Pazar, Temmuz 3, 2022
Ana SayfaKriptopediRLC Coin Nedir? iExec RLC (RLC) Projesi ve Geleceği

RLC Coin Nedir? iExec RLC (RLC) Projesi ve Geleceği

RLC Coin Nedir? iExec RLC (RLC) Projesi ve Geleceği

Günden güne gelişen ve büyüyen kripto para dünyasına her geçen gün yeni projeler ekleniyor. Düşük işlem hacmine sahip olmasına rağmen yatırımcılar tarafından ön plana çıkarılan, alıcısına yüksek kazanç imkanı sunan projeler arasında yer alan iExec RLC coin, yerli ve yabancı yatırımcılar tarafından inceleniyor. 

Bulut bilişim teknolojisi odaklı bir blok zincir protokolü olan iExec projesinin yerel kripto para birimi RLC coin’dir. RLC sağlayıcıları ve geliştiricileri için teşvik görevi gören bu kripto para biriminin projesi bulut sistemine dayandığı için uzmanlar tarafından da olumlu görülmektedir.

Peki iExec RLC (RLC) coin nedir, nasıl çalışır, güvenilir mi, RLC coin projesinin geleceği, yorumlar ve daha fazlasını merak ediyorsanız bu rehberi okuyabilirsiniz!

RLC Coin nedir?

RLC coin, kullanıcıların yedek bilgi işlem güçlerini başkalarına kiralayarak para kazanmalarını sağlar. Ethereum blok zinciri üzerine kurulmuş merkezi olmayan bir bilgi işlem platformu olan iExec’in yerel kripto para birimidir. Bu bilgi işlem gücü, merkezi olmayan uygulamalara güç sağlamak, zincir dışı hesaplamaları çalıştırmak veya bir dizi başka işlevi gerçekleştirmek için kullanılabilir. 

RLC, bulut kaynakları için ilk merkezi olmayan pazar yeri iExec’in yerel token’ıdır. 

Platform, dağıtılmış bir altyapı oluşturarak insanların bilgi işlem gücü ve verilerini kiralamasını ve bunlardan para kazanmasını sağlar. Geliştiriciler ağdaki hesaplamaları ödünç alabilirken, sağlayıcılar bilgi işlem güçlerini ödünç verebilir.

Günümüzde birçok işletme bulut bilişim hizmeti kullanmaktadır. Bulut bilişim hizmeti, maliyetli yatırımlara veya doğrudan aktif yönetime ihtiyaç duymadan isteğe bağlı veri depolama veya bilgi işlem gücü sağlamaktadır. Bulut bilişim kullanan işletmeler, fiziksel alan ve teknik personel maliyetlerini düşürürken, ölçeklenebilirliklerini ve operasyonel verimliliklerini artırabilirler.

Amazon Web Services, Microsoft Azure gibi bulut bilişim hizmetleri sunan iExec daha merkeziyetsiz bir blok zincir projesidir. iExec projesinin temel teklifleri arasında tokenize ödüllere teşvik edilen kaynak sağlayıcılar tarafından sağlanan merkezi olmayan ağ üzerinden bilgi işlem gücüne, veri kümelerine ve uygulamalara erişim sağlar. Merkezi bulut sistemleri ile rekabet eden iExec’in en temel hedeflerinden biri Web2 tabanlı eski sistemlerin ötesine geçerek, blockchain tabanlı bulut bilişim için akıllara gelen tek kaynak olmaktır.

iExec RLC (RLC) Coin Nasıl Çalışır?

Ethereum ağı üzerinde çalışan ve merkezi olmayan bir bulut bilgi işlem platformu olan iExec, işlevlerindeki düzeni aksatmamak için yoğun işlem gerektiren hesaplamaları zincir dışında tutar. Bu işlemi XtremWeb-HEP aracılığı ile yapar. XtremWeb-HEP, iExec kripto ekibi tarafından tasarlanan, kullanılmayan bilgi işlem kaynaklarını üçüncü taraf uygulamalar ve platformlar tarafından kullanılmak üzere havuzda toplayan bir açık kaynak protokolüdür. Hataya dayanıklı olan bu protokol, yazılımının güvenli fakat doğrulanabilir bir zincir dışı ortamda küresel kurumsal ölçekteki hesaplamalı kaynak paylaşımlarını kolaylaştırmak için gereken tüm özellikleri uyguladığını savunur.

iExec’in fikir birliği protokolüne Proof of Contribution (PoCo) ismi verilir. Platformun tasarlanma amacı ise XtremWeb-HEP dağıtılmış bilgi işlem altyapısını merkezi olmayan bulut hizmetleri pazarına bağlamak ve katılımcılar arasındaki güveni sağlamaktır. 

iExec Marketplace’de 4 tür paydaş bulunmaktadır:

Kullanıcılar: Kullanıcılar genellikle platformun merkezi olmayan bulut bilişim hizmetlerinden yararlanmak isteyen katılımcılardır.

Uygulama Sağlayıcılar: iExec Marketplace’de Kullanıcılara dApp hizmetlerini sağlayan işletmeler veya bağımsız geliştiricilerdir. 

Çalışanlar: Çalışanlar marketplace kullanıcıları tarafından talep edilen işlemleri gerçekleştirerek isteğe bağlı hesaplama kaynakları sağlar ve PLC kripto ödülü alırlar. Bu çalışanların atamaları zamanlayıcı tarafından belirlenir. Bağımsız olarak çalışabildikleri gibi kaynaklarını diğer çalışanlarla da bir araya getirebilirler.

Zamanlayıcılar: iExec, çalışanları havuzu organize edebilmek ve görev dağılımlarını yapabilmek için zamanlayıcı ağına güvenmektedir. Zamanlayıcılar da iExec Marketplace’in altyapısını yönetmeye yardımcı oldukları için RLC token ile ödüllendirilirler.

Marketplace’de bir anlaşmaya varıldığı zaman, iExec’in fikir birliği mekanizması olan PoCo, XtremeWeb-HTP ara yazılımı aracılığı ile çalışanlar tarafından yapılan katkıları doğrular. Planlanan bir görev için zamanlayıcı tarafından görevlendiren işçiler iş yükünün büyük bölümü zincir dışı gerçekleşse bile zincir üzerinde de mekanizmaya sahip olacaklardır. Bu aşamda her adım şeffaf bir şekilde zincire kaydedilecektir.

PoCo aynı zamanda çalışanların görevini doğrulanabilir bir şekilde tamamladığını gösteren, itibar puanını belirleyen bir anahtardır. Belirlenen skalanın altında katkı sağlayan çalışanlar toplam puanlarının üçte birini kaybeder ve ilgili görev için ödül kazanamazlar.

iExec, RLC ve Hesaplamalı Kaynak Paylaşımı

iExec’in merkezi olmayan uygulamalar ekosistemi DeFi gibi alanlarda çok çeşitli uygulamaları destekler. iExec, merkezi olmayan bilgi işleme erişimi kolaylaştırmak için yeni protokoller geliştirmektedir.

Projenin ilk amacı, kaynak sağlayıcıların ve kullanıcıların, çok çeşitli hesaplama kaynakları ve blok zinciri tabanlı bulut hizmetleri için iExec kripto platformundaki birincil yerel token ve değişim aracı olan RLC’yi değiştirmesine olanak tanıyan iExec Marketplace’tir. Sistemde hizmet sağlayıcılar görevleri tamamlamak için istedikleri fiyatı belirleyen satış emiri verir. Kullanıcılar ise önceden seçilmiş kriterler sağlandığında taleplerin otomatik yürütülmesi için iş emiri verir. Genel olarak en yaygın teklifler şu şekildedir:

  • Blok zinciri bulut bilişim
  • dApps
  • Veri kümeleri

iExec Marketplace hem kişiler hemde kurumlar tarafından özgürce kullanılabilir. Kurumsal blockchain kullanıcıları finansal konularda daha sıkı hizmetlere ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle iExec, kurumsal kullanıcılar için özel olarak tasarlanmış pazar yeri olan Enterprise Marketplace’i yarattı. Burası kurumsal müşterilere Müşterini Tanı (KYC), İşini Bil (KYB) ve Kara Para Aklamayı Önleme (AML) politikalarını sağlar.

Her iki pazar yeri de kaynak sağlayıcılar tarafından yönlendirilen görevler için uygun olmalarının sağlanmasına yardımcı olan bir eşleştirme akıllı sözleşmesi ile güçlendirilir. Bu akıllı sözleşme, kullanıcılara hizmet seçeneklerini değerlendirirken şeffaf ve değişmez bir ölçü sağlayan her iki pazar yeri için de hizmet sağlayıcı itibar sistemlerinin temelini oluşturur. Ayrıca iExec’te sunulan teklifler bireysel kullanıcıların yerel cihazlarının performanslarını merkezi olmayan bulut bilgi işlem kaynaklarıyla tamamlamasına olanak sağlar.

RLC Projesi ve Geleceği

Günümüzde önde gelen kuruluşlarının çoğu bulut bilişim kullanmaktadır. Blockchain ile dağıtılmış bilgi işleminin geleceği arasında güçlü bir bağ bulunuyor. Akash, ICP, NEAR, Golem gibi önemli merkezi olmayan bulut bilişim sistemlerine rakip olan iExec’e talep her geçen gün artmaya devam ediyor. Bu projelerin nihai amaçları arasında herkesin hesaplama kaynaklarına sorunsuz ve güvenilir bir şekilde erişim sağlamasını kolaylaştırarak merkezi hizmet sağlayıcılarının önüne geçmek yer alıyor.

Kaynak sağlayıcıların ve kullanıcıların esnek, ölçeklenebilir ve serbest piyasa odaklı bir şekilde etkileşim kurmasına izin veren iExec, Web3 kullanıcılarının bu merkezi olmayan uygulamaların artan karmaşıklığı ve veri eksikliğinden endişe duymadan fayda sağlamalarını amaçlamaktadır.

 iExec RLC (RLC) Coin Fiyatı

Ekosisteminde bulunan kripto para birimlerine ve projelere güçlü bir rakip olan iExec RLC, yazının yazıldığı sırada CoinMarketCap verilerine göre, 0.8939 dolardan işlem görmektedir. Son 24 saatte yaklaşık yüzde 3 değer kazanan, 7 günde ise yüzde 25’e yakın değer kaybeden RLC 337. sırada yer almaktadır. 

RLC tokeninin toplam arzı87 milyon ile sınırlandırılmıştır. Yazım esnasında dolaşımdaki arz miktarı 80 milyon adettir.

RLC’nin fiyatı piyasaya sürülmesinden 6 yıl sonra 3.80 dolar ile zirveye ulaştı. 2019 ve 2020 arasında 0,18 ila 1,80 dolar aralığında sıçrama yaşayan RLC, 2021 yılında yaşanan boğa piyasası sırasında yükseliş göstererek Mayıs ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 11.65 dolara ulaştı. Daha sonra Temmuz ayında yaşadığı sert düşüş ile 2.13 dolara kadar geriledi.

RLC Coin Madenciliği Nasıl Yapılır?

gpu

Şu anda madencilik çiftlikleri, blok zinciri konsensüsünü hesaplayarak GPU kaynaklarından para kazanmaktadır. Bu sağlayıcılar, iExec aracılığıyla yeni bir blok zinciri tabanlı HPC uygulamaları pazarına erişim kazanacaktır. Bu sayede, sağlayıcılara, muazzam miktardaki bilgi işlem güçlerinden daha iyi yararlanma ve işlerini genişletme fırsatı sunulacaktır.

RLC Coin Hakkında Sıkça Sorulanlar

RLC coin en çok kaçı gördü?

RLC coin, 2021 yılı boğa sezonunda yükselişe geçerek Mayıs ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 11.65 dolara ulaştı. 

Projenin arkasında kimler var?

