Cumartesi, Temmuz 2, 2022
Ana SayfaAltcoin HaberleriSEC yeni hedef mi belirliyor, bu altcoinler tehlikede mi?

SEC yeni hedef mi belirliyor, bu altcoinler tehlikede mi?

SEC, ADA, Polkadot, UniSwap, altcoins

Hukuk uzmanı ve XRP avukatı olan Jeremy Hogan, birkaç değerli dijital varlığın, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından açılabilecek menkul kıymet davalarıyla karşı karşıya kalma olasılığına dair fikirlerini paylaşıyor.

Hogan, Uniswap (UNI) ve Cordano (ADA), Dogecoin (DOGE), Polkadot (DOT) gibi altcoinlerin  SEC tarafından izlenebilme ihtimallerini tehlike derecesine göre 1 ile 10 arasında numaralandırıyor. 10, tehlikede olma ihtimali en yüksek olanı nitelendiriyor.

Başlıklar

SEC davası ile karşı karşıya kalabilirler

Avukat, ADA’nın ilk koin olarak piyasaya sürüldüğünü bu yüzden, SEC davalarıyla ilgili olarak ”sorunlu” olduğunu iddia ediyor. Fakat, Cordano’nun (ADA) mantıklı ve yasal bir önlem ile kendisini koruduğuna da dikkat çekiyor.

‘SEC’deki genel düşünce, neredeyse tüm ICO’ların menkul kıymet satışı olduğudur. Ancak Cardano yasal olarak çok akıllıca bir şey yaptı. Ve duymuş olabileceğiniz gibi, ilk koin teklifini, kripto için oldukça yasal dost olan Japonya’daki eskiden sıkça kullanılan yerlerde gerçekleşti. ICO’nun yaklaşık %95’i Japon vatandaşlarına yönelikti. Ve Amerikalılara yapılan satışlar için Japonya’daki satışlar borsalara taşındı.”

Nihayetinde Hogan, SEC’in Cardano’nun peşine düşme ihtimalini “biraz tehlike” olarak değerlendiriyor. Bu yüzden, ADA için tehlike derecesini “10 üzerinden 2.5” ile sınırlandırıyor.

“SEC, bir numaralı borsaya dava açar açmaz, diğer borsalar da listeden çıkarılacak. Ama daha önce hiç yapılmadı, bu yüzden tehlike derecesi biraz düşük.”

Avukatın listesinde diğer sırada, Dogecoin yer alıyor. Hogan, Dogecoin’in ICO veya satışının olmadığına dikkat çekiyor. Ancak ilk yılında, Dogecoin’in %95’inin çıkarıldığını göz önüne aldığında, bu altcoinin tehlike derecesini 10 üzerinden 2 olarak değerlendiriyor.

” Bence SEC, bir şaka parasını dava ederse kendisi ile daha fazla dalga geçilir. Bu yüzden, ufukta herhangi bir sorun görmüyorum.”

Polkadot’un tehlikede olma ihtimali oldukça yüksek

Hogan, Polkadot’un diğer iki dijital varlıktan daha fazla riskle karşı karşıya olduğuna inanıyor.

“Web3, Polkadot platformunu tasarladı ve kurdu. 2017’de başlayan bir dizi ICO’ya sahipti ve görünüşe göre bugüne kadar 200 milyon dolar topladı. Daha da kötüsü, ICO’lar Polkadot platformu tamamen işlevsel olmadan önce gerçekleşti. Bu kötü bir şey çünkü DOT satışları, alıcıların tokenin değerini artırmak için diğerlerinin (geliştiricilerin) çabalarına güvendiği bir yatırım anlaşmasına benziyor.” 

Hogan, Web3’ün SEC’in yetki alanı dışında İsviçre’de düzenlenen kar amacı gütmeyen bir şirket olmasına yardımcı olduğunu söylüyor. ICO satışları Çinli ve Amerikalı alıcılara sunulmadı. Avukat, Cardano gibi DOT’un da “menkul kıymet niteliğinde” satıldığına inanıldığı taktirde SEC’in alım satımı takip edebileceğini belirtiyor. Polkadot’a 5/10 tehlike derecesi veriyor.

Hogan, Uniswap’ın Polkadot veya Cardano’dan farklı bir model kullandığını açıklıyor.

“Uniswap ile ilgili ilginç olan bir şey var. Bu, geçen yıl ağın bir airdrop aracılığıyla tokenleri dağıtarak kendisini merkezsizleştirmeye çalışmasıdır… Bu sırada, Uniswap Labs personeli ve çoğu insan, UNI arzının yaklaşık %40’ını aldı. Tokenleri piyasaya sunmak için ilginç bir yaklaşım. Çünkü, mevcut menkul kıymetler yasalarına göre, airdrop’un bir menkul kıymetin transferi olduğuna dair nispeten güçlü bir argüman var. Bu yüzden analiz biraz karmaşık.”

Ancak Hogan, Uniswap Labs’in bir ICO’ya sahip olmadığını ve airdrop’lardan kâr sağlamadığını belirtiyor.

“Asıl konu: SEC, Uniswap Labs’e dava açar ve kazanırsa, sonuç ne olur? Uniswap’tan elde edebileceği bir kar yok. Peki, SEC’in dava açması için ne gibi bir sebebi var? İşin prensibi bu mu? Bence bu değil.” 

Hogan, Uniswap’in tehlike derecesini 4/10 şeklinde niteliyor.

İlginizi çekebilir: Bitcoin yükselmek için bir haber mi bekliyor? Uzmanlar açıkladı…

(Visited 271 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici olarak çalışmıştır. Kendisi Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansına sahiptir. 2020 yılında bankacılık sektörüne veda eden Demir, Blockchain teknolojisi ve kripto paralar hakkında yazılar yazmaktan zevk alan bir kripto meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 19,170.90 4.61%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,041.35 3.57%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.446995 3.86%
solana
Solana (SOL) $ 32.33 5.95%
xrp
XRP (XRP) $ 0.312713 4.33%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 6.68 4.76%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.066535 1.19%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.00001 3.01%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 16.13 5.69%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 6.01 4.49%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 4.75 4.99%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 50.82 6.49%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.301464 3.49%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.452229 6.91%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 3.28 2.68%