Pazartesi, Şubat 26, 2024
Ana SayfaDeFi HaberleriTornado Cash (TORN) Yaptırımları DeFi Sektörünü Nasıl Etkileyecek?

Tornado Cash (TORN) Yaptırımları DeFi Sektörünü Nasıl Etkileyecek?

Tornado Cash (TORN) Yaptırımları DeFi Sektörünü Nasıl Etkileyecek

Anonim kripto para transferine izin veren Ethereum blok zincirinde merkezi olmayan bir uygulama olan Tornado Cash, 8 Ağustos’ta ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken tarafından Kuzey Koreli bir bilgisayar korsanı grup tarafından para aklamak için kullanıldığını söylediği bir açıklamaya maruz kaldı.

Arkasındaki mantık ve nasıl yürütüldüğü nedeniyle sektör üzerinde ciddi bir baskı oluşmaya başladı.

 

Tornado Cash Nedir?

2019’da piyasaya sürülen Tornado Cash, Ethereum ağında özel işlemler sunan ilk tamamen merkezi olmayan uygulamalardan biridir.

Tornado Cash, gizliliğe değer veren kişilere, işlemleri otomatik olarak Ethereum üzerinden kamuya açık hale getirmeden kripto para birimlerine yatırım yapmak ve kullanmak için bir yol sundu ve bu da her işlemi varsayılan olarak herkese açık hale getirdi.

Neden Yaptırım Uygulandı?

Tornado Cash’in yardımıyla, 7 milyar dolardan fazla kullanıcı fonu şimdiden bu sayede gizlendi.

Bu işlemlerin çoğunun tamamen gerçek ve yasal olmasına rağmen, kötü niyetli kullanıcılar hack sonucunda çalınan paraları bu sayede aklamayı başardı.

Örneğin, Axie Infinity Ronin köprüsü saldırıya uğramıştı ve 400 milyon dolardan fazla kayıp yaşanmıştı. Buradan çalınan kripto paralar Tornado Cash aracılığıyla aklandı.

Ek olarak, hem Nomad saldırısı hem de Harmony köprüsünün hack’i sonucunda paralar, Tornado sayesinde aklandı.

Adsiz tasarim 3
Tornado Cash CEO’su Alexey Pertsev

Tornado Cash Kapatılabilir mi?

Tornado Cash’in merkezi olmayan yapısı, akıllı sözleşmelerinin her zaman çalışır durumda ve kullanılabilir olmasını ve merkezi olmayan depolama sistemleri aracılığıyla sürdürülen web sitesinin açık kalmasını sağlar.

Tornado Cash’i tamamen durdurmak için herhangi bir hükümetin hem tüm blok zincirini hem de onu barındıran yüzlerce veya belki de binlerce sunucuyu kapatması gerekir.

DeFi Sektörü Etkilenecek mi?

Ethereum blok zinciri çalışır durumda olduğu sürece, Tornado Cash de dahil olmak üzere izin verilen herhangi bir protokol asla tamamen yok olmayacaktır.

Bu on yıl, kripto yasası açısından oldukça önemli olacak ve kaçınılmaz olarak ek kısıtlamalar ve cezalar gelebilir.

Bunun pazar üzerinde önemli bir etkisi olup olmayacağı bilinmemekle birlikte, bir kez piyasaya sürüldüklerinde bu uygulamaların tam olarak kontrol edilemeyeceği aşikar.

Bu gerçek tek başına Ethereum ve diğer Layer-1 blok zincirlerinin değer teklifini önemli ölçüde artırır.

(Visited 26 times, 1 visits today)

Google Haberler

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici olarak çalışmıştır. Kendisi Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansına sahiptir. 2020 yılında bankacılık sektörüne veda eden Demir, Blockchain teknolojisi ve kripto paralar hakkında yazılar yazmaktan zevk alan bir kripto meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz