Salı, Eylül 26, 2023
Ana SayfaPiyasa HaberleriEnflasyondan Savaşa, Piyasalar ve Ekonomiyi Etkileyen 4 Büyük Faktör

Enflasyondan Savaşa, Piyasalar ve Ekonomiyi Etkileyen 4 Büyük Faktör

Kaliforniya’daki Future Proof etkinliğine katılanlara göre, enflasyon, faiz oranları, güçlü dolar ve Ukrayna savaşı, piyasaları ve ekonomiyi etkiliyor

Enflasyondan Savaşa Şu Anda Piyasaları ve ekonomiyi Etkileyen 4 Büyük Faktör

Pazartesi günü ABD’deki Future Proof konferansında, ekonomi ve piyasaları etkileyen dört büyük faktör bulunduğu ve belirsizliğin yatırımcı ve stratejistler için zorluklar yarattığı ifade edildi.

Ritholtz Wealth Başkanı Barry Ritholtz, bu yüksek seviyeli faktörlerin enflasyon, FED’in faiz politikası, doların gücü ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgali olduğunu söyledi.

State Street Stratejisti Michael Arone ise şöyle konuştu:

ABD Merkez Bankası, inatla enflasyonu evcilleştirmek için bu Mart ayından bu yana borçlanma maliyetlerini istikrarlı bir şekilde artırıyor.

 

Ukrayna’daki savaşın da gıda, enerji ve emtia fiyatları üzerinde küresel dalgalanma etkileri oluyor.

 

Ayrıca dolar, İngiliz sterlini ve Euro gibi para birimlerine göre son yılların en güçlü seviyesinde bulunuyor.

Arone, S&P 500’deki şirketlerin gelirlerinin yüzde 45′inin Amerika dışından elde edildiğini ve güçlü bir doların ise bu kazançları olumsuz etkileyebileceğini belirtti.

İthal mallar ucuzlarken, ABD ihracatı diğer ülkeler için daha pahalı hale geliyor.

Ekonomi ve Piyasa Zamanla Toparlanacak

FED bir süredir, daha yüksek faizlerin ekonomiyi yavaşlattığı ve enflasyonu düşürdüğü, fakat durgunluk veya işsizliği tetiklemediği bir yumuşak iniş gerçekleştirmeye çalışıyor.

Katılımcılardan iCapital Network Genel Müdürü Anastasia Amoroso, FED’in bunu başarma sürecinde olduğuna inanıyor.

Amoroso, “ABD GSYH’si yavaşlıyor ama uçurumdan düşmüyor” diye açıklarken, enerji fiyatlarının ılımlı olduğunu ve bunun zamanla gıda fiyatlarındaki ılımlılığı besleyeceğini sözlerine ekledi.

Konfrans’ın sonunda Michael Arone, yatırımcıları gelecekte daha iyi günlerin beklediğini, borsanın genellikle veriler dibe vurmadan çok önce ekonomide bir toparlanma ile fiyatlanmaya başlanacağını söyledi.

Bu, örneğin pandemi sırasında oldu. borsa dibe vurdu, ancak daha sonra bir sağlık krizinin sancılarında bile hızla toparlandı.

 

Resesyondan endişe duyan yatırımcılar için alınacak ders: Ekonomik toparlanmanın ilk aşamalarında iyi performans gösteren varlıkları satın alarak trendin önüne geçin. Değerli hisse senetleri, küçük ölçekli hisse senetleri, enerji, sanayi ve finans gibi sektörler…

Son olarak, Amoroso, yapması çok kötü hissettirse de, fiyatlar ucuzken satın almayı tavsiye etti.

Her ne kadar kötü hissettirse de, ucuzken bir şeyler satın almak oldukça mantıklı.

(Visited 60 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz