Pazartesi, Şubat 26, 2024
Ana SayfaAltcoin HaberleriToken Yakımları Terra Classic’i (LUNC) Uçurabilir mi?

Token Yakımları Terra Classic’i (LUNC) Uçurabilir mi?

Token Yakımları Terra Classici LUNC Uçurabilir mi

LUNC, geçen Mayıs ayında çökerek ve 60 milyar dolarlık piyasa değerini silen Terra Classic blok zincirinin yerel tokenidir.

Çöküş sırasında Terra’nın algoritmik stabilcoini dolar karşısında sabitini kaybetmiş ve dengeleyicisi olması gereken LUNC (eski adı LUNA) hiperenflasyona düşmüştü.

Hemen herkes blok zincirini terk ederken, bazı topluluk üyeleri şişkin token arzını azaltan bir token yakım planıyla ağa yeni bir hayat getirmeye çalışıyorlar.

Terra Classic Yakımları Çözüm Mü?

Kripto para piyasasının çökmesine katkıda bulunan faktörlerden birisi de kesinlikle Terra ekosistemiydi. Artık LUNC ve USTC olarak adlandırılan önceki LUNA ve UST, geçen Mayıs ayında algoritmik stabilcoinin dolar sabitini kaybetmesiyle keskin bir düşüş yaşamışlardı.

Çöküş sonucunda yeni bir token oluşturulmuş ve LUNA, Terra Classic’e (LUNC) dönüştürülmüştü. Token’in UST stabilcoinin kurtarılması için kullanılmasıyla Mayıs çöküşü sonrasında dolaşımdaki toplam token arzı 6,9 trilyona kadar ulaşmıştı.

Düşmüş fiyatı ve son derece yüksek arzıyla LUNC, itibarını yitirmiş bir token olsa da, yaşamaya devam ediyor.

Bununla birlikte, ucuz tokenlere bahis yapmaya devam eden bazı yatırımcılar, hala altcoinden para kazanmanın mümkün olduğuna inanıyorlar.

Gerçekte hiç bir değeri kullanımı olmayan binlerce tokenin olduğu bir piyasada LUNC’nin yeniden fırlaması mümkün mü? Bazıları bunun anahtarının token yakımında olduğunu düşünüyorlar.

Token yakım işlemleri, bir varlığın dolaşımdan kesin olarak çıkarılarak arzının azaltılmasıdır. Temel amacı, varlıkların değerlenmesi için yaratılan kıtlıktır. Bir varlığa olan talep artarsa, yakım, token fiyatının yükselmesi için ekstra bir güç olabilir.

Bununla birlikte, örneğin BNB ilk zamanlarında, Binance’in yakımları sonrasında fiyatını artırmayı başarmıştı. Fakat zamanla altcoine olan talep artsa bile, yakımlar, BNB fiyatı üzerinde çok az baskı oluşturmaya başlamıştı. Popüler meme coin Shiba Inu da benzer şeylere tanık oldu.

İlginizi çekebilir:  Yapay zeka tabanlı altcoin ATH'ye mi koşuyor?

Terra Classic’te de bugüne kadar olan yakımların büyük bir etkisi olmadı. Zira, değerinin yüzde 99’unu kaybederek piyasadaki güvenini kaybetmiş olmasının yanı sıra, tokenin gerçek bir kullanım durumu bulunmuyor.

Örneğin ekim ayı başlarında Binance, arz azaltma planı kapsamında, LUNC işlemlerinden topladığı ücretlerle aynı miktarda toke yok eden bir mekanizma uyguladı ve 1,8 milyon dolar değerinde 5,6 milyar tokeni yaktı. Fakat yakılan miktar, dolaşımdaki 6,8 trilyonluk arzın yalnızca %0,08’ini temsil ediyordu ve aşırı şişmiş arz üzerinde ölçülebilir herhangi bir etki yaratmak için çok küçüktü.

5,9 trilyon dolaşan arzına karşılık 0,0001642 dolarlık fiyattan işlem gören Terra Classic’in zincir üzerinde çok az işleminin gerçekleştirildiği düşünüldüğünde, işlemlere endeksli yakımlarla arzın azalarak, fiyatın yükselebilmesi on yıllar alabilecek bir şey.

(Visited 200 times, 1 visits today)

Google Haberler

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz