Salı, Haziran 28, 2022
Ana SayfaAltcoin HaberleriStarkWare, Paradigm Liderliğindeki Finansman Turunda 75 Milyon Dolar Topladı

StarkWare, Paradigm Liderliğindeki Finansman Turunda 75 Milyon Dolar Topladı

StarkWare, Paradigm Liderliğindeki Finansman Turunda 75 Milyon Dolar Topladı

Ethereum’un ölçeklendirme çabaları hareketlenirken, İsrail merkezli bir girişim, 75 milyon dolarlık bir fonun merkeziyetsiz finans, NFT’ler ve güvenlik alanlarında Ethereum’u altyapının omurgası olarak konumlandıracağını umuyor.

Paradigm 2018 Yılında da Fon Yardımına Öncülük Etmişti

Ethereum’un mevcut teknolojilerindeki sınırlamaların üstesinden gelmek amacıyla ölçeklendirme ve güvenlik çözümleri sağlayan StarkWare Industries, Çarşamba günü kripto risk sermaye firması Paradigm liderliğinde ikinci tur fon arayışlarını açıkladı. Paradigm 2018’de daha önce StarkWare’in 30 milyon dolarlık fon yardımının da öncülüğünü yapmıştı.

Sequoia, FoundersFund ve Pantera da dahil olmak üzere daha önceki yatırımcılar, Three Arrows ve Alameda Research gibi yeni yatırımcılarla birlikte bu fonlamalarda yer aldı.

Kurucular Uri Kolodny ve Eli Ben-Sasson’a göre, bu yeni fon, 2020’de iki katına çıkan ve talebin “akla gelebilecek her ölçüde” yükselen bir büyüme döneminde yaşanıyor.

Piyasanın perde arkası da göz önünde bulundurulduğunda, mantıklı bir hareket oluyor. Ether ve diğer dijital varlıklar yeni zirvelere tırmanırken, Ethereum ağının kendisi de ölçekleme alanında bir bariyere çarptı. Bu durum Ethereum’da işlemleri giderek daha pahalı hale getirdi. Ethereum’un ortalama işlem ücreti bu hafta 18$’ın üzerine çıktı, bu ücret 2020 başlarında yaklaşık 0,08$’dı.

StarkWare, Paradigm Liderliğindeki Finansman Turunda 75 Milyon Dolar Topladı
Ortalama Eth İşlem Ücreti – Kaynak: Blockcrypto

StarkWare’in Cairo hizmeti, işlem hacminin verimliliğini artırmak için ağır hesaplama çalışmalarını zincirin dışına taşıyıp ağın güvenliğinden ödün vermeyerek kriptografi kullanan bir hizmettir. Buradaki işlem hacmi, bir ağın belirli bir zamanda işleyebileceği saniye başı işlem sayısını ifade etmektedir.

Şirket şu an henüz izinsiz olan merkeziyetsiz ZK-Rollup çözümlü StarkNet’in aşamalı piyasaya sürme süreci üzerinde çalışmaktadır.

Kolodny şu şekilde açıkladı: “Hem geliştiriciler hem de kullanıcılar için Ethereum benzeri bir deneyim içerisinde, her geliştiriciye STARK’larını kullanarak dApp’larını ölçeklendirmesini sağlayacak.

StarkNet başarılı olursa kripto alanında önemli bir teknoloji haline gelecek

ZK-Rollup, Ethereum’da her ölçeklendirme sorununun çözümü olacak şekilde tasarlanmıştır. Eğer StarkWare, StarkNet’in piyasaya sürülmesinde başarılı olursa, şirket kripto piyasasındaki en önemli teknolojilerden biri olacaktır.

Fakat şirketin başka bir teknolojide rakibi var: Optimistic Rollups. Bu 2. aşama ölçeklendirme çözümü alternatifi, uygulamaların birbirleriyle doğrudan etkileşimine izin veriyor, ZK-Rollup’ları ise kendi ortamlarında yalıtılmış durumdadır.

Optimistic Rollups teknolojisiyle neredeyse herkes daha fazla işlem hacmi olan bir Ethereum “klonuna” bağlanabilirken, ZK-Rollup ise insanların kendi uygulamalarıyla bağlanmalarını gerektiriyor. StarkWare’e göre, StarkNet platformunda ZK-Rollups ve Optimistic Rollups teknolojileri aynı özelliklere sahip olacak.

Three Arrows’dan Kyle Davies şunları söyledi: “StarkWare, Ethereum’da güvenlikle en düşük maliyetli ve en yüksek işlem hacmi verimliliği çözümünü sunuyor. Merkeziyetsiz ölçeklenebilirliğin tam sırası.”

NFT’lerin piyasadaki aktifliğinin artışı da göz önünde bulundurulduğunda, böyle bir teknoloji için doğru bir zamanlama olduğu görülebiliyor.

Geçtiğimiz birkaç ay içinde, sanat, müzik, spor ve hatta yiyeceği ile bir token yapan NFT piyasası, sanatçıların eserlerini dudak uçuklatan fiyatlara satmasıyla iyice ısındı. Dijital sanatçı Beeple 5000 günlük koleksiyonunu kısa bir süre önce şaşırtıcı bir fiyatla 69,4 milyon dolara satıldı.

Kolodny ve Ben-Sasson şirketin, “henüz açıklamadıkları birkaç yüksek profilli projeyle” anlaşma sağladığını söyledi.

Piyasadaki ölçeklendirme ihtiyaçlarının daha önce görülmediğini ve ZK-Rollups teknolojisine doğru daha çok odaklandığını söyledi.

“ZK-Rollups teknolojisinin faydası, Ethereum’un güvenliğini sunmaları, bu da yan blok zincirlerin faydalarını aşıyor. Kullanıcılar NFT’leri [milyon dolarlar] seviyelerinde alıp satmaya başlarsa, blok zincirin altında yatan güvenlik de kritik bir sorun haline geliyor.”

NFT alanının dışında, StarkWare, dYdX ve Immutable ile ortaklıklarını duyurdu. dYdX, ZK Toplama borsasının alfa sürümüne 100.000’den fazla kayıt yaptı.

(Visited 36 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici olarak çalışmıştır. Kendisi Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansına sahiptir. 2020 yılında bankacılık sektörüne veda eden Demir, Blockchain teknolojisi ve kripto paralar hakkında yazılar yazmaktan zevk alan bir kripto meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 20,661.00 0.31%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,187.08 0.13%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.478419 2.50%
solana
Solana (SOL) $ 36.85 4.23%
xrp
XRP (XRP) $ 0.342818 2.98%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 7.59 3.69%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.069068 3.02%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000011 2.80%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 19.17 3.10%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 6.57 0.39%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 5.14 5.13%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 54.41 2.43%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.319976 3.18%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.520824 2.37%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 3.51 5.80%