Cumartesi, Haziran 25, 2022
Ana SayfaKripto Para HaberleriRusya kripto paraları yasaklamıyor! İşte nedeni

Rusya kripto paraları yasaklamıyor! İşte nedeni

Rusya kripto paraları yasaklamak yerine düzenleyici bir çerçeve oluşturuyor

kripto para, rusya, kripto para yasağı

Rusya Merkez Bankası, kısa süre önce kripto paraların yasaklanmasını talep etmişti. Ancak planlarında bir değişiklik oldu. Hükümet, kripto paraya kısıtlamalar getirmek için kendilerine bir yol haritası çizmeye başladı.

Bu yol haritası bir şekilde kripto paraların uygun şekilde kısıtlanarak benimsenmesini kolaylaştıracak, bu da finansal istikrarsızlığı uzak tutmaya yardımcı olacaktır. Hükümet tarafından izlenecek yolu belirledi ve bu yılın sonuna kadar kamuoyuna sunmayı planlanıyor. Yol haritası kararı, Rus Merkez Bankası’nın genel bir yasak talebine ters bir durum.

Çalışma grubu üyeleri arasında, Merkez Bankası, FSB ve güvenlik hizmetleri departmanının yanı sıra finans, dijital ve hatta İçişleri Bakanlığı yer aldı. Başbakan Yardımcısı Dmitry Chernyshenko, kripto paralar için yol haritasını onayladı.

Kripto para piyasasının içinde çalışacağı düzenleyici bir çerçeve oluşturulması amaçlanıyor. Kripto para birimlerini yasaklamak yerine, endüstrinin tanık olduğu mevcut ihlallere odaklanmayı ve çeşitli kripto platformlarının işleyişine göz kulak olmayı amaçlıyor.

Rusya kripto para yasağı yerine düzenleme yapacak

Merkez Bankası, bu yol haritası aracılığıyla kripto para birimleri için düzenleyici ve kısıtlayıcı bir çerçeveye sahip olduğuna inanıyor. Düzenleme çerçevesi, Putin’in bu konuda ısrar etmesinden sonra oldu.

Putin, kripto paraların değişken doğasından kaynaklanan büyük bir risk taşımasına rağmen, kripto madenciliğinin ülke için büyük rekabet avantajı sağladığı fikrinde.

Rusya, ucuz elektrik avantajına sahip olduğundan, kripto madenciliğinde en büyük üçüncü ülke olmaya devam ediyor.

Bununla birlikte Putin şunları söyledi:

Merkez bankası teknik olarak ilerlememize engel olmuyor ancak bu faaliyet alanında en son teknolojileri tanıtmak için gerekli çabayı gösteriyor.

Öncelikle düzenleyici kurum, Müşterinizi Tanıyın (Know Your Customer KYC) özelliğine ve çeşitli kripto para birimi platformlarının kara para aklamanın önüne geçebilmek için gerekli düzenlemelerine sahip olmayı önermektedir. Bunların yanı sıra öneride, kripto para platformları için daha fazla farkındalık, zorunlu bir denetleme organı ve bununla birlikte kural ve düzenlemeleri ihlal edenler için katı cezaların sağlanması bulunuyor.

Düzenleyici çerçevenin en zorlayıcı özelliklerinden biri, kripto para aracılığının yalnızca Rus bankacılık kuruluşları aracılığıyla yürütülecek olmasıdır. Bu değişikliği uygulamak için Merkez Bankası, diğer yabancı kripto borsaların faaliyetini durdurabilecek.

Zaman çizelgesine göre 22 Mayıs’a kadar Rusya hükümetinin uyum kontrol sistemine bakacak. Bu aşamada, uyumluluk kontrol sisteminin niteliklerine ve işlevselliğine bakılacak. Bununla birlikte, Kasım ayı sonuna kadar, FATF (Mali Eylem Görev Gücü) “Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine Yönelik” bir düzenleme sistemi getirecek.

(Visited 198 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Seren Barlakhttp://wwww.trendkoin.com
Adnan Menderes Üniversitesi mezunu olan Seren Barlak, 3 yıl çeşitli platformlarda content writer ve rewriter olarak çalışmış ayrıca çevirmenlik ve içerik editörlüğü görevlerinde de bulunmuştur. Uzun bir süredir kripto para sektörü ile ilgilenen Barlak, blockchain, gaming ve yurtdışı platformlarda yayınlanan diziler hakkında inceleme yazıları yazmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 21,225.00 0.23%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,208.70 0.83%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.488715 2.23%
solana
Solana (SOL) $ 40.65 0.14%
xrp
XRP (XRP) $ 0.361772 0.66%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 8.01 1.34%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.067577 1.27%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000012 5.26%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 20.60 6.74%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 6.96 2.89%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 5.49 0.27%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 58.94 6.23%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.347469 1.08%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.599013 1.44%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 4.11 6.89%