Cumartesi, Mayıs 21, 2022
Ana SayfaAltcoin HaberleriSolana (SOL) ağı yatırımcıları hayal kırıklığına uğrattı

Solana (SOL) ağı yatırımcıları hayal kırıklığına uğrattı

Piyasa çöküşü sırasında ağdaki sorunlar yatırımcıları isyan ettirdi.

Sol, Solana ağı

Dijital varlıklar ve kripto para birimleri için bir ticaret platformu olan Radkl’dan Jim Greco, son birkaç gündür Solana ağının kesintisiyle uğraşmak zorunda kalan birçok yatırımcı gibi rahatsız.

Cuma günü attığı twette Greco şu ifadeleri kaydetti:

Bugünkü gibi bir çöküşten sonra biri, gerçek sermayeyle Solana ağına nasıl güvenebilir?

Cuma günkü işlem seansı sırasında tüm kripto para birimlerinin fiyatı düştüğü için, Solana‘nın ölçeklenebilirliği ve işlem hızını savunanlar da dahil olmak üzere birçok yatırımcı blok zincirinde işlem gerçekleştiremez hale geldi. Platformun, saniyedeki işlem sayısı (tps) önemli ölçüde düştü.

Bu sorunlar Cumartesiye de sıçradı. Bu arada Solana’nın resmi Twitter hesabı, blok zincirinin “aşırı yinelenen işlemlere” bağlı “yüksek düzeyde ağ tıkanıklığı yaşadığını” kaydetti.

Solana‘nın kurucusu Anatoly Yakovenko’ya göre, botlar da görünüşe göre çift işlemler gönderiyordu ve bu da mevcut sorunlara ilaveten ayrı bir yük oluşturuyordu.

Esasında fiyatlar düşerken sorun yaşayan tek block zinciri Solana değildi. Ancak ağın sorunları dikkatleri üzerine çekti. Çünkü kripto endüstrisi ve ötesindeki büyük ticaret platformlarının sevgilisi haline gelmişti.

FTX’ten Sam Bankman-Fried Solana’nın büyük destekçilerinden. Ayrıca Jump Trading, Solana tabanlı projelere ciddi sermaye akıttı. The Block Research’ten John Dantoni’ye göre, Jump Crypto’nun protokol yatırımlarının %50’sinden fazlası Solana ekosistemine gitti.

Solana tabanlı veri projesi olan Pyth, IEX, Virtu ve GTS dahil olmak üzere çok çeşitli piyasa katılımcılarını destekçi olarak sayar. (O da sorunlar yaşadı.)

Solana’nın büyük ticaret platformları için bu kadar çekici olmasının bir nedeni de ölçeğe öncelik vermiş olmasıdır. Yine de ağ aşırı kalabalıklaştığında, durabileceği gerçeği ortaya çıkmıştır.

Solana, “bu sorunun kötü etkilerini” iyileştirmek için Cumartesi günü bir düzeltme yayınladı.

Geliştiriciler, “Yaklaşan bu sürümler, ağın durumunu iyileştirmeyi amaçlıyor ve önümüzdeki 8-12 hafta içinde daha fazla iyileştirme yapılması bekleniyor. Bu özelliklerin çoğu şu anda titizlikle test edildikleri Testnet’te yayında.” ifadelerini kullandılar.

Öte yandan Haziran 2021’de 314.2 milyon dolarlık bir fon toplamayı tamamlayan Solana, sorunlarını çözmek için büyük bir kaynağa sahip.

Yatırımcılar Solana’yı sorguluyor

Bu şikayetler, Solana’nın Wall Street‘in tercih edilen kripto platformu olarak konumunu koruma yeteneği hakkında soruları gündeme getiriyor. Yüz milyonları hareket ettirmeye çalışan bir firma, yüksek ücretler ödemek zorunda kalsa bile farklı bir blok zinciri tercih edebilir.

Jim Greco, The Block’a gönderdiği bir mesajda, “Fiyat umurumda değil, ağda hiçbir şey yapamıyorum. Bu durum, ağın en fazla performans göstermesi gereken zamanda tam olarak kaç kez olacak?” dedi.

(Visited 289 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici olarak çalışmıştır. Kendisi Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansına sahiptir. 2020 yılında bankacılık sektörüne veda eden Demir, Blockchain teknolojisi ve kripto paralar hakkında yazılar yazmaktan zevk alan bir kripto meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 29,265.00 3.07%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,963.42 2.67%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.518196 2.52%
solana
Solana (SOL) $ 49.89 4.25%
xrp
XRP (XRP) $ 0.411763 3.64%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 9.68 3.11%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.084424 2.68%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000012 2.03%
terra-luna
Terra (LUNA) $ 0.000111 23.22%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 29.34 3.35%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 6.92 3.48%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 5.14 1.91%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 69.47 3.41%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.434395 2.38%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.639895 2.36%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 5.75 4.88%