Perşembe, Eylül 28, 2023
Ana SayfaKripto Para HaberleriSEC, Milyonlar Kazandırma Vaadi Veren Balina'ya Dava Açtı

SEC, Milyonlar Kazandırma Vaadi Veren Balina’ya Dava Açtı

SEC, Milyonlar Kazandırma Vaadi Veren Balina'ya Dava Açtı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), YouTube fenomeni olan ve aynı zamanda kripto para yatırım araştırma firmasının CEO’su olan Ian Balina’yı, yatırımcıları kayıt dışı bir ICO’ya yönlendirdiği gerekçesiyle suçlamalarda bulundu.

İddialara, “kodsuz” geliştirme platformu olarak sunulan Sparkster ICO sebep oldu. Temmuz 2018’de sona eren ICO, katılımcılardan 30 milyon dolar topladı.

Mahkeme belgelerine göre;

Bu eylem, Ian Balina’nın 2018’de SPRK Token adı verilen kripto varlık menkul kıymetlerinin kayıtsız teklifi ve tanıtımıyla ilgilidir. Kendi kendini tanımlayan bir kripto para yatırımcısı, destekçisi ve fenomeni olan Balina, insanlara “ICO sayesinde milyonlar kazanmalarına” yardımcı olabileceğini iddia etti.

Token’ı halka tanıtırken ihraççıdan aldığı tazminatı açıklamadı. Ayrıca, düzenlediği bir yatırım havuzunu kullanarak yeniden sattığı token’lar için SEC’e bir kayıt beyanı sunamadı.

SEC’in suçlamaları, hem YouTube’a hem de Telegram’daki faaliyetlere odaklanarak, ICO için vermiş olduğu vaatlerden kaynaklanıyor.

Daha önce Ian Balina, 2017-2018 ICO furyası sırasında adını duyurdu ve daha sonra kişisel cüzdanı hack’lendi ve bu süreçte 2,5 milyon dolar kaybetti. Haziran 2019’da Balina, bir Twitter gönderisinde Sparkster ile ilgili bir açıklama yayınladı.

SEC, Balina’nın menkul kıymet tekliflerine katılmasını veya bunları tanıtmasını kalıcı olarak engellemeye çalışıyor. Ancak fenomen, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Özellikle SEC’in başvurusu, Ethereum blok zincirindeki node’ların çoğunluğunun ABD merkezli olması nedeniyle komisyonun Balina’nın yatırım havuzuyla bağlantılı olarak yapılan işlemleri ABD’de gerçekleştiğini iddia eden bir ibare de içeriyor.

Balina’nın havuzundaki ABD merkezli yatırımcılar, Amerika Birleşik Devletleri içinden ETH katkılarını Balina’nın havuzuna gönderdiklerinde işleme geri dönülmez bir şekilde taahhüt ettiler. Bu noktada, ETH katkıları Ethereum blok zincirindeki bir node ağı tarafından doğrulandı.

Anlaşıldığı üzere, bu kişiler, ABD’de diğer herhangi bir ülkeden daha yoğun bir şekilde kümelenmişler.

(Visited 91 times, 1 visits today)
İlginizi çekebilir:  Justin Sun hackerlara cömert bir teklifte bulundu

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici olarak çalışmıştır. Kendisi Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansına sahiptir. 2020 yılında bankacılık sektörüne veda eden Demir, Blockchain teknolojisi ve kripto paralar hakkında yazılar yazmaktan zevk alan bir kripto meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz