Pazar, Mayıs 22, 2022
Ana SayfaKripto HaberleriRusya kripto para vergisiyle kasayı dolduracak! Rekor gelir bekleniyor

Rusya kripto para vergisiyle kasayı dolduracak! Rekor gelir bekleniyor

Rus hükümeti kripto para üzerinden yılda 13 milyar dolar vergi alacak

Basında yer alan resmi bir belgeye göre, Moskova‘daki yetkililer, Rus kripto pazarından vergi ödemesi olarak 13 milyar dolardan fazla para tahsil etmeyi bekliyor. Söz konusu vergi iddiası, Rus kurumlarının ülkedeki kripto paranın geleceği konusunda görüşmeler yaptığı bir zamanda geldi.

Vergi olarak devlet kasasına 1 trilyon rublenin girmesi bekleniyor

Bakanlıklar ve düzenleyiciler Rusya’nın gelecekteki kripto politikası konusunda tartışırken, basına sızan bir belge, görüşmeler hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Yakın tarihte aktarılan bilgiler kapsamında, hükümetin şu anda kullandığı tahminlere göre ülke, 16.5 trilyon rubleden fazla kripto para birimine (yaklaşık 215 milyar dolar) sahip.

Rus haber yazarlarına göre, Moskova basitleştirilmiş bir vergi rejimini tercih etse bile; dijital varlık sektöründen beklenen vergi gelirlerinin toplamı, yılda yaklaşık 1 trilyon rubleye (13 milyar ABD doları) ulaşabilir.

Analizde, Rusya’nın kripto pazarının büyüklüğü hakkında çeşitli değerlendirmeler yer aldı. Aynı zamanda ülkenin küresel kripto ekonomisindeki payının yüzde 12 veya daha fazla olabileceği öne sürüldü.

Uzmanlar, kripto ile ilgili vergilerin iki ana kaynaktan toplanabileceğini belirttiler. Borsalar ve hizmet sağlayıcılar gibi tüzel kişiler üzerindeki vergilerin yanı sıra, yatırımlar üzerindeki vergilerin de toplanabileceğini söylediler. Hesaplamalar, devletin lisanslı kripto ticaret platformlarından yılda 90 ila 180 milyar ruble alabileceğini ve gelir vergisinin 606 milyar rubleye kadar ulaşabileceğini gösteriyor.

“İlginizi çekebilir: Rusya Maliye Bakanlığı kriptolar için tarih verdi

Düzenleyicilerin boşluğu dolduruluyor

“Dijital Finansal Varlıklar” kanunun kabul edilmesinden sonra bile, Rusya henüz kripto alanını kapsamlı bir şekilde düzenlemedi. Ancak Rusya parlamentosunun alt meclisi olan Devlet Duması’ndaki bir çalışma grubu, düzenleyicilerin boşluklarını doldurmak için yasama önerileri hazırlamaya başladı.

Rusya Merkez Bankası, Ocak ayında kripto paranın kullanımı, değişimi ve madenciliği konusunda geniş kapsamlı bir yasak önermişti. O zamandan beri para otoritesi, kripto paralara karşı katı duruşuna ve kripto topluluğu üyelerinden gelen olumsuz tepkiler sebebiyle artan muhalefetle birlikte, kendisini soyutlanmış buldu.

Bu arada Maliye Bakanlığı, yasaklama yerine katı hükümet kuralları altında düzenlemeyi tercih eden kendi alternatif yaklaşımını geliştirdi. Hazinenin yanında yer alan Rus hükümetinin bu hafta sonuna kadar farklı düzenleyici senaryolar sunması bekleniyor.

(Visited 107 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Seren Barlakhttp://wwww.trendkoin.com
Adnan Menderes Üniversitesi mezunu olan Seren Barlak, 3 yıl çeşitli platformlarda content writer ve rewriter olarak çalışmış ayrıca çevirmenlik ve içerik editörlüğü görevlerinde de bulunmuştur. Uzun bir süredir kripto para sektörü ile ilgilenen Barlak, blockchain, gaming ve yurtdışı platformlarda yayınlanan diziler hakkında inceleme yazıları yazmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 29,494.00 0.72%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,979.45 0.68%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.529988 2.37%
solana
Solana (SOL) $ 50.54 2.44%
xrp
XRP (XRP) $ 0.415604 1.40%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 10.03 3.72%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.085114 1.58%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000012 2.22%
terra-luna
Terra (LUNA) $ 0.000119 7.47%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 30.15 4.41%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 7.08 2.96%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 5.26 3.59%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 69.95 2.22%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.434403 0.85%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.653981 3.12%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 6.10 6.33%