Perşembe, Eylül 28, 2023
Ana SayfaKripto Para HaberleriSon Dakika: Coinbase, ABD Hazine Bakanlığına Dava Açtı

Son Dakika: Coinbase, ABD Hazine Bakanlığına Dava Açtı

Son Dakika: Coinbase, ABD Hazine Bakanlığına Dava Açtı

Coinbase, yakın zamanda yaptırım uygulanmış kripto para projesi olan Tornado Cash’in kullanıcıları tarafından bugün Hazine Bakanlığı’na açılan bir davaya destek verdi.

Altı davacı arasında Coinbase çalışanları ve Hazine’nin Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC) tarafından Ağustos ayında kara listeye alınan karıştırma hizmetinin diğer kullanıcıları yer alıyor.

Tornado Cash gibi karıştırma hizmetleri, anonim olmakla birlikte kolayca izlenebilir olan kripto işlemlerini gizlemek için kullanılır. Hazine Bakanlığı, bu özel hizmetin son üç yılda Kuzey Koreli bilgisayar korsanları ve diğer kötü niyetli kişiler tarafından 7 milyar dolardan fazla dijital para aklamak için kullanıldığını savundu.

Ancak bazı durumlarda, meşru gizlilik nedenleriyle karıştırma hizmetleri kullanılabilir. Coinbase’de kıdemli güvenlik riski analisti olan bir davacı, adresinin Rus hack grupları tarafından hedef alınacağı korkusuyla Ukrayna’ya yapılan bağışları anonim hale getirmek için bu hizmeti kullanmıştı. Bir diğerinin ise ailesinin güvenliği konusunda endişeleri vardı.

Davaya göre bütün davacılar, özel olarak tamamen yasal faaliyetlerde bulunmak isteyen kişiler.

Adsiz tasarim 4

Yaptırımlar, Hazine tarafından bir kurum veya kişiye karşı açık kaynaklı yazılımları kara listeye almak için benzeri görülmemiş bir hamleydi. Kripto para yatırımcıları, bu yaptırımın gereksiz olduğunu, yeni bir yasal emsal teşkil ettiğini ve teknoloji endüstrisi için olumsuz dalgalanma etkilerine neden olabileceğini savundu.

Coinbase’in baş hukuk görevlisi Paul Grewal CNBC’ye şunları söyledi:

Bunu çok daha büyük bir sorun olarak gördük. Tehlikeli bir emsal teşkil ediyor. Eğer bu kod, yasaların getirdiği herhangi bir sınırlama olmaksızın belirlenebilirse, herhangi bir teknoloji, herhangi bir araç veya sistem adil bir hal alabilir.

Facebook’un eski genel danışman yardımcısı Grewal, bunun inovasyon üzerinde caydırıcı bir etkisi olabileceğini söyledi. Tornado Cash senaryosunu bir otoyolda silahlı soyguncuları kovalayan polise benzetti. Ardından “Suçluları yakalamak için o otoyolun tüm kullanımını yasaklayamayız” dedi.

İlginizi çekebilir:  SEC Başkanı Gary Gensler sorguya alındı

Grewal, Coinbase’in ilk kez harici bir davayı finansal olarak desteklediğini ve davacıların avukatlarının yanı sıra federal mahkemedeki iddiaların takibiyle ilgili diğer masrafları ödemeyi planladığını söyledi.

Coinbase, ticaret hacmine göre ABD’nin en büyük kripto borsasıdır ve birkaç SEC soruşturmasıyla uğraşırken, Washington’daki kripto reformlarını kamuya açık bir şekilde savunmuştu.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) kısa süre önce Coinbase’den, kurumun kayıt dışı menkul kıymetler olabileceğini iddia ettiği kripto para birimlerinin listelenmesi hakkında bilgi istemişti. SEC ayrıca, staking olarak bilinen kripto ödül programını da araştırıyor.

(Visited 40 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici olarak çalışmıştır. Kendisi Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansına sahiptir. 2020 yılında bankacılık sektörüne veda eden Demir, Blockchain teknolojisi ve kripto paralar hakkında yazılar yazmaktan zevk alan bir kripto meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz