Cumartesi, Haziran 25, 2022
Ana SayfaKripto Para HaberleriStabilcoinlere yönelik en büyük düzenleyici eylem

Stabilcoinlere yönelik en büyük düzenleyici eylem

Stabilcoinlere yönelik en büyük düzenleyici eylem

Mayıs ayında Terra patlayınca, tüm odak stabilcoinler üzerine dönmüş ve bu kripto paralar için düzenleyici kontrol çağrıları artış göstermişti. Bugün, New York düzenleyicisi tarafından düzenleyici rehberlik şeklinde önemli bir adım atıldı.

Stabilcoinler için temel kriterler

New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı (DFS) müfettişi Adrienne Harris, stabilcoinler için bir düzenleyici kılavuz yayınladı. Kılavuz, düzenlenen kuruluşlar tarafından verilen ‘Dolar’ destekli stabilcoinler için temel kriterleri belirliyor.

Müfettişin açıklaması şöyle:

DFS, 2018’de New York’ta ihraç edilmek üzere Dolar destekli ilk stabilcoin onayladığından beri, düzenlemeye tabi kuruluşlarımız ihtiyatlı rezerv gereksinimlerini karşılamak ve tüketicileri korumak ve çıkarılan coinlerin istikrarını sağlamak için gereklilikleri sağlamak zorundalar.

Harris, kılavuzun New York’ta Dolar destekli stabilcoin çıkarmak isteyen şirketler için kriterler oluşturduğunu belirtiyor. Kılavuzda stabilcoinin bir varlık rezervini tam olarak destekleme yönünün altı çizilmiş.

Tron stabilcoin, piyasa çöküşüne rağmen istikrarla büyüyor!

Stabilcoinler için rezerv varlıklar

Kriterler, stabilcoinin bir varlık rezervi tarafından tamamen desteklenmesini gerektiriyor. Yani, rezervin piyasa değerinin, asgari, stabilcoinin nominal değerine eşit olması gerekiyor.

Ayrıca, rezerv varlıkların, ihraç eden kuruluşun kayıtlı varlıklarından açıkça ayırt edilmesi gerekiyor. Daha da önemlisi, varlıkların ABD yetkili saklama kurumları/görevlileri nezdinde gözetim altında tutulması gerekiyor.

Kılavuz bunun yanısıra rezervde saklanacak çeşitli varlık türlerinin sınırlarını da çiziyor. Koşullara bağlı olarak, muhtelif ABD hazine kağıtlarına izin veriliyor.

Rezervin, bir Yeminli Mali Müşavir tarafından ayda bir defa yönetim açıklamalarının incelenmesine tabi olması gerekiyor.

Terra faciası gibi olayların tekrarlanmaması için çerçeve, rezervin düzenli olarak gözden geçirilmesini gerektiriyor.

Kılavuzun amacı, genellikle Dolar destekli stabilcoinler için temel gereksinimleri belirlemek olarak göze çarpıyor. Çerçeve yalnızca New York’taki kuruluşlar için geçerli olsa da, emsal olarak başka yerlerde de çoğaltılabilecek.

(Visited 41 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 21,214.00 0.02%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,205.74 1.55%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.488975 2.62%
solana
Solana (SOL) $ 40.33 1.50%
xrp
XRP (XRP) $ 0.360261 0.65%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 8.00 2.28%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.067492 0.57%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000012 5.26%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 20.39 5.21%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 6.95 3.47%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 5.54 1.33%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 58.89 5.96%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.345856 1.69%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.597443 1.71%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 4.07 5.26%