Perşembe, Mart 23, 2023
Ana SayfaAltcoin HaberleriTerraform Labs’ın 3 acil durum planı LUNA ve UST’yi kurtaracak mı?

Terraform Labs’ın 3 acil durum planı LUNA ve UST’yi kurtaracak mı?

Terraform Labs’ın 3 acil durum planı LUNA ve UST’yi Kurtaracak mı?

Terraform Labs, LUNA’yı ve stabilcoin’i olan UST’yi çöküşten kurtarmak için üç önemli noktanın altını çizdi.

Alınacak olan bu üç önlem içinde topluluk havuzunda kalan UST’yi yakmak, Ethereum’da hala var olan herhangi bir UST’yi yakmak ve  projeyi bir yönetişim saldırısından korumak için 240 milyon dolar LUNA’yı stake etmek yer alıyor. 

Yaklaşık 143 milyon dolarlık mevcut piyasa değeri ile, LUNA’da Terra’nın yakma mekanizmasını destekleyecek. 

Terraform ekibi, UST’yi LUNA ile takas etmeden yok etmeyi öneriyor. 

LUNA, UST’nin dolar sabitini korumasına yardımcı olması için bir arbitraj yastığı görevi görmektedir. Yatırımcılar her zaman bir UST’yi 1 dolar LUNA ile değiştirebilir. Aynı zamanda bu işlemin tam tersinide yapabilirler. UST 1 doların altına düşerse, yatırımcılar indirimli tokeni satın alabilir, LUNA’da 1 dolar ile değiştirebilir ve ardından yeni basılan LUNA’yı kâr için piyasada satabilir. Bu takas her yapıldığında, satılan token yakılır.

Terraform Labs’tan 3 öneri

İlk olarak, Terraform Labs, projenin topluluk havuzunda yaklaşık 1 milyar UST yakılmasını önerdi. Topluluk havuzu, Terra blok zincirinin üzerine inşa edilmiş farklı projeleri finanse etmek için tasarlanmış özel bir fondur. Herhangi bir topluluk üyesi, tokenleri topluluk havuzunda harcamak için bir yönetim teklifi oluşturabilir. 

CoinMarketCap verilerine göre UST’nin mevcut dolaşımdaki arzı 12.12 milyardır. Bu havuzdaki tokenleri yakarak, hareket arzı yaklaşık yüzde 8,05 oranında azaltacaktır. 

İkinci önlem, Ethereum’dan Terra’ya 371 milyon UST’yi geri bağlamayı ve onu da yakmayı hedeflemektedir. Bu adım UST arzını yüzde 3 daha azaltacaktır. 

Toplamda, ilk iki acil durum önlemi, UST’nin dolaşımdaki arzını yüzde 11’in biraz üzerinde azaltacaktır.

Üçüncü önlem, ağı yönetişim saldırılarından korumak için ek 240 milyon LUNA tokeninin stake edileceğini belirtmektedir.

LUNA, Terra’nın yönetim simgesidir. Yani ekosistemdeki tekliflere oy vermek için kullanılabilmektedir. 

İlginizi çekebilir:  XRP fiyatı neden yüzde 20 yükseldi?

Bu önlemlerin UST’nin sabit fiyatını mı yoksa LUNA’nın fiyatını mı kurtaracağını ilerleyen zamanlarda göreceğiz. 

(Visited 504 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici olarak çalışmıştır. Kendisi Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansına sahiptir. 2020 yılında bankacılık sektörüne veda eden Demir, Blockchain teknolojisi ve kripto paralar hakkında yazılar yazmaktan zevk alan bir kripto meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haber Entel