Salı, Eylül 26, 2023
Ana SayfaAltcoin HaberleriSon Dakika: Ethereum Merge Başarıyla Gerçekleşti

Son Dakika: Ethereum Merge Başarıyla Gerçekleşti

Son Dakika: Ethereum Merge Başarıyla Gerçekleşti

Ethereum’un ( ETH ) uzun zamandır merakla beklenen Ethereum Merge yükseltmesi başarıyla etkinleştirildi.

Devasa güncelleme, piyasa değerine göre ikinci en büyük kripto para birimini bir iş kanıtı konsensüs (PoW) modelinden hisse kanıtına (PoS) dönüştürüyor.

Değişiklik, Ethereum sahiplerinin ödüller karşılığında kripto paralarını stake etmelerine izin veriyor ve ağı daha enerji verimli bir modele dönüştürüyor. Böylece Ethereum’un genel enerji kullanımının yaklaşık %99,9 oranında düşmesi bekleniyor.

Proof-of-stake’e geçişin de Ethereum’un enflasyon oranı üzerinde de bir etkisi olacak.

Öte yandan Ethereum Vakfı, piyasaya giren yeni ETH sayısının büyük bir düşüşe tanık olacağını söyledi. Merge’den önce günde yaklaşık 13.000 ETH çıkarılırken bu sayı şimdi günde yaklaşık 1.600 ETH’ye düşecek. Ayrıca güncelleme ile, Ethereum ağında iş yapmanın maliyeti daha uygun hale gelmeyecek.

Bu arada güncelleme uygulanana kadar işlem ücretlerinde önemli bir düşüş görülmeyecek. Ağın hızının da güncelleme öncesiyle aynı kalması bekleniyor.

Vitalik Buterin: Hala Yapacak Çok İşimiz Var!

Ethereum Vakfı canlı yayın etkinliğinde, Ethereum yaratıcısı Vitalik Buterin şu ifadeleri kaydetti:

Bu, Ethereum’un çok olgun bir sistem olma yolundaki büyük yolculuğunun ilk adımı. Ve hala atılacak adımlar var. Hala ölçeklendirmemiz gerekiyor. Hâlâ gizliliği düzeltmemiz gerekiyor. Hala bu şeyi normal kullanıcılar ve tüm bunlar için gerçekten güvenli hale getirmek zorundayız. Ve bence hepimizin çok çalışması ve diğer şeylerin de gerçekleşmesi için üzerimize düşeni yapması gerekiyor.

 

Bana göre Merge, erken aşama Ethereum ile her zaman erken aşama Ethereum olmasını istediğimiz Ethereum arasındaki farkı sembolize ediyor. Öyleyse gidip bu ekosistemin diğer tüm parçalarını oluşturalım ve Ethereum’u olmasını istediğimiz şeye dönüştürelim.

Ölçeklenebilirlik

Birleştirme ile ilgili en büyük yanılgı, gas ücretlerinin düşeceği beklentisidir. Halborn’un Kurucu Ortağı ve CTO’su Steven Walbroehl bunun doğru olmadığını söylerken, daha düşük gas ücretleri için ağ kapasitesinin genişletilmesinin gerektiğini ifade etti. Şu anda Ethereum’da gerçekleşen ise konsensüs mekanizmasının değişiyor olmasıydı.

İlginizi çekebilir:  ETH kurucusu Vitalik Buterin tam 400 Ether transfer etti

NFT pazarının baş teknoloji sorumlusu Alex Connoly ve Ethereum Layer-2 ölçeklendirme çözümü Immutable X’te aynı fikirde.

Connoly Pazartesi günkü bir blog yazısında, “Şu anda, Ethereum’un toplam işlem işlemesindeki birincil ölçeklenebilirlik sıkışıklığı, roll up’lar için veri kullanılabilirliğinin maliyetidir. Yakın vadeli (2023) ölçeklenebilirlik güncellemeleri çoğunlukla bu maliyeti düşürme mekanizmalarıdır” dedi.

(Visited 43 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici olarak çalışmıştır. Kendisi Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansına sahiptir. 2020 yılında bankacılık sektörüne veda eden Demir, Blockchain teknolojisi ve kripto paralar hakkında yazılar yazmaktan zevk alan bir kripto meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz