Cumartesi, Mayıs 21, 2022
Ana SayfaBitcoin HaberleriRusya Merkez Bankası'ndan kripto para ticareti ve madenciliğine veto!

Rusya Merkez Bankası’ndan kripto para ticareti ve madenciliğine veto!

Rusya merkez bankası kripto para sektörü için önlemler almaya hazırlanıyor.

Rusya, kripto para

Rusya Merkez Bankası geçen Perşembe günü, sabah saatlerinde 36 sayfalık bir öneri sunmasından sonra, Moskova yakın bir zamanda ülkedeki kripto para birimi operasyonlarına sıkı bir önlem getirebilir.

Rusya’nın finans piyasalarının ana düzenleyicisi, yatırımcı koruması, finansal istikrar ve çevresel kaygıları belirterek, ülkede kripto para birimlerinin kullanımını ve madenciliğini yasaklamayı önerdi.

 

Rusya Merkez Bankası, mevzuatta hangi değişiklikleri önerdi

Raporda banka, Rusya’da “mal işleri ve hizmetler için ödeme aracı” olarak kripto kullanımının yasaklanmasını önerdi.

Buna ek olarak, “finansal kuruluşların kripto para birimlerine ve ilgili finansal araçlara yatırım yapmasıyla birlikte, kripto para birimleri ile işlem yapmak için Rus finansal aracılarının ve Rus finansal altyapısının kullanılmasının yasaklanması” tavsiyesinde bulundu.

Ayrıca, geleneksel para birimi için kripto satın almayı veya satmayı amaçlayan işlemlerin de yasaklanmasını önerdi.

Bölgede kripto para birimlerinin (kripto borsaları ve P2P platformları dahil) çıkarılması ve dolaşımının düzenlenmesine yönelik bir yasak olması gerekir.

Yetkililer, kripto para birimlerinin düşük düzeyde finansal bilgiye sahip yatırımcıları cezbettiğine dair endişelerini dile getirdiği için şunları söyledi:

Kripto para birimlerinin de finansal piramitlerin yönleri var, çünkü fiyat artışları büyük ölçüde piyasaya yeni girenlerden gelen taleple destekleniyor.

Banka, yatırımcının korunması ve finansal istikrar endişelerine ek olarak, kripto para birimlerinin yasadışı faaliyetler çerçevesinde aktif olarak kullanıldığı konusuna da dikkat çekti.

Raporda, “Rus vatandaşlarının kripto para birimleriyle yaptığı işlem hacmi, bazı tahminlere göre yılda 5 milyar dolara ulaşıyor” ve Rusya’nın “küresel madencilik kapasitesi açısından liderler arasında” olduğuna dikkat çekiyor.

Banka kripto para madenciliğinin yasaklanmasını tavsiye etti

Banka, tüm kripto para birimi ihraçlarının yasaklanmasını önerirken, Rusya’da madenciliğin mevcut ölçeğinin ve daha da yayılmasının “verimsiz elektrik tüketimi yarattığını, konut binalarının enerji arzını, sosyal altyapıyı tehlikeye attığını” savunarak ülkede madenciliğin yasaklanmasını tavsiye etti.

Cambridge Alternatif Finans Merkezi‘nin verilerine göre Rusya, ABD ve Kazakistan’dan sonra Bitcoin madenciliği için üçüncü en büyük merkez olarak yer alıyor.

Çin’in madenciliği yasaklamasının ardından, Rusya’nın, hash rate payının yüzde 6,8’den yüzde 11,2’ye yükseldiğini görerek en büyük göç noktalarından biri olduğu ortaya çıktı.

(Visited 199 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Seren Barlakhttp://wwww.trendkoin.com
Adnan Menderes Üniversitesi mezunu olan Seren Barlak, 3 yıl çeşitli platformlarda content writer ve rewriter olarak çalışmış ayrıca çevirmenlik ve içerik editörlüğü görevlerinde de bulunmuştur. Uzun bir süredir kripto para sektörü ile ilgilenen Barlak, blockchain, gaming ve yurtdışı platformlarda yayınlanan diziler hakkında inceleme yazıları yazmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 29,265.00 3.07%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,963.42 2.67%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.518196 2.52%
solana
Solana (SOL) $ 49.89 4.25%
xrp
XRP (XRP) $ 0.411763 3.64%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 9.68 3.11%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.084424 2.68%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000012 2.03%
terra-luna
Terra (LUNA) $ 0.000111 23.22%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 29.34 3.35%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 6.92 3.48%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 5.14 1.91%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 69.47 3.41%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.434395 2.38%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.639895 2.36%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 5.75 4.88%