Cumartesi, Haziran 3, 2023
Ana SayfaAltcoin HaberleriPolygon’dan yeni Hardfork duyurusu

Polygon’dan yeni Hardfork duyurusu

Polygondan zincir performansını artırmak için yeni Hardfork

Ethereum ölçeklendirme çözümü Polygon, 17 Ocak 2023’te PoS zincirinde yeni bir hardfork uygulama planlarını duyurdu.

Platform bir blog yazısı aracılığıyla, gas yükselmelerini azaltarak ve yeniden yapılanmaları (Reorgs) ortadan kaldırarak ağ performansını yükseltmeyi hedeflediği yaklaşan hardfork hakkındaki ayrıntıları açıkladı.

En büyük Ethereum Layer-2 ölçeklendirme çözümü olan Polygon, geliştiriciler ve kullanıcılar için Ethereum ağında daha hızlı işlemler ve düşük gas ücretleri sağlar.

Ancak, platform bazen yüksek ağ talebi yaşar ve bu da “gas sıçramaları” olarak bilinen ücretlerde katlanarak artışa neden olur. Artan ağ etkinliği sırasında daha yüksek gas ücretleri beklenirken, “gas sıçramaları” blockchain işlemlerinde bir anormallik olarak kabul edilir. 

Bu sorunu ele almak için Polygon, önerilen hardfork’un “BaseFeeChangePayda”yı 8’den 16’ya ikiye katlayacağını ve böylece baz gas ücretinin değişim oranını yüzde 12,5’ten, 6,25’e düşüreceğini belirtiyor.

Yükseltmeyle birlikte, artan zincir içi etkinlik sırasında gas ücretlerinde bir artış beklenirken, gas ücretlerindeki aşırı dalgalanmalar geçmişte kalacak.

Polygon Hardfork’la, Reorg’ları da ortadan kaldıracak

Bir yeniden düzenleme veya zincirin yeniden düzenlenmesi, blok zincirinin geçici olarak kendisinin iki paralel versiyonunu üretmesine neden olur. Yeniden yapılanmalar (Reorgs), yinelenen veya kaybedilen işlemlerle sonuçlanabilecekleri için yüksek risklidir. Bunun yanısıra, bu süreçte blok zincirinin saldırılara karşı savunmasızlığı da artar. 

Geliştirici ekibi, ağda yeniden yapılanmaların oluşmasını ortadan kaldırmak için işlemleri doğrulamak ve bir blok oluşturmak için gereken süreyi azaltmayı planlıyor.

Yaklaşmakta olan hardfork, ağın sprint uzunluğunu 64 bloktan 16 bloğa düşürecek ve yeni blok üretim süresini 128 saniyeden 32 saniyeye düşürecek.

Polygon hardfork’un hala topluluk tarafından onaylanmayı beklediğini belirtmekte fayda var.

(Visited 125 times, 1 visits today)
İlginizi çekebilir:  Bu yeni hamle LUNC fiyatını 1 dolara çıkarabilir

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haber Entel