Projenin CEO’su Gilles Fedak kurucu ortağı ise Haiwu He’dir. Proje 8 kişilik bir teknik ekibin yanı sıra 8 kişilik bir business ekip çalışmaktadır.

RLC Coin’in geleceği nasıl?

Merkezi bulut sistemleri ile yarışan iExec’in nihai amacı eski sistemlerin ötesine geçerek blok zincir tabanlı bulut bilişim konusunda akıllara gelen tek kaynak olmaktır. Projenin amacı, kurucuları ve destekçileri göz önünde bulundurulduğunda geleceğinin oldukça parlak olduğu söylenebilir.

RLC Coin Ne Zaman Çıktı?

RLC coin, 16 Ekim 2016 tarihinde faaliyete geçmiş, 12 Nisan 2017 tarihinde ise token satışı başlamıştır.

Coin iExec RLC Güvenilir mi?

güvenilirlik

Akıllı sözleşmelerin Ethereum blok zinciri üzerindeki ölçeklenebilirlik ve gizlilik gibi birçok sınırlamanın üstesinden gelen iExec, yüksek düzey güvenlik için Güvenilir Yürütme Ortamı (Trusted Execution Environment) olarak bilinen TEE sistemini geliştirdi. Geliştirilen bu sistem makinenin işlemcisinde bulunan kodun yürütülmesini garanti eden güvenli bir alan oluşturmaktadır. Kısacası işlemin donanım düzeyinde uygulanması sayesinde kodun değiştirilemeyeceğini garanti ediyor.

iExec RLC (RLC) Coin Nereden ve Nasıl Alınır?

Hızla gelişen kripto dünyasında yatırımcıların varlıklarını korumak için son derece dikkatli hareket etmeleri gerekmektedir. Kimlik doğrulayıcı programları kullanılmasının yanı sıra güvenilirliği kanıtlanmış borsalar üzerinden işlem yapmaya özen göstermelidirler. 

iExec RLC Coin, piyasaya çıktığı günden bu yana birçok borsada listelenmiştir. Binance, Coinbase Exchange, Gate.io, KuCoin, Bithumb, Huobi Global gibi çeşitli birçok borsadan yatırımcıların tercihine bağlı olarak satın alınabilir.

iExec RLC Coin’in satın alınabilmesi için öncelikle listelendiği borsalarda hesap açılması gerekmektedir. Ardından RLC işlem çiftleri ile alım-satım yapılmaya başlanabilir.

RLC Coin Yorumları

iExec RLC ile igili uzman ve yatırımcı kitlesinin yaptığı yorumlar oldukça çeşitlilik gösteriyor. Bazı yatırımcılar RLC’yi satın almanın oldukça karlı bir adım olacağını, uzun vadede yatırımcısına büyük getiri sağlayacağını düşünürken bazı yatırımcılar bu kripto para birimine temkinli yaklaşıyor.

RLC ile ilgili 2020 yılında atılım yapılacağı yorumları yer alıyordu. 2021 boğa sezonunda yükselişe geçen kripto para biriminin şu an tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 11.65 dolardan oldukça geride olduğunu belirtmekte fayda var.

Son olarak…

Sizler için detaylı olarak incelediğimiz RLC coin ya da farm coin nedir gibi kripto projelerinin yanı sıra Metaverse nedir, NFT nedir gibi kripto dünyasının popüler alternatiflerine de göz atabilirsiniz. Ayrıca en güncel kripto para haberlerine de yine Telegram kanalımız ya da Twitter hesabımızı takibe alarak anında ulaşabilirsiniz.

(Visited 87 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 19,091.04 0.60%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,062.84 2.34%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.451579 1.23%
solana
Solana (SOL) $ 32.99 1.65%
xrp
XRP (XRP) $ 0.312914 0.24%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 6.73 0.55%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.065931 1.68%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.00001 0.82%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 16.14 0.68%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 6.12 0.31%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 4.87 0.45%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 50.05 0.24%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.305715 0.46%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.479534 2.95%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 3.27 0.03%