Pazar, Temmuz 3, 2022
Ana SayfaBitcoin (BTC Coin) HaberleriPiyasa düşerken, DeFi’ler dayanıklılık testini geçti

Piyasa düşerken, DeFi’ler dayanıklılık testini geçti

Piyasa düşerken, DeFi’ler dayanıklılık testini geçti

Durgunluk ve enflasyon korkuları, genel piyasalarda yavaşlamaya neden olurken, DeFi’ler tahmin edilenden daha dirençli çıktılar.

Bitcoin, FED açıklamasıyla yine geri geldi

BTC dün üç günlük yükselişini sonlandırdı ve iki gün önce aştığı 20 bin doların altına düştü, fakat daha sonra bu seviyeyi geri aldı.

Yazım anında BTC 20.621 dolardan, Ethereum da 1.105 dolardan el değiştiriyor.

Yatırımcılar bir kez daha riskli varlıklardan kaçarlarken, FED Başkanı Jerome Powell‘ın devam eden şahinliğiyle ABD’nin bir resesyonu önleyemeyebileceği hususundaki son açıklamalarını sindiriyor.

Deutsche Bank ve Citigroup uzmanları, ABD’de yüzde 50’lik bir durgunluk olasılığı öngörüyorlar.

Eleştirenleri, FED’in faiz oranlarını yükseltmek için çok fazla beklemiş olmasının, ekonomik daralmayı hızlandıracak sert önlemler almaya zorladığını ileri sürüyorlar.

Piyasalar FED faiz kararına odaklandı! Peki BTC neden düşüyor?

DeFi, kripto kasırgasında başını dik tutuyor

Merkezsiz finans (DeFi) sektörü, bu ay merkezi kripto şirketlerinde problemler yaşanırken iyi bir performans gösterdi. Aave, Compound, Maker gibi popüler DeFi uygulamalarında, kripto piyasası değer kaybederken dahi, büyük çaplı zincirleme tasfiyeler veya akıllı sözleşme başarısızlıkları neredeyse hiç yaşanmadı.

Nansen’in kurucusu Alex Svanevik şöyle yazdı:

Aave, Compound ve Maker gibi DeFi kredi protokollerinde, borçluların aşırı risk alması nedeniyle, bir kesinti veya para çekme kısıtlaması olmadı. Zincir üstü işlemlerin şeffaflığı ve tam zamanlı izlenebilmesi, herkesin bu seviyelerde tasfiyeler ve risk altındaki değeri görmesini sağlıyor.

Svanevik, Aave ve Compound’da 6 milyar doların üzerinde geri ödeme yapıldığını ve bunun da borçlarında yüzde 64’lük bir azalmaya denk geldiğini söyledi.

Bu defa, geçen seneki Mayıs çöküşüne kıyasla toplam kilitli değer değerde (TVL) neredeyse iki kat daha fazla düşüşü (-%36) ve bazı büyük yatırımcıların devasa pozisyonları geri ödediğini gördük. Örneğin, Aave’de bir tasfiyede, 140 bin ETH’yi geri ödeyen tek bir cüzdan oldu.

Bu türden hareketler, merkezi bir üçüncü taraf yerine akıllı sözleşmelere dayanarak, finansal işlemleri yürüten DeFi’lerdeki esnekliği gösterdi; yani tasfiyeler, öngörülemeyen bir bulaşma hasarına neden olmadılar.

Bilahare bazı merkezi kripto girişimlerinin, kullanıcılara satışa zorlama ve para çekme kısıtlamaları gibi operasyon tarzları, son birkaç haftadaki piysadaki düşüşlere neden olmuştu.

Nansen’in bildirdiği üzere, akıllı para olarak etiketlenen cüzdanlar için stabilcoinlerin yüzdesi geçen hafta tüm zamanların en yüksek seviyelerine yükseldi. Bu da, zincir üstü kredilerin geri ödenmesine ve agresif risk azaltma hareketine işaret ediyor.

(Visited 145 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 19,115.04 0.73%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,063.01 1.57%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.451971 0.48%
solana
Solana (SOL) $ 33.01 0.85%
xrp
XRP (XRP) $ 0.312979 0.06%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 6.73 1.06%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.065995 1.94%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.00001 1.57%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 16.14 1.45%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 6.11 0.81%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 4.87 1.64%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 50.07 1.36%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.307329 0.23%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.481611 2.53%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 3.27 1.11%