Salı, Mart 5, 2024
Ana SayfaKriptopediStablecoin (Stabilkoin) Nedir?

Stablecoin (Stabilkoin) Nedir?

stablecoin stabilkoin nedir 60211bce82499

Stabilkoin, fiyat istikrarı sunmaya çalışan ve bir rezerv varlık tarafından desteklenen yeni bir kripto para birimi sınıfıdır. Stabil koinler bazı “istikrarlı” varlıklara veya varlık sepetlerine göre, sabitkoin fiyatının oynaklığını en aza indirgemek için tasarlanmış kripto para birimleridir. Bir stabilkoin bir kripto para birimine, paraya veya borsada işlem gören mallara sabitlenebilir.

TEMEL ÇIKARIMLAR

1) Stabil koinler, piyasa değerini bazı harici referanslara sabitlemeye çalışan kripto para birimleridir.

2) Stabil koinler, ABD doları gibi bir para birimine veya altın gibi bir emtia fiyatına sabitlenebilir.

3) Stabil koinler, teminatlandırma (destek) yoluyla veya referans varlığı veya türevlerini alıp satmaya yönelik algoritmik mekanizmalar yoluyla fiyat istikrarına ulaşır.

Stabil koinlerin Anlamı:

Bitcoin en popüler kripto para birimi olmaya devam ederken, kullanıcılar değerlemelerinde yüksek oynaklıktan muzdarip olma eğilimindedir. Örneğin, geçen yılın Kasım ayında yaklaşık 5.950 $ seviyesinden Aralık ayında 19.700 $ ‘ın üzerine çıktı ve ardından üçte iki oranında düştü ve Şubat başında 6.900 $ seviyesine geriledi. Gün içi fiyat dalgalanmaları bile ciddi olabiliyor. Kripto para birimlerinin birkaç saat içinde her iki yönde yüzde 10’dan fazla hareket ettiğini görmek yaygındır.

Bu tür kısa vadeli dalgalanma, bitcoin ve diğer popüler kripto para birimlerini halkın günlük kullanımı için uygunsuz hale getirmektedir. Esasen bir para birimi, bir parasal mübadele aracı ve parasal değerin bir saklama modu olarak hareket etmeli ve değeri, daha uzun zaman dilimlerinde nispeten sabit kalmalıdır. Kullanıcılar, yarınki satın alma gücünden emin değillerse, onu benimsemekten kaçınacaklardır.

İdeal olarak, bir kripto para, satın alma gücünü korumalı ve mümkün olan en düşük enflasyona sahip olmalı, harcamayı teşvik edecek kadar yeterli olmalıdır. İşte Stabil koinler, bu ideal davranışı elde etmek için bir çözüm sunmaktadır.

 

(Visited 56 times, 1 visits today)

Google Haberler

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici olarak çalışmıştır. Kendisi Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansına sahiptir. 2020 yılında bankacılık sektörüne veda eden Demir, Blockchain teknolojisi ve kripto paralar hakkında yazılar yazmaktan zevk alan bir kripto meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz