Ana SayfaPiyasa HaberleriPiyasalar Artık Daha Agresif Bir FED Bekliyor

Piyasalar Artık Daha Agresif Bir FED Bekliyor

Piyasalar Artık Daha Agresif Bir FED Bekliyor

ABD’de 1980′lerin başından bu yana en yüksek seviyelerine yakın seyreden enflasyonu düşürme arayışındaki FED, federal fon oranını %3-3.25 aralığına çıkardı; yani, art arda üçüncü yüzde 0.75′lik artışın ardından 2008′in başından bu yana en yüksek seviye oldu.

ABD hisse senetleri, duyurunun ardından dalgalı seyirde ve Dow Jones Sanayi Ortalaması %0,67 düştü.

Yatırımcılar, ABD Merkez Bankası’nın bazılarının beklediğinden daha uzun süre şahin kalmasından endişe duyuyorlar.

Mart ayında başlayan ve sıfıra yakın bir noktadan başlayan artışlar, 1990 yılında gecelik fonlama oranını temel politika aracı olarak kullanmaya başladığından bu yana, en agresif sıkılaştırmaya işaret ediyor.

Merkez Bankası yetkilileri, 2023′te %4,6′lık bir bitiş noktasına ulaşana kadar faiz artışına devam etme niyetinin sinyallerini verdi.

Bireysel üyelerin beklentilerinin “nokta grafiği” 2024 yılına kadar faiz indirimlerine işaret etmiyor.

Piyasalar daha agresif bir FED için hazırlanıyor diyebiliriz

Faiz artışlarıyla birlikte FED, yıllar içinde biriktirdiği tahvil miktarını da azaltıyor. Eylül, piyasalarda bilindiği gibi, hızlı “niceliksel sıkılaştırmanın” başlangıcı oldu ve vadesi gelen tahvillerden ayda 95 milyar dolara varan miktar Amerika Merkez Bankası’nın 8,9 trilyon dolarlık bilançosundan düşecek.

(Visited 48 times, 1 visits today)

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz