Salı, Mart 5, 2024
Ana SayfaAltcoin HaberleriSilicon Valley Bank (SVB) bulaşı: Etkilenen kripto şirketleri arasında BlockFi, Circle, Avalanche

Silicon Valley Bank (SVB) bulaşı: Etkilenen kripto şirketleri arasında BlockFi, Circle, Avalanche

BlockFi, Circle, Avalanche, Yuga Labs ve Proof, kapatılan Silicon Valley Bank'a maruz kalan kripto şirketleri arasında bulunuyor

Silicon Valley Bank

Silicon Valley Bank’ın ani çöküşünün sonuçları ortaya çıkarken, çok sayıda kripto şirketi, yeni teknoloji şirketlerine en büyük kredi verenlerden biri olan SVB’ye maruz kaldıklarının sinyallerini verdiler.

Bankanın dün Kaliforniya düzenleyicisi tarafından kapatılması, 2008 krizinde Washington Mutual’dan sonra Amerika tarihindeki en büyük ikinci banka iflası oldu. SVB geçen çeyrekte 212 milyar dolarlık varlık bildirmişti.

Çarşamba günü kurumun yükümlülüklerini karşılamak için yeterli sermaye toplayamadığı için bir satın alma arayışında olduğuna dair söylentilerin yayılmasının ardından risk sermayesi şirketleri, müşterilerine fonlarını çekmelerini tavsiye edince Perşembe günü başlayan 42 milyar dolarlık para çekme işlemi, bankaya hücum teşkil etti. 

Çöken bankadan en ciddi etkilenenler risk sermayesi ve teknoloji girişimleri olsa da, çok sayıda kripto şirketi de bankaya maruz kaldıklarını açıkladılar.

Silicon Valley Bank’tan etkilenen kripto girişimleri

BlockFi

İflas halindeki kripto kredi kuruluşunun, SVB’de 227 milyon dolarlık fonu bulunuyor. Bu fonların, Federal Mevduat Sigorta Komisyonu (FDIC) tarafından sigortalanmamış olduğu bildirildi.

Circle

İkinci en büyük stabilcoin USDC’nin arkasındaki şirket olan Circle, nakitlerinin bir kısmının Silicon Valley Bank’ta tutulduğunu duyurdu. Ancak şirket USDC’nin normal şekilde çalışmaya devam edebileceğini iddia ediyor.

42,17 milyar dolarlık piyasa değeri olan USDC’yi destekleyen varlıkların, %25’i kadarı nakitte bulunuyor. Circle, nakit rezervleri tutmak için Silvergate’i de kullanmıştı.

Pantera

Girişim sermayesi şirketi Pantera, 3 Şubat tarihli bir SEC dosyasına göre, bankayı özel fonlarının tuttuğu üç saklama kuruluşu arasında göstermişti.

Dünyanın en büyük kripto odaklı VC firmaları arasındaki şirket, geçen yıl yalnızca blok zinciri tabanlı projelere odaklanan bir fon için 1,3 milyar dolar toplamıştı.

İlginizi çekebilir:  Popüler altcoin ne zaman durmak bilecek!

Avalanche

Avalanche Vakfı, bankada 1,6 milyon doların biraz üzerinde bir riske sahip olduğunu duyurdu.

Yuga Labs

Bored Ape Yacht Club’ın arkasındaki 4 milyar dolarlık Yuga Labs’ın kurucusu Greg Solano yaptığı açıklamada, iflas eden bankayla “çok sınırlı bir ilişkisi” olduğunu söyledi.

Proof

NFT’lerde başka bir lider girişim ola  Proof daha da sert etkilenmiş olabilir. Önde gelen NFT koleksiyonu Moonbirds’ün arkasındaki Digg’in kurucusu Kevin Rose tarafından oluşturulan Web3 projesi, Cuma günü şirketin Silicon Valley Bank’ta nakit tuttuğunu açıklayan bir bildiri yayınladı.

Proof SVB’de nakit tutuyor, ancak… Neyse ki varlıklarımızı ETH, stabilcoinler ve fiat arasında çeşitlendirdik.

Şirket, potansiyel kaybın müşteri varlıklarının güvenliğini veya yol haritasını etkilemeyeceğini öne sürdü.

Nova Labs

Helium’un arkasındaki girişim Nova Labs da SVB’ye maruz kaldığını açıkladı.

Kurucu ortağı Amir Haleem, “Nova Labs’ın SVB’de bir miktar doları kaldı, ancak büyük çoğunluğu diğer kurumlarda” diye konuştu.

Silicon Valley Bank’a maruz kalmadığını iddia edenler

Çok sayıda kripto şirketi de, olası bir paniği ortadan kaldırmak için bankaya maruz kalmadıklarını bildirdi.

Dünyanın en büyük stabilcoini USDT’nin şirketi Tether, SVB’nin çöküşünden etkilenmediğini duyurdu. Benzer şekilde, Solana kurucusu Yakovenko ve Polygon Labs’ın başkanı da SVB’ye maruz kalmadıklarını açıkladılar.

Cuma günü SVB’ye maruz kalmadığını açıklayan diğer kripto şirketleri arasında, NFT pazarı Blur, kredi platformu Ledn, kripto cüzdanı Phantom ve DeLabs da bulunuyor.

(Visited 65 times, 1 visits today)

Google Haberler

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz