Pazar, Mart 26, 2023
Ana SayfaEditörün SeçimleriSolana ağı sorunlarından nasıl kurtulur? Botlarla başı dertte

Solana ağı sorunlarından nasıl kurtulur? Botlarla başı dertte

Solana ağı sorunlarından nasıl kurtulur

Solana ağı neden sorunlar yaşıyor? Botlar Solana ağını etkiliyor mu? Tüm bu soruların yanıtlarını makalemizde bulabilirsiniz.

Solana ağı bir süredir yoğunluk sorunlarıyla uğraşıyor. Bloomberg‘in yakın tarihli bir raporu, benzer sorunların Ethereum ekosistemindeki diğer zincirlere de sıçrayabileceğini iddia ediyor. Sözkonusu problemlerin büyük ölçüde kar amaçlı gönderilen botlarla ilgisi bulunuyor.

Başlıklar

Botlar Solana ağını tıkıyor mu?

Rapora göre, ağdaki tıkanıklık “sandwich trade” gibi stratejilerin arka planındaki botların etkisiyle oluyor ki, bu sayede bazıları yıllarca milyonlarca dolar kazanç sağlamıştır.

Ocak ayının başlarında, ana ağ beta sürümünde aynı sorun nedeniyle yüksek düzeyde yoğunluk yaşanmıştı. O zamanlar kullanıcılar, en büyük borsalardaki işlemlerinde gecikmeler ve olumsuzluklar yaşamıştı.

Kısa bir süre sonra ağ, sorunu çözebilmek için versiyon 1.8.14’ü kullanmaya başladı.

Solana üzerindeki bir protokol olan Solend, piyasadaki zayıf fiyatların birçok hesabın tasfiye edilebilir hale gelmesini sağladığını ve birçok karlı arbitraj fırsatını yarattığını açıklayarak şöyle bir ekleme yapmıştı:

Fırsatların bu kadar karlı ve başarısız işlemlerin bu kadar ucuz olmasından dolayı, botlar, bir tanesinin gelmesi umuduyla birçok yinelenen işlemle ağa spam göndermeye teşvik edildi.

Eylül ayında yine benzer şekildeki bot etkinliğinden dolayı, ağ, 17 saat boyunca çevrimdışı olmasına neden olan bir performans düşüşü yaşamıştı.

“İlginizi çekebilir: Coinbase SOL tokenlerini listeleyecek mi?

Botlar, daha ucuz alternatifleri hedefliyor

Raporda ayrıca, flashbotların ya da bot yazılımlarının yüzde 25’in üzerinde MEV veya blok üretiminden çıkarılabilecek maksimum değerin, Ethereum dışında gerçekleştiği tahmin ediliyor. Bir anlamda, Polygon, AVAX ve BSC’yi otomatik işlemler için cazip seçenekler haline getiriyor.

BlockTower portföy yöneticisi olan Avi Felman, konuyla ilgili şöyle söylüyor:

Merkezi olmayan bir blok zincirdeki kesintiler her zaman endişe vericidir. Solana’nın son zamanlardaki sıkıntıları, herkese yeni fikir birliği mekanizmalarının denenmemiş olduğunu ve her ne kadar heyecan verici olsalar da, hala deneysel olduğunu hatırlatmalıdır.

Fakat öte yandan, bot etkinliğinin tek olumlu sonucu, yarattığı verimliliktir. Botların herhangi bir arbitraj fırsatını hızla ortadan kaldırarak fiyat tutarsızlığını azalttığı söylenebilir.

Yakın zamanda yaşanan kesinti sorunlarına rağmen Solana Labs, Solana Pay’de yeni bir ödeme ürününü (POS) duyurdu. Anlık ödeme yönteminin, protokollere göre, hem kripto hem de ticari işlemlerde ilerleme sağlayacağı söyleniyor.

Solana Pay’in temel söylemi, ödemenin ve altında yatan teknolojinin zorunlu bir hizmet aracı olmaktan, tacir ve tüketici arasında gerçek bir eşler arası iletişim kanalına dönüşmesidir.

Solana, ödemeler için bir sonraki ‘Çağ’ı başlatırken, son güncellemenin zincirde olagelen mevzuları etkin bir şekilde çözüp çözemeyeceğini göreceğiz.

Yazım esnasında Solana 109.41 dolardan işlem görüyor.

(Visited 75 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Seren Barlakhttp://wwww.trendkoin.com
Adnan Menderes Üniversitesi mezunu olan Seren Barlak, 3 yıl çeşitli platformlarda content writer ve rewriter olarak çalışmış ayrıca çevirmenlik ve içerik editörlüğü görevlerinde de bulunmuştur. Uzun bir süredir kripto para sektörü ile ilgilenen Barlak, blockchain, gaming ve yurtdışı platformlarda yayınlanan diziler hakkında inceleme yazıları yazmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haber Entel