Salı, Haziran 28, 2022
Ana SayfaAltcoin HaberleriRipple: XRP Merkez Bankaları CBDC'leri İçin Köprü Görevi Görebilir

Ripple: XRP Merkez Bankaları CBDC’leri İçin Köprü Görevi Görebilir

Ripple: XRP Merkez Bankaları CBDC'leri İçin Köprü Görevi Görebilir

Blockchain şirketi Ripple, “CBDC’lerin geleceği ” başlıklı White Paper’da, Xrp’nin farklı Merkez Bankası dijital para birimleri için bir köprü görevi görebileceğini yazıyor:

“Nötr bir köprünün bir örneği, iki farklı para birimini hızlı ve verimli bir şekilde köprülemek için kullanılabilen dijital varlık XRP’dir.”

Rapor, tokenin farklı CBDC’lerin değerini “sürtünmesiz” ve “uygun maliyetli” bir şekilde hareket ettirmesini mümkün kılacağını söylüyor.

İlginizi çekebilir: Polkadot (Dot) Simplex Üzerinden Alınabilecek!

Fırsatlar ve zorluklar

Ripple, CBDC’lerin temel faydaları arasında, finansal katılım, yenilikçilik ve teşvik edici rekabet olduğunu belirtiyor.

Bununla birlikte, merkez bankalarının para politikası üzerindeki kontrolünü olumlu bir özellik olarak sürdürme yeteneğinden de bahsediyor. Bu, kripto para birimi endüstrisindeki merkeziyetsizliğin savunucuları için bir aforoz anlamına geliyor.

CBDC’lerin karşılaştığı zorluklar söz konusu olduğunda, Ripple birlikte çalışabilirliğini sağlamanın önemli olduğunu yazıyor:

“Her bir CBDC, iç pazarına en uygun kendi kurallarını ve politikalarını oluşturabilir. Bununla birlikte, Cbdc’ler ayrıca diğer Cbdc’ler ve dijital para birimleri ile sorunsuz bir şekilde işbirliği yapmalarını sağlayacak toplu protokoller tarafından birleştirilmeli ve yönlendirilmelidir.”

Ripple, CBDC odaklı Ledger’ı tanıtıyor

Ripple, bu ayın başlarında merkez bankaları için özel olarak tasarlanmış olan XRP Ledger’ın özel bir sürümünü başlatacağını açıkladı.

Satırlar arası okunduğunda, White Paper’ın tek amacının bu yeni ürünü tanıtmak gibi olduğu görünüyor.

Ripple, Merkez bankalarını sıfırdan yeni bir defter (ledger) oluşturmak yerine mevcut bir defterin özel bir sürümünü kullanmaya teşvik ediyor:

“Bir CBDC, mevcut bir merkezi olmayan defterin özel bir versiyonu kullanılarak verilebilir ve yönetilebilir…Bu, merkez bankalarına, para politikaları ve ekonomik yönetimi üzerinde yeterli merkezi kontrolü korurken, merkezi olmayan defterlerle birlikte gelen esnekliği ve işlevselliği sağlayacaktır.”

(Visited 6 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Kaynakutoday
Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici olarak çalışmıştır. Kendisi Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansına sahiptir. 2020 yılında bankacılık sektörüne veda eden Demir, Blockchain teknolojisi ve kripto paralar hakkında yazılar yazmaktan zevk alan bir kripto meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 20,485.00 1.93%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,171.03 2.65%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.475812 1.96%
solana
Solana (SOL) $ 36.02 7.42%
xrp
XRP (XRP) $ 0.340535 4.36%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 7.48 4.56%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.067576 7.09%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.00001 7.38%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 18.65 6.59%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 6.52 1.50%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 5.04 7.29%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 53.49 4.32%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.314816 5.77%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.509633 5.22%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 3.44 8.30%