gerçekleşti. Bitcoin’de 328 milyon dolar likidasyon gerçekleşirken, onu 247 milyon dolar ile Ethereum ve 20 milyon dolar ile Solana izledi.
  • Binance, yüzde 83’ü uzun pozisyonlar olmak üzere, tasfiyeleri 240 milyon dolarla yönetti. Okex, çoğunluğu uzun vadeli olmak üzere 236 milyon dolarla onu takip etti.
  • En büyük tekli likidasyon Bitmex’te USDT-BTC takasında gerçekleşti ve 9,91 milyon dolar değerindeydi.
  • Son 24 saatte 230.59 yatırımcı likidasyona (tasfiyeye) maruz kaldı.7AE6C4A2 E3DE 4DA4 BF44 5907D2A23E3E
(Visited 327 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haber Entel