Cumartesi, Aralık 9, 2023
Ana SayfaPiyasa HaberleriS&P Türkiye'nin kredi notunu güncelledi

S&P Türkiye’nin kredi notunu güncelledi

S&P Türkiye'nin kredi notunu güncelledi

Standard & Poor’s (S&P), Türkiye’nin kredi görünümüne ilişkin güncelleme yaptı. Türkiye’nin kredi notunu tekrar değerlendiren kuruluş, çeşitli açıklamalarda da bulundu.

Türkiye’deki seçim sürecinden sonra ekonomi kurmaylarının çeşitli adımlarını dikkate alan kredi derecelendirme kuruluşu, raporunu yayımladı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), Türkiye’nin kredi notunu “B” olarak doğrularken, kredi notu görünümünü negatiften durağana çevirdi.

Yayımlanan raporda yer alan bilgilere göre bu karar, Türkiye Merkez Bankası’nın net döviz rezervlerinin güçlenmesi ve para politikalarının daha etkin hale gelmesi halinde, kredi görünümünün pozitife dönebileceği beklentisiyle alındı.

S&P tarafından yapılan açıklamaya göre, siyasi belirsizliğin azalmasıyla birlikte 2026 yılına kadar yeni hükümetin Türkiye ekonomisini dış borçla finanse edilen tüketimden uzaklaştıracağı öngörüldü. Ayrıca dış borç alımından uzaklaşarak, daha dengeli dış ve mali dengelere, daha kabul edilebilir enflasyon seviyelerine doğru yeniden ilerleyeceği öngörüldü.

Mart Ayında Kredi Notu Negatifti

Öte yandan S&P, en son Mart ayında Türkiye’nin kredi notunu “B” olarak belirlemiş ve kredi notu görünümünü “negatif” olarak değiştirmişti. Diğer bir kredi derecelendirme kuruluşu olan Fitch ise 8 Eylül tarihinde Türkiye’nin kredi notu görünümünün revize edilmesinin daha geleneksel politika yaklaşımına bir dönüşü yansıttığını belirtmişti.

(Visited 33 times, 1 visits today)
İlginizi çekebilir:  VanEck Bitcoin ETF başvurusunda güncelleme yaptı

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Hayrunisa Bayar
Ege Üniversitesi Basım ve Yayım Teknolojileri bölümü öğrencisi olan Hayrunisa Bayar 5 yıldır metin yazarlığı işiyle ilgilenmektedir. Birden fazla haber sitesinde makale, çeviri ve seo odaklı içerikler üreterek, editör olarak görev alan Bayar, son birkaç yıldır kripto para sektöründeki gelişmeleri yakından takip etmeye başlamıştır. Blokchain teknolojisi kendisinin özel ilgi alanları arasındadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz