Pazar, Haziran 4, 2023
Ana SayfaAltın HaberleriRus Dışişleri: Altın, “zehirli” Amerikan dolarının yerini almaya başladı

Rus Dışişleri: Altın, “zehirli” Amerikan dolarının yerini almaya başladı

Rus Dışişleri: Altın, “zehirli” Amerikan Dolarının yerini almaya başladı

Rusya Federasyonu’ndan üst düzey bir yetkili, bazı ülkelerin dolar rezervlerini büyük ölçüde azaltırken altın varlıklarını artırdıklarını söyledi.

Rus devleti tandanslı haber kuruluşu TASS’ın yeni bir haberinde, Dışişleri bakan yardımcısı Alexander Pankin, Amerikan dolarını “zehirli” olarak nitelendirdi.

Bakan yardımcısı, bazı ülkelerin 2022 yılında dolar yerine altın stoklamaya başladıklarını söylüyor.

Bu eğilimler, ABD dolarının büyüdüğünü, güçlendiğini ancak günlük operasyonlar için hala zehirli olduğunu gösteriyor. Bunun ana akım bir trend olmasa da, bir trend haline gelebileceğine inanıyorum.

Pankin ayrıca, doların global ticaretteki hakimiyetinin artan volatiliteye katkı yaptığını söylüyor.

Rusya Federasyonu uzun zamandır, Amerikan dolarının uluslararası ticaretteki rolünün azaltılmasına çalışıyor.

Rusya dışişleri bakanı Sergey Lavrov bu ayın başlarında, dolarsızlaştırma eğiliminin artık geri döndürülemez ve hızlanmaya hazır olduğunu söylemişti. Lavrov, eski Sovyetler Birliği ülkelerinin, ABD’nin taleplerine uymadan ticari akışlarını önemli ölçüde arttığına dikkat çekmişti.

Dolardan bir kaçış görmeye başlıyoruz. Şimdiye kadar, o kadar hızlı değil, ama kesinlikle hızlanacak. Aslında, bu eğilim geri döndürülemez.

Bunların yanısıra son raporlar, Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’nın oluşturduğu BRICS ülkelerinin dolardan uzaklaşırken, hızla altın varlıklarını artırdıklarını ortaya koyuyor.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen da geçen hafta, Rusya, Çin ve İran’ın uluslararası petrol anlaşmalarında doların hakimiyetini azaltmak için birlikte çalıştıklarını söylemişti.

(Visited 41 times, 1 visits today)
İlginizi çekebilir:  Altın fiyatında zorlu FED virajı! Durulma zamanı mı geliyor?

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haber Entel