Pazar, Mayıs 28, 2023
Ana SayfaEditörün SeçimleriTether, kredi riski söylentilerine cevap verdi

Tether, kredi riski söylentilerine cevap verdi

Tether kredi riskiyle ilgili söylentilere cevap verdi

Dünyanın en büyük stabilcoin ihraççısı Tether, medyada kendisiyle ilgili oluşturulan son FUD’a (korku, belirsizlik ve şüphe yaratıcı söylenti) yanıt verdi.

ABD’li Wall Street Journal (WSJ) gazetesi dün, USDT ihraççısı şirketi hedef aldı ve “şirketin stabilcoinlerini nakit karşılığında satmak yerine müşterilere giderek artan bir şekilde borç verdiğini” iddia etti.

Ajans ayrıca sözkonusu kredilerin, bir kriz durumunda şirketin itfaları için yeterli likit varlığı olmaması riskini artırdığını da öne sürdü.

WSJ, kredileri gösteren mali raporlarını incelediğini de iddia ediyor. Buna göre, 30 Eylül itibarıyla kredilerin 6,1 milyar dolara ulaştığı anlaşılıyor ki, şirketin toplam varlıklarının yüzde 9’una denk geliyor.

Şirket ise, “WSJ & CO: Ana Akım Medyanın İkiyüzlülüğü, Bilgi Çarkında Uyuyor” başlıklı bir blog gönderisiyle iddaya yanıt verdi.

Tether’in yanıtı

Yanıtın büyük kısmı, diğer kripto platformlarının sonunu tahmin edemediği ve kendisini tekrar tekrar hedef tahtasına koydukları için ana akım medyaya verildi.

Bununla birlikte şirket, teminatlı kredilerin mevcudiyetini ise yalanlamadı. WSJ, kredilerinin USDT cinsinden olması nedeniyle şirketin stabilcoin değerinde bir düşüşe maruz kaldığını yazmıştı.

Buna ilişkin olarak şirket şöyle yazdı:

Bu iddia USDT’nin kendisini, onu destekleyen teminat sanıyor. teminatlı krediler aşırı derecede teminatlandırılmıştır; hatta gerekirse şirketin ek öz sermayesi ile de destekleniyor.

Şirket, öz sermayesinin hızla arttığını da vurguladı. Rezervlerin yaklaşık yüzde 82,45’i ABD hazine tahvilleri ve diğer nakit benzeri varlıklarda bulunuyor.

Tether CTO'su: USDT hiçbir zaman başarısız olmadı...

Şirket açıklamasında, teminatlı borçlarının, teminat karşılığı kredi veren bankalara benzer şekilde çalıştığı ve son derece likit varlıklarla, aşırı teminatlandırma yapıldığı yazıyor.

Bankalar genellikle kısmi bir rezerv tutarlar, Tether için ise durum böyle değil. Teminat miktarı ve kalitesi, desteğin yüzde 100’ün üzerinde kalmasını sağlıyor.

Stabilcoin piyasası

Tether, 65,6 milyar USDT arzı ve yüzde 46’lık pazar payıyla stabilcoinler arasında lider durumda.

İlginizi çekebilir:  Bitcoin düşmanı Peter Schiff NFT koleksiyonu çıkardı

Son zamanlarda tüm stabilcoinlerin toplam değeri, kripto piyasasının yaklaşık yüzde 16’sına denk gelen 142,6 milyar dolara düştü.

Circle’ın USDC’si, yüzde 30 pazar payı ve 43,2 milyarlık arzıyla en büyük ikinci stabilcoin durumunda.

Gerek Tether, gerekse Circle bu sene arzda azalma yaşarken, Binance şirketi, mevcutta 22,3 milyar arzı olan BUSD ihracını artırmıştı.

(Visited 43 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haber Entel