Pazartesi, Şubat 26, 2024
Ana SayfaKripto Para HaberleriPiyasalarda FED’in Yumuşadığı Algısı Değişiyor…

Piyasalarda FED’in Yumuşadığı Algısı Değişiyor…

ABD borsalarındaki satışlara rağmen, tepkisel artışlar devam ediyor, fakat bir zayıflama da söz konusu

Piyasalarda FEDin Yumuşadığı Algısı Değişiyor…

Dolar’daki değer kazanımı ve referans niteliğindeki 10 yıllık ABD tahvil faizi, küresel piyasalarda, FED’in parasal sıkılaşmayı güçlü şekilde devam ettireceği tahminlerini de beraberinde getiriyor.

Başlıklar

FED’den enflasyon ile mücadelede kararlılık vurgusu

Cuma günü saat 17:00’de yapılacak Jackson Hole toplantısında Amerika Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ın bu yönde bir konuşma yapacağı beklentisi var.

ABD’de Temmuz ayı enflasyonunun gerilemesiyle piyasalarda kısa süreli bir ralliye sebep olan “daha az şahinleşen FED” beklentisi gücünü yitirmeye başladı.

Bununla birlikte Reuters’in bir anketinde; ABD Merkez Bankası’nın, enflasyonun zirveyi gördüğü fikri ve artan durgunluk endişeleri nedeniyle Eylül ayında faiz oranlarını 50 baz puan artıracağı şeklinde bir sonuç çıktığını da not etmekte fayda var.

Dolar Endeksi (DXY) 108 seviyesinin üzerine çıkarken ABD 10 yıllıkları yüzde 3.00’a yaklaştı.
Bu gelişmelere paralel, ons Altın’daki düşüş eğilimi de sürüyor. Geçen hafta 1.800 doların üzeri test edilmişken, yazım anında 1.755 dolarda geziniyor.
Petrolde de düşüş trendi devam ediyor. Brent petrol 95 dolar seviyesinde.
Çin Merkez Bankası, banka kredileri için gösterge niteliğindeki 1 yıllık faiz oranını 5 baz puan indirerek,yüzde 3,65’e, beş yıllığı ise 15 puan indirimle yüzde 4,30’a düşürdü. Ülkedeki konut satışlarındaki düşüş ve ödemelerdeki sıkıntılar kararda rol oynadı.
Bu hafta, salı günkü ABD PMI verileri ile cuma günü yapılacak olan Jackson Hole toplantısında Jerome Powell’ın açıklamaları takip edilecek.

Türkiye’nin 5 yıllık CDS primindeki yükseliş devam ediyor

Geçtiğimiz haftalarda 900’lerden 650’ye kadar düşen CDS, haftayı 790 seviyesinin üzerinde kapattı.
Her ne kadar bizim özelimizde, ikinci parti S-400 alımı gibi haberlerin etkisi olsa da, aslında tüm gelişmekte olan ülkelerin CDS’lerinde yükseliş hakim.
Söz konusu durum, ABD’deki para politikasına yönelik beklentilerle ilgili.

Makroekonomik manzaradaki kötüleşmeyle, Türkiye’nin 10 yıllık eurobond faizleri de yükseliyor. Cuma günü 10,5’in üzerinde kapandı.
Sonuç olarak, küresel piyasalardaki iyimserlik yerini daha temkinli bir havaya bırakıyor. Kripto piyasaları da haftaya böyle bir belirsizlik ortamında giriyor.
(Visited 78 times, 1 visits today)

Google Haberler

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz