Salı, Haziran 6, 2023
Ana SayfaAltcoin HaberleriTerra çöküşünü birkaç büyük cüzdan mı düzenledi?

Terra çöküşünü birkaç büyük cüzdan mı düzenledi?

Analitik firması Nansen, tarihi çöküşünden önce UST'ye ne olduğuna dair ayrıntılı açıklama yapıyor.

Terra çöküşünü birkaç büyük cüzdan mı düzenledi?

Veri analitik firması Nansen, iki hafta önceki TerraUSD (UST) stabilcoin de-peg’inin dört aşamasını açıkladı.

UST tek bir saldırgan tarafından düşürülmedi

Nansen’in bugün yayınladığı ayrıntılı bir rapora göre, TerraUSD’nin (UST) kripto Twitter’da çokça konuşulduğu şekilde, tek bir güçlü varlık tarafından saldırıya uğradığı teorisi temelsiz.

Bunun yerine, yedi büyük cüzdanı ve (sofistike traderlar, “token milyonerler” vb.) UST-LUNA’nın tokenomik tasarımının dengesiz durumunu araştırdı.

Büyük ihtimalle, 7 Mayıs 2022’de UST likiditesini Anchor Protocol’den (ANC) çıkarmaya başladılar. LUNA faciasından önce, Anchor UST stabilcoinde APY’de yüzde 19,5’e varan oranlarda getiri veriyordu.

Sonrasında, likiditeyi Wormhole köprü altyapısı aracılığıyla Terra blok zincirinden Ethereum’a (ETH) agresif bir biçimde taşımaya başladılar.

Nansen, bu süreçte mühim rol oynayan balina güdümlü yedi cüzdanın adreslerini paylaştı. Nansen’in yöntemleri bunları “Token Milyonerler” ve “Ağır DEX Traderları” olarak tanımladı.

Araştırmacılarımız, özellikle Curve likidite havuzlarındaki erken güvenlik açıklarından yararlanan ve bazıları için merkezi borsalarda arbitraj işlemleri gerçekleştiren 7 cüzdanı tespit etti.

Terra 2.0 lansmanı kripto topluluğunda tartışmalara yarattı

Sonrasında, söz konusu hesaplar UST’yi Curve Finance (CRV) likidite havuzlarındaki diğer stabilcoinlerle swap yapmaya başladı. UST sabitinin kaybedilmesinden sonra, çeşitli fiyat kaynakları arasındaki “verimsizlikler” nedeniyle büyük arbitraj fırsatları açıldı.

Olayların devamında bilindiği üzere, UST stabilcoin ve LUNA neredeyse sıfıra yakın seviyelere düştü. Terraform Labs’ın kurucusu Do Kwon, ağın yeniden canlandırılmasını başlattı.

İlginizi çekebilir:  Sandbox (SAND) yüzde 5 yükselirken, Bitcoin 27 bin doların altına düştü

Öte yandan, global kripto topluluğu bu tekliften pek de heyecan duymuyor: bazı servisler trading çiftlene yeni varlıklar eklemeyi dahi reddettiler.

(Visited 373 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz