Cumartesi, Haziran 25, 2022
Ana SayfaKriptopediEn büyük yatırımcıları kendilerine çekiyorlar! Peki Gaming Guild nedir?

En büyük yatırımcıları kendilerine çekiyorlar! Peki Gaming Guild nedir?

GameFi'nin beklenmedik büyümesinden sonra, oyun toplulukları (Gaming Guilds) sağladıkları toplam 41,5 milyon dolarlık fonla dikkatleri üzerine çekiyor

En büyük yatırımcıları kendilerine çekiyorlar Peki Gaming Guild nedir?

Gaming Guild nedir? YGG nedir? Oyun birlikleri ne işe yarar? Guild örnekleri nelerdir? Gaming Guild tokenleri nedir? VC nedir? gibi soruların cevabını makalemizde bulabilirsiniz.

Gaming guild nedir?

Ağırlıkla Endonezya ve Filipinler gibi ülkelerdeki bir çok insan, Blockchain tabanlı Play-to-play oyunları (P2E) ileoyunlarını oynayarak geçimlerini sağlayabiliyorlar.

Popülerlik, pandemi dünyayı kasıp kavururken başladı, ancak bu ülkelerdeki oyuncular ek gelir elde ediyorlar ve hatta bazıları Axie Infinity oyununu oynayarak geçimlerini karşılayabildiklerini dahi ifade ediyorlar.

Bununla birlikte, özellikle gelişmekte olan ülkelerde, oyunları oynamaya başlamak için bu kadar sermayeyi karşılayamayacak çok sayıda oyuncu vardı. Nitekim, Axie dahil bu oyunların çoğu, başlangıçta pahalı sayılabilecek oyun içi varlıklara sahip olmayı gerektiriyor. İşte tam da bu noktada kripto oyun birlikleri (Gaming Guilds) devreye girdi.

AXS, Axie Infinity
Axie Infinity oyununda rekabet edebilmek için 3 Axie’ye sahip olmanız gerekiyor ve bunlar hiç de ucuz değil! İyi bir Axie ekibinin maliyetiyse 10.000 dolardan fazla olabilir.

Yield Guild Games’in kurucusu Gabby Dizon, Axie Infinity’nin popülaritesini ve oyun içi karakter Axie’ye olan artan talebi görünce, Axie’lerini (‘burs’ olarak belirtiyor) ödünç vermeye başlamaya karar verdi. Elde edilen getiri ve kira geliri, kullanıcılar, topluluk yöneticileri ve birlik arasında paylaşılacaktı. Diğerleri de kısa zamanda modeli benimsedi, daha sonra giderek daha fazla kripto oyun birlikleri oluşturuldu.

Oyun endüstrisi

Footprint Analytics’e göre, oyun sektörü Eylül ayından bu yana çok sayıda yatırımcıyı kendine çekiyor ve fonlama Kasım ayında 1,3 milyar dolara ulaştı. Kısa geri ödeme süresiyle dikkat çeken GameFi, yılın ikinci yarısından bu yana oyun projeleriyle dolup taşıyor.

1 17
Aylık oyun yatırımı/ Kaynak: Footprint Analytics

GameFi’nin etkileyici büyümesiyle, Kasım ve Aralık’ta toplanan 34 milyon dolar ve 41,5 milyon dolar ile oyun birlikleri (Gaming Guilds) dikkat çekmeye başladı. Birliklere yatırım yapan VC’ler (Risk sermayesi: Start-up projelerinin sermaye yatırımcıları) arasında a16z, DeFiance Capital, Coinbase Ventures ve Animoca Brands gibi büyük start-up yatırımcıları bulunuyor.

lonca
Aylık Guild yatırımları/ Kaynak: Footprint Analytics

Oyun birlikleri (Gaming Guilds), sadece oyunlar hakkında iletişim kurmak için değil, oyunculara strateji ve ekipman gibi kaynaklar sağlamak için de bir platformlardır.

En bilineni Yield Guild Game (YGG) dir. Her birliğin yönetimi ve işleyişi değişse de, VC’ler gelecek YGG’yi yakalama umuduyla yeni birliklere yatırım yapıyorlar.

Şimdi, Footprint Analytics verilerine göre altı önemli Gaming Guild’e bir göz atalım.

Yield Guild Games (YGG)

Yield Guild Game (YGG) şu anda toplamda 9,92 milyon dolar ile finanse ediliyor. Axie oyununun popülaritesi nedeniyle YGG, kullanıcıların oyuna başlaması için ihtiyaç duyacakları 3 adet Axie NFT’yi temin edecek bir Axie Burs programını başlattı.

7F2D2079 D74E 4DC5 9E89 2EAF36E9D443

Birlik, yüzde 70’i oyuncular, yüzde 20’si yönetim ve yüzde 10’u yeniden yatırım için bir kar paylaşımı modeli sayesinde destekleme, eğitim ve ödünç verme için one-stop bir oyun merkezi kurdu.

YGG, 30’dan fazla oyun markasıyla  ortaklık kurarak, GameFi’ye katılım için giriş gereksinimlerini azalttı ve kendilerini göstermelerine destek oldu.

Coğrafi sınırlar konusunda ise, YGG oyunları güçlendirmek, eğitmek, yerelleştirmek ve yetenekleri DAO’lara (Merkezsiz Otonom Organizasyonlar) entegre etmek için çeşitli bölgesel ve şube altDAO’ları da kurdu.

Bunlardan, YGG’nin Güneydoğu Asya’ya hitap eden alt DAO’larından YGG SEA, Aralık ayında 15 milyon dolar fon toplamayı başarmıştı.

Her altDAO ayrıca token de çıkartabilir. Örneğin, YGGLOK tokenlerine sahip kullanıcılar, League of Kingdom’da ödüllerin nasıl dağıtıldığı konusunda oy kullanabilirler.

Avocado Guild (AVG)

Avocado Guild (AG) Temmuz ayında kuruldu, ancak 18 milyon dolarla en yüksek finansmana sahip birliktir.

AG’nin de temel platformu Axie’dir. Axie Infinity Burs Programı aracılığıyla oyunculara ücretsiz hesaplar sağlar ve  eğitim yoluyla gelir elde eder.

17C73AC7 786D 4EA6 8D6A 19D27729C946

AG oyuncuları gelirin yalnızca yarısını alsa da, AG, topluluk eğitimine verdiği önem nedeniyle diğer birliklerden farklıdır. AG, oyuncuları blockchain konusunda eğitmek için P2E’nin 3 yeni konseptini (Play To Educate, Play To Enrich, Play To Empower) önererek, oyuncuların oyun mekaniğini konusundaki becerilerini geliştirmesini teşvik eder.

GuildFi (GF)

GuildFi (GF), oyuncular, birlikler ve yatırımcılar için tek noktadan hizmet platformu olarak bir metaverse tabanı altyapı portalı olmayı hedefliyor.

Zincirler arası bir birlik platformu oluşturmak için giriş, eğitim ve katma değerli hizmetler sağlar.

GF, oyuncuların zincirdeki başarılarının kaydedileceği GuildFi ID ile Metaverse’deki oyuncuların kimliğini belirler.

Rainmaker Games (RAIN)

Rainmaker Games, P2E (oyna kazan) oyunlarının en büyük dinamik veritabanını oluşturmayı hedefliyor.

Merit Circle (Token)

Merit Circle, aynı DAO ve subDAO mimarisiyle YGG’ye benzer. Bir altDAO tokeni vermek yerine, altDAO’su, DAO ile bir tokeni (MC) paylaşır.

D4C34A59 CD56 47A9 A1F2 67AEA4739C07

Good Games Guild (GGG)

Good Games Guild, oyuncuların oyunlarda varlıklarını yönetmelerine ve araç tabanlı bir Oyun Merkezi (Game hub) oluşturmalarına yardımcı olmak için bir varlık panosu (dashboard) ve NFT platformu geliştirmeye odaklanmıştır.

8512FB3B 924C 4E0D 9999 96DFD59508DA
Guild Finansmanları, Kaynak: Footprint Analytics

Özet

Birliklerin (Guild) ortaya çıkmasından hem oyuncular hem de oyun geliştiricileri faydalanırlar. Geliştiriciler için oyundaki trafiğin artmasına yardımcı olur. Oyuncular için ise giriş için gereksinimlerini azaltır ve gelir sağlamalarına yardımcı olur.

Şimdiye kadar birlikler, tokenler çıkartarak DAO yönetişim modelini de uyguladılar. Footprint Analytics’e göre, token fiyatları 10 doların altında. Büyüme için hala çok yer bulunuyor. YGG gibi tokenlerin sahibi oyuncular, birliğin çeşitli P2E projelerine yatırım yapması için endeks fonları bulundurmuş olurlar ve ayrıca topluluğun yönetimine katılabilirler.

84BA3B67 3FFE 43C2 B775 DA6F761F5349
Footprint Analytics – Guild Token Fiyatı

Öte yandan, oyun seçimi birlik (Guild) için çok önemlidir. Bazen Ponzi şeması olan oyunlar, oyuncular ve birliklere çok zarar verebilirler. Axie gibi büyük bir oyun bile gelirdeki devam eden düşüşten olumsuz etkilenebilir.

2021’in ikinci yarısından sonra birlik (Guild) yapıları çeşitlendi ve YGG gibi bir sonraki en başarılı birliğin farklı bir modelinin olması kaçınılmaz gibi gözüküyor.

(Visited 92 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Metin Demir
Bankacılık sektöründe 14 yıllık deneyim sahibi Metin Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisat Bölümü mezunudur. Meslek hayatına 2007 yılında başlayan Demir, 2020 yılına kadar çeşitli bankaların Ticari ve Kurumsal Bankacılık bölümlerinde yönetici olarak çalışmıştır. Kendisi Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansına sahiptir. 2020 yılında bankacılık sektörüne veda eden Demir, Blockchain teknolojisi ve kripto paralar hakkında yazılar yazmaktan zevk alan bir kripto meraklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 21,202.00 0.25%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,206.31 2.34%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.488785 2.96%
solana
Solana (SOL) $ 40.28 2.89%
xrp
XRP (XRP) $ 0.361378 1.33%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 8.01 2.60%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.06752 0.30%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000012 5.81%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 20.37 2.95%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 6.95 3.87%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 5.51 0.30%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 58.61 5.05%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.34501 2.05%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.598037 1.43%
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 4.08 3.16%