Çarşamba, Haziran 7, 2023
Ana SayfaAltcoin HaberleriSolana (SOL) 2023'te iyileşebilir mi?

Solana (SOL) 2023’te iyileşebilir mi?

Çalkantılı bir yılın ardından 2023, Solana için yeniden doğuş yılı olabilir

Solana SOL 2023 te iyileşebilir mi

2022, Solana (SOL) için en kötü sene oldu desek yanlış olmaz.

Kripto piyasasına “Ethereum katili” olma iddiasıyla giren projenin kripto parası, son 12 ayda performans açısından hayli zorluklar yaşadı.

Peki 2023 altcoin için farklı olabilir mi?

Solana’nın 2022’deki ızdırabı

Bu sene, Solana ağında yaşanan her kesintiden sonra, SOL fiyatı sürekli dalgalandı ve piyasada da güvensizliğe yol açtı.

NFT’ler ve blockchain oyunlarında Ethereum’dan sonra en çok tercih edilen olmasına rağmen ağ, yoğun şekilde kullanıldığında, sürekli istikrarsızlıklar yaşadı.

Dahası, geliştiriciler hataları düzeltmeye kalktığında blok zincirinin felç olması ve beliren merkeziliği, öne çıkan başka olumsuzlukları oldu.

Bütün bunlar yetmez gibi, FTX faciası da SOL’u olumsuz etkilendi. Zira projenin büyümesinde Sam Bankman-Fried’in (SBF) şirketleri oldukça etkili olmuştu.

SBF, altcoinin yeterince değerlenmemiş bir altcoin olduğunu söyleyen büyük bir destekçisi olmasının yanı sıra, Alameda’nın SOL’dan 1,2 milyar dolar almasını sağlamıştı. Yazım anı itibariyle, Alameda 48,6 milyon tokeni elinde tutuyor. Yani stakingteki tüm tokenlerin %65’i ve SOL’un toplam arzının yaklaşık yüzde 9’u.

ftxin kurulusu alameda researchun varlik borclari

Kripto tarihindeki en büyük skandallardan birine olan bu yakınlık, altcoinin ilk 10’dan düşmesine ve yatırımcıların büyük miktarda paralar kaybetmesine neden oldu.

2023’te SOL’un durumu değişebilir mi?

Solana’nın geçmişine bakıldığında, yaşadığı ağ kesintileri, SOL’un bu kadar çok değer kaybetmesinin nedeni değildi. Zira, o dönemlerde fiyattaki düşüşlere rağmen, SOL yine de ilk 10’daki yerini kaybetmemişti. Dolayısıyla, proje %100 işlevsel bir blok zincirine sahip olana kadar yine zorluklar yaşasa bile, bunlar, fiyat için bir düşüş katalizörü olmayabilir.

solana odeme endustrisindeki cokusun faili olacak

Proje konusunda bir başka olumlu nokta da, artan sayıda aktif geliştiriciye sahip olması ki, yatırımcılar açısından ağın hâla revaçta olduğunu gösteriyor.

İlginizi çekebilir:  İşte SEC haberinden sonra delist edilmesi muhtemel kripto paralar!

Düşük işlem ücretleri, akıllı sözleşmeler oluşturmak için erişilebilir dili ve geliştirme hacmi ile hızlı bir blok zinciri olan Solana, hâla gelecek için umut veriyor.

Bununla birlikte, 2023 yılında protokol, blockchain endüstrisinin yeni trendlerine girmek ve ağını düzeltmek zorunda kalacak. Yeni yılda, Cardano ve Polkadot gibi önemli rakiplerin mevcudiyetinin yanı sıra, yatırımcıların da çok daha talepkar olması bekleniyor.

Solana’nın öne çıktığı alanlardan NFT’lerin düşüşüyle birlikte, kripto mezarlığına girmemesi için, Solana’nın yeni kullanım alanları keşfetmesi oldukça önemli. 

SOL, 2021’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 260 dolarda önemli bir getiri bölgesine girmişti, fakat 2022’nin son ayında 13,5 dolar seviyesini gördü.

FTX’in Alameda’sı tarafından tutulan tokenlerin baskısını en aza indirecek şekilde kendisini geliştirmeyi sürdüren bir Solana kesinlikle 2023’te de izlenmeye devam edilmesi gereken bir kripto paradır.

(Visited 117 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz