Salı, Haziran 6, 2023
Ana SayfaEditörün SeçimleriPolygon (MATIC) Nedir?

Polygon (MATIC) Nedir?

Dört farklı katmandan oluşan Polygon bir birlikte çalışılabilirlik ve ölçeklendirme protokolüdür. Protokolün kullanım amaçlı tokenine ise MATIC denir. Ethereum ile birlikte çalışan yan zincirler aracılığıyla ölçeklenebilirliği arttırırken, daha hızlı ve ucuz işlemler sunmayı amaçlar.

Rfd7775433b7a6803fd2134f7a9da761c 2

Matic Network olarak bilinen Polygon, Ethereum uyumlu blok zincirleri oluşturmak için birlikte çalışabilirlik ve ölçeklendirme protokolüdür. 

Yeni bir yan zincir çözümü kullanarak; verimliliği, zayıf kullanıcı deneyimi (yüksek hız ve gecikmeli işlemler) ve topluluk yönetişimi eksikliği dahil olmak üzere, Ethereum’un bazı büyük sınırlamalarını ele alır. Polygon, birlikte çalışabilir blok zincirleri başlatmak için bütün bir platform olarak tasarlanmıştır.

Geliştiriciler bu protokol aracılığıyla, ihtiyaçlarına göre uyarlanmış özniteliklerle önceden ayarlanmış blok zinciri ağlarını başlatabilir. Bunlar, geliştiricilerin daha spesifik işlevselliğe sahip bağımsız blok zincirleri oluşturmasına olanak tanıyan, büyüyen modül yelpazesiyle daha da özelleştirilebilir.

Polygon nasıl çalışır?

Polygon mimarisi; Ethereum katmanı, güvenlik katmanı, ağ katmanı ve yürütme katmanından oluşmak üzere dört katmanlı bir sistem olarak tanımlanmaktadır.

Ethereum katmanı; esasen Ethereum üzerinde uygulanan bir dizi akıllı sözleşmedir. Bu akıllı sözleşmeler, işlem kesinliği ve Ethereum ile çeşitli Polygon zincirleri arasındaki iletişim gibi konuları ele alır. Güvenlik katmanı; Ethereum ile yan yana çalışır ve zincirlerin ek bir güvenlik katmanından faydalanması için “hizmet doğrulayıcı” rolü sağlar. Hem Ethereum hem de Güvenlik katmanları isteğe bağlıdır.

Bunun ötesinde, iki zorunlu katman vardır. Birincisi, Polygon üzerine kurulu blok zincir ağlarının ekosistemi olan Polygon ağları katmanıdır. Bunların her birinin kendi topluluğu vardır ve yerel fikir birliğini yönetip blok üretmekten sorumludur. İkincisi, akıllı sözleşmeleri yürütmek için kullanılan Polygon’un Ethereum Virtual Machine (Ethereum Sanal Makinesi, EVM) uygulaması olan Yürütme katmanıdır.

Polygon’da başlatılan zincirler, Polygon’un isteğe bağlı mesaj iletme yetenekleri sayesinde hem birbirleriyle hem de Ethereum ana zinciriyle iletişim kurabilir. Bu, birlikte çalışabilir merkezi olmayan uygulamalar (dapps) ve çeşitli platformlar arasında basit değer alışverişi gibi yeni kullanım durumlarını mümkün kılacaktır.

MATIC, polygon

MATIC tokeni nedir?

Polygon, Matic Network tarafından ortaya konan vizyonu önemli ölçüde genişletmiş olsa da, hala MATIC olarak bilinen aynı yardımcı programı kullanmaktadır.

MATIC tokeni, Polygon Improvement Proposals’a (Çokgen İyileştirme Teklifleri, PIP) oy vererek; ağ yönetimine katılmak, staking yoluyla güvenliğe katkıda bulunmak ve gaz ücretlerini ödemek de dahil olmak üzere Polygon ekosisteminde çeşitli amaçlar için kullanılır.

Mart 2021 itibariyle, MATIC tokeninin daha geniş Polygon vizyonunda herhangi bir ek faydası olup olmayacağı ise henüz netleşmedi.

polygon, MATIC

​Polygon: Ethereum Blok Zincirlerinin İnterneti

Polygon, farklı blok zincirlerinin artık özel topluluklar olarak değil; daha geniş bir şekilde birbirine bağlı ve uyumlu ağlar halinde çalışarak, geleceği kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

Uzun vadeli hedefi, kullanıcıların önce aracılar arasında gezinmek zorunda kalmadan merkezi olmayan ürün ve hizmetlerle sorunsuz bir şekilde etkileşime girebilecekleri açık, sınırsız bir dünya sağlamaktır. Farklı blok zincirlerinin kolayca bağlanabileceği bir merkez oluşturmayı ve aynı anda yüksek ücretler, zayıf ölçeklenebilirlik ve sınırlı güvenlik gibi bazı bireysel sınırlamalarının üstesinden gelmeyi amaçlar.

Polygon, işlem ücretlerini minimuma indirmeye çalışarak giriş engellerini en aza indirme hedefiyle birden fazla ölçeklendirme çözümünü birleştirmeyi amaçlamaktadır. Ölçeklendirme konusuna çok yönlü bir yaklaşım benimseyen bu ağ, başka herhangi bir ölçeklendirme çözümünün amacına ulaşamaması durumunda, yatırımları riskten korumaktadır.

 İlginizi çekebilir: Popüler analistten çarpıcı tahmin! Bu kripto varlıklar dev yükselişler görecek

(Visited 579 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Hayrunisa Bayar
Ege Üniversitesi Basım ve Yayım Teknolojileri bölümü öğrencisi olan Hayrunisa Bayar 5 yıldır metin yazarlığı işiyle ilgilenmektedir. Birden fazla haber sitesinde makale, çeviri ve seo odaklı içerikler üreterek, editör olarak görev alan Bayar, son birkaç yıldır kripto para sektöründeki gelişmeleri yakından takip etmeye başlamıştır. Blokchain teknolojisi kendisinin özel ilgi alanları arasındadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz