Salı, Haziran 6, 2023
Ana SayfaAltcoin HaberleriSandbox mı, Decentraland mi? Hangisi daha iyi?

Sandbox mı, Decentraland mi? Hangisi daha iyi?

Sandbox mı Decentraland mi Hangisi daha iyi

Merkezsiz metaverse platformları Decentraland ve The Sandbox. Size göre hangisi daha iyi? Karşılaştırmak için analize bir göz atabilirsiniz. Öncelikle tanımlarını yapmaya çalışıp, ardından farklarını inceliyoruz.

Decentraland

2017’de başlatılan Decentraland, aslında ilk Ethereum tabanlı 3D metaverse’dir. Kullanıcılar içerik ve uygulamalarını geliştirebilir, keşfedebilir ve bunlardan yararlanabilirler. Oyuncuların devasa sanal evreni keşfetmenin yanı sıra arazi satın almalarını sağlamaya odaklanır. Decentraland, katılımcılar için oyunlar, kumarhaneler, galeriler ve konserler gibi çeşitli deneyimler sunar.

mana

Kullanıcılar MANA (bir ERC-20 tokeni) ve Ethereum Akıllı Sözleşmesi aracılığıyla, bir NFT varlığı olan LAND’i satın alabilirler. MANA, platformun pazarında avatarlar, giyilebilir cihazlar, ürünler ve isimler için ödeme işlevi görür. Platform, arazilerin mülkiyetinin dijital varlıklar olarak kaydedilmesini sağlar.

The Sandbox

The Sandbox da benzer şekilde Ethereum üzerinde inşa edilmiştir. 2011’de blok zinciri tabanlı bir sanal dünya olarak başlayıp, 2017’de 3D oyun platformuna dönüşmüştür.

Oyuncular simüle edilmiş evler satın alabilir veya kiralayabilir. Sanal dünya, kullanıcıların sanal deneyimlerini oluşturmaları, oynamaları, sahiplik kurmaları ve para kazanmalarına olanak tanır.

sandbox nedir, sand

Platform blockchain topluluğundaki sanatçıları, tasarımcıları ve oyuncuları hayal güçlerine göre geliştirme yapmaları için güçlendirmeye odaklanır.

Modern oyun ekosisteminin geliştirilmesinde, yaratıcılığı ortaya çıkarmak için ideal araçlar sunar. Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik (UGC) ve tokenomiklerin etkinleştirilmesi için blok zinciri teknolojisinden yararlanır.

Bir EMLAK oluşturmak için birkaç LAND (arsa) birleştirilebilir. Bu, benzer bir temaya sahip bir LAND grubudur. SAND tokeni, bir ARAZİ ve EMLAK almak için bir bilet olarak kullanılabilir. Sandbox’ın içeriğinin, tamamen kullanıcıların yaratıcılığına bağlı olması platformu gerçekten sınırsız kılar.

Aralarındaki farklar

MANA, yeni bir sanatsal ortam, eğlence kaynakları ve iş fırsatları arayan işletmeler, bireyler ve tasarımcılar için idealdir. Yönetişim için DAO’dan yararlanan hızla genişleyen bir projedir.

sandboxtan yeni isbirligi hamlesi fiyati sicradi

The Sandbox’ta ise kullanıcılar, blok zinciri tabanlı oyunları güçlendirirken platformda dijital varlıklar ve deneyimler oluşturabilir, alıp satabilirler. Platform, geliştirmeye katkıda bulunan bir oyuncu ekosistemi oluşturmanın yanı sıra büyük ölçüde kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğe odaklanır.

Çalışma şekli

Decentraland 90.601 sanal arazi parseline sahiptir. Sanal gayrimenkulün tüm parselleri, bireysel parsel veya birden çok parsel içeren mülkler şeklinde bir araya gelir. Benzer temalarda parsellere sahip mahalleler ve topluluk mülkiyetinde ticarete konu olmayan plazalar bulunmaktadır.

