Salı, Eylül 26, 2023
Ana SayfaAltcoin HaberleriRipple ve SEC Arasındaki Davada Yeni Gelişmeler Yaşandı

Ripple ve SEC Arasındaki Davada Yeni Gelişmeler Yaşandı

Ripple ve SEC Arasındaki Davada Yeni Gelişmeler Yaşandı

Piyasa değerine göre yedinci en büyük kripto para olan XRP, Ripple ile ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) özet karar önergeleri sunduğu haberlerini takiben bugün yüzde 3’ün üzerinde arttı.

Devam eden XRP davasındaki iki taraf, hakimin, karar vermek için yeterli bilgiye sahip olduğuna inanıyor.

Ripple, Davanın Hızlı Sonuçlanmasını İstiyor

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ve XRP’nin arkasındaki blok zinciri şirketi Ripple, devam eden mahkeme savaşını uzun süreli bir yargılama olmadan sona erdirmek istiyor. İki taraf, New York’un Güney Bölgesi’nde hakim Analisa Torres’i duruşmada verilen ifadeye değil, halihazırda sunulan yasal başvurulara dayalı bir karar açıklamaya çağırdı.

Aralık 2020’de SEC, Ripple’a ve şirketin üst düzey yöneticilerinden Brad Garlinghouse ve Chris Larsen’e, firmanın lisanssız bir menkul kıymet teklifi yoluyla 1,38 milyar dolar topladığını iddia ederek dava açtı.

Davanın ana sorusu, Ripple’ın yerel varlığı olan XRP’nin yatırımcılara kayıt dışı menkul kıymetler olarak satıp satmadığı ve bunun cevabının XRP’nin bir menkul kıymet olup olmadığının belirlenmesi gerekiyor.

Vasil

Kısa süre önce sunulan özet karar dilekçeleri, tarafların hakimden SEC veya Ripple’ın federal menkul kıymetler düzenlemelerinin ihlali olup olmadığını kanıtlamak için yeterli kanıt sunup sunmadığına karar vermesini talep ettiğini gösteriyor.

Savunması boyunca şirket, sınır ötesi ödemeler için kullanılan XRP’nin bir menkul kıymet olmadığını savundu. Savunmasını destekleyen ana argümanlarından biri olarak Ripple, firma ile XRP yatırımcıları arasında bir sözleşme olmadığını iddia etti.

Ripple Baş Hukuk Müşaviri Stuart Alderoty, özet karar hakkındaki görüşünü paylaşan bir tweet’te bu argümanı yineledi.

İki yıllık davadan sonra, SEC herhangi bir yatırım sözleşmesi belirleyemez (tüzük bunu gerektirir). Diğer her şey sadece söylendi. Kongre, SEC’e yalnızca menkul kıymetler üzerinde yetki verdi. Kanun ne diyorsa ona dönelim.

Hakim, henüz özet karar önerileri hakkında karar vermemiş olsa da piyasa katılımcıları haberi memnuniyetle karşıladılar çünkü XRP’nin fiyatı daha önce yüzde 6’nın üzerine çıkarak gün içi en yüksek 0,397 dolara ulaştı.

İlginizi çekebilir:  ETH kurucusu Vitalik Buterin tam 400 Ether transfer etti

Uzmanlar Yorumlarda Bulundu

Birkaç hukuk uzmanı, Twitter’da özet karar önergeleri hakkında yorum yaptı. 18 Eylül tarihli bir tweet’te avukat Jeremy Hogan,

SEC’in birkaç büyük sorunu var: XRP fiyatındaki değişikliklerin çoğunun piyasa güçlerinden (Ripple harici kişiler) kaynaklandığını kabul ediyorlar.

Benzer şekilde, davayı yakından takip etmesiyle tanınan avukat Fred Rispoli;

Komisyonun büyük ölçüde pazarlama çabalarına güveniyorum ve bu, Ripple için en zayıf nokta olsa da bunun yeterince zayıf olmaya yakın olduğunu düşünmüyorum. SEC kazandı.

Karar SEC’in aleyhine çıkarsa, komisyon ve başkan Gary Gensler ciddi şekilde zayıflayacak ve dava açıldığından beri büyük baskı altında olan XRP’nin fiyatı muhtemelen fırlayacak.

Ancak SEC galip gelirse, genel piyasaya büyük bir darbe vurmuş olacak. Düzenleyiciyi yeni yaptırım eylemleri başlatmaya ve daha fazla kripto varlığını menkul kıymetler olarak kabul etmesine yönlendirebilir.

(Visited 108 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici olarak çalışmıştır. Kendisi Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansına sahiptir. 2020 yılında bankacılık sektörüne veda eden Demir, Blockchain teknolojisi ve kripto paralar hakkında yazılar yazmaktan zevk alan bir kripto meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz