Cuma, Ocak 28, 2022
Ana SayfaAltcoin HaberleriParaSwap, airdrop kurallarını yeniden yazdı! İşte detaylar...

ParaSwap, airdrop kurallarını