İlginizi çekebilir:  SEC, Binance borsasına dava açtı!

Projede, MANA, LAND ve WEAR olmak üzere üç farklı token türü bulunuyor.

Mana fiyat analizi: Boğalar 2,60 dolar seviyesini savunurken fiyat düştü

The Sandbox ise 166.464 sanal arsa sunar ve arsaların siteler halinde gruplandırılmasına izin verir. Mülkler bir kişinin mülkiyetindeyken, ilçeler (district) iki veya daha fazla kişinin mülkiyetindedir. Metaverse’de SAND, GAMES, LAND ve ASSET gibi dört farklı türde token bulunur.

Kripto cüzdanı 

Her iki projenin pazar yerlerinde her türlü ERC-20 cüzdanını kullanabilirsiniz.

Öte yandan, Decentraland yakın zamanda Walletconnect ile köprü kurarak bir iyileştirme yaptı. Bu nedenle, Polygon kullanıcılarının platforma katılmasına izin verebilir.

MetaMask'tan gelen Apple ve airdrop haberi kullanıcıları heyecanlandırdı

Pazar yeri ücretleri

Decentraland’ın pazar yerinde tüm işlemlerde yüzde 2,5 MANA maliyeti bulunuyor.

The Sandbox’ın pazar yerinde ise tüm işlemlere yüzde 5 ücret uygulanır.

Her iki metaverse’de de, Ethereum blok zinciri ile etkileşime girdiğinizde bir gas ücreti ödemeniz gerekir.

Arsa satın almak

The Sandbox, OpenSea ve Sandbox pazarlarıyla kullanıcılara sanal arazi satın almaları için seçenekler sunar.

Decentraland ise kullanıcıların yalnızca MANA pazarından satın almalarına izin verir.

Platform erişilebilirliği

The Sandbox bir sosyal medya veya e-posta hesabı veya bir Metamask cüzdanıyla platforma girmek için birkaç erişim seçeneği sunar.

Decentraland ise yalnızca bir cüzdan bağlayarak erişime izin verir.

Destek

Decentraland’ın arkasında Digital Currency Group, FBG Capital ve CoinFund gibi birçok büyük şirket bulunuyor. Bunun yanısıra Polygon, Güney Kore Devleti, Cyberpunk ve Samsung ile de işbirliğine girmiştir.


Samsung 837X metaverse etkinliği yapıldı! Decentraland (MANA) sıçradı

The Sandbox yatırım yönetimi konusunda çok uluslu bir Japon holdingi olan SoftBank’ın en büyük destekçilerinden birine sahiptir. Platform, Slack ve Uber gibi diğer birçok ünlü firmanın da desteğine sahip.

İşbirlikleri

Decentraland, Atari, Cyberpunk ve Polygon ile ortaklık kurmuştur.

The Sandbox ise, OpenSea, Warner Music, CryptoKitties, HSBC, The Walking Dead, Snoop Dogg ve bir çok popüler isimle işbirliklerine girmiştir. 

Inovasyon

The Sandbox, Ethereum’a kıyasla neredeyse 100 kat daha az enerji kullanarak NFT reklamlarının yanı sıra platforma ünlüleri, yaratıcıları ve markaları katmayı planlıyor.

sandbox

Sonuç olarak

The Sandbox’ta birçok araç ve ilgi çekici sanatsal görseller bulunuyor. Daha iyi erişilebilirlik ve grafikler sunmanın yanı sıra kendisini destekleyen bazı popüler isimlere de sahip. Genel kullanıcı erişilebilirliği, oyun odağı, estetik ve daha ayrıntılı yol haritasına dayanan proje, bize göre, bir miktar daha önde gibi gözüküyor.

Keyifli deneyimler edinmenizi sağlayan her iki platformu da deneyebilir ve hangisinin sizin için daha iyi olduğunu keşfedebilirsiniz.

(Visited 575 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz