Pazar, Temmuz 3, 2022
Ana SayfaKripto Para HaberleriSEC Başkanı kayıtsız kripto borsalarını tehdit etti

SEC Başkanı kayıtsız kripto borsalarını tehdit etti

Gensler kripto şirketlerine karşı daha fazla eylemin yolda olabileceği konusunda uyardı.

SEC Başkanı kayıtsız kripto borsalarını tehdit etti

Çarşamba günü ABD Kongresi’nin bir alt komitesi önünde ifade veren SEC başkanı Gary Gensler kripto endüstrisi liderlerine bir uyarı yaptı.

Kripto para borsaları kayıt olmalı

Kripto borsaları gelip kayıt olmalı, ya da, Kongre’nin bize verdiklerini uygulama ve inceleme görevlerimizde kullanmaya devam edeceğiz.

SEC (ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu), bugüne dek kripto borsa ve projelerine karşı 80’den fazla yaptırım eylemi yürütmüştü. Gensler şöyle konuştu:

Kurallar aslında oldukça açık; halktan para topluyorsanız ve halk o sponsorun çabalarına dayalı bir kâr bekliyorsa, bu bir menkul kıymettir.

Ancak durum bu kadar basit olmayabilir

SEC kriptoların hangilerini menkul kıymet olarak sınıflandırdığını hala açıklığa kavuşturmuş değil. Fakat bazılarının emtia olarak kabul edilebileceğini (yani yetki alanı dışında olduğunu) belirtmişti.

ABD kongresi, kripto para madenciliği
SEC Başkanı’nın Bitcoin tanımı

Bugünkü kongre oturumunda SEC Başkanı, Bitcoin’den bir emtia olarak bahsetti:

Bitcoin, belki bu bir emtia tokeni.

Kripto varlıkların oluşturduğu bulanık çizgiler nedeniyle, SEC tarafından cezalandırılan birçok kripto şirketi, kötü düzenlenmiş yasaları takip ederken ellerinden gelenin en iyisini yapmalarına karşılık yasal soruşturmalarla karşı karşıya kalmış olmaları konusundaki hayal kırıklıklarını dile getirmişlerdi.

Bundan dolayı SEC Başkanı, Nisan’da hem SEC hem de Emtiaların Geleceği Ticaret Komisyonu (CFTC) tarafından denetlenen kripto için yeni bir kayıt ve düzenleme süreci oluşturma isteğini dile getirmişti.

Gensler, kriptoyu yeterince düzenlemek için daha fazla kaynağa ihtiyaçları olduğunu da ifade etti. Mayıs ayı başında SEC, yeni markalı Kripto Varlıklarını ve Siber Birimi’ni 50’nin üzerinde personele genişlettiğini açıklamıştı.

SEC Başkanı ayrıca, Terra’nın geçen haftaki şok edici çöküşüne atıf yaparak, tüketicileri eşi görülmemiş bir riskten korumak için ek kaynaklara ihtiyaç duyulacağını öne sürdü.

Sadece son üç haftada 50 milyar dolardan sıfıra yaklaşan bir kripto yapısı vardı. Bunlar oldukça spekülatif, değişken ve halk korunmuyor.

(Visited 121 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 19,087.69 0.80%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,062.60 1.54%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.451382 0.45%
solana
Solana (SOL) $ 32.99 0.97%
xrp
XRP (XRP) $ 0.312803 0.06%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 6.72 1.28%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.065924 2.11%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.00001 1.76%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 16.12 1.46%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 6.11 0.83%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 4.86 1.58%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 50.05 1.32%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.30635 0.34%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.479815 1.78%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 3.27 0.90%