Perşembe, Ağustos 18, 2022
Ana SayfaAltcoin HaberleriŞok İddia: Bu FATF Kılavuzu Uniswap (UNI) Operatörlerini Kasıp Kavurabilir!

Şok İddia: Bu FATF Kılavuzu Uniswap (UNI) Operatörlerini Kasıp Kavurabilir!

Şok İddia: Bu FATF Kılavuzu, Uniswap Operatörlerini Kasıp Kavurabilir!

Uluslararası kuruluş olan Mali Eylem Görev Gücü (FATF), merkezi olmayan uygulamalar (DApps) için yeni bir kılavuz yayınladı. Etkileri doğrudan DeFi sektöründe görülebilir ve Uniswap, Sushiswap ve diğerleri gibi DApp “operatörleri” için sonuçları olabilir.

Ajansın tanımına ve standartlarına göre DApp bir yazılımdır. Bununla birlikte, DApp ile “ilgili varlıklar” Sanal Varlık Hizmet Sağlayıcıları (VASP) olabilir. Rehberde şunlar iddia ediliyor:

“(…) Bir DApp için iş geliştirme yapan kişi, daha önce başka bir gerçek veya tüzel kişi adına açıklanan faaliyetleri kolaylaştırmak veya yürütmekle bir işletme olarak meşgul olduğunda bir VASP olabilir. VASP tanımının herhangi bir kısmının unsurları kaldığı takdirde, işlemlerin herhangi bir bireysel unsurunun merkezden uzaklaştırılması VASP kapsamını ortadan kaldırmaz.”

Avukat Gabriel Shapiro, tavsiyelerin uygulanması halinde blok zinciri endüstrisi için olası sonuçlara değindi. Shapiro konu hakkında şunları söyledi:

“Akıllı bir sözleşme yazmak ve dağıtmak, bu akıllı sözleşmeyle düzenlenmiş bir iş yürütmekten farklıdır.”

Shapiro, FATF tavsiyelerinin, benimsenmesi halinde girişim finansmanı ve blok zinciri endüstrisinde “hasara yol açabileceğini” iddia ederek şunları ekledi:

“Bir VA’nın bir kerelik satışı sizi bir para hizmetleri işi yapar” maddesi hiçbir zaman anlam ifade etmedi ve FinCEN’in 2019 rehberliğiyle tutarsız görünüyor.”

FATF yalnızca tavsiyeler veya önerilerde bulunabilir ve bunlar uluslararası birçok düzenleyici tarafından da benimsenmiştir. Bu nedenle Gabriel Shapiro operatörlerin, yani Uniswap‘in ve benzerlerinin kara listeye alınması durumunda düzenlemelerin Blockchain endüstrisi üzerinde gerçek bir etkiye sahip olabileceğine inanıyor. Shapiro ayrıca şunları ekliyor:

“Ben DeFi’yi seviyorum. Ve ben KYC vb. karşıtı değilim. Ancak  bu yasaları sadece DeFi için yürürlükten kaldırmak, insanları makul bir inkar sağlayarak daha özgür kılar”, söz konusu yasaların iyi olduğuna inanan bir kişi için ikna edici olmayacaktır.”

FATF herhangi bir kuruluşun uyumluluk ve kara para aklamayı önleme üzerinde “kontrolü kaybettiğini” ileri sürerse, üye ülkeler yaptırımlar, yasaklar uygulayabilir ve başka önlemler alabilir. Konu hakkında hukuk uzmanı Stephen Palley şunları söylüyor :

“Zamanın başlangıcından beri bazılarımızın söylediği, merkeziyetsizleştirme, AML/KYC yükümlülüklerinden kaçınmak için henüz ikna edici bir strateji değil.”

İlginizi çekebilir: NBA Top Shot Nedir? Başlangıç Kılavuzu (2021)

30 günlük rallide UNI

Tradingview’den elde edilen veriler, UNI’nin geçen ay önemli kazançlar (% 51,6) elde ettiğini gösteriyor. Şu anda UNI 31,31 $ ‘dan işlem görüyor. Son 24 saat içindeki performansı % 6,8 kayıpla olumsuz olmasına rağmen.

Şok İddia: Bu FATF Kılavuzu, Uniswap Operatörlerini Kasıp Kavurabilir!
Geçen ay önemli kazanımlar elde eden UNI. Kaynak: UNIUSD Tradingview

Bu iyi performans, Uniswap’in üçüncü güncellemesinin yayınlanmasıyla ilişkilendirilebilir. Sabit bir dağıtım tarihi olmadan Uniswap v3, kullanıcılar arasında büyük bir heyecan oluşturdu. Uniswap mucidi Hayden Adams’ın yakında yükseltme ile ilgili ayrıntıları vermesi bekleniyor.

(Visited 9 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Kaynaknewsbtc
Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici olarak çalışmıştır. Kendisi Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansına sahiptir. 2020 yılında bankacılık sektörüne veda eden Demir, Blockchain teknolojisi ve kripto paralar hakkında yazılar yazmaktan zevk alan bir kripto meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 23,524.30 0.62%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,872.47 0.06%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.542714 0.34%
solana
Solana (SOL) $ 41.48 1.81%
xrp
XRP (XRP) $ 0.378633 0.86%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 8.54 0.56%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.081428 2.58%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000015 8.14%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 26.19 1.99%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 8.21 1.20%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 8.15 0.38%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 61.42 0.23%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.347788 0.34%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.904915 1.22%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 5.15 0.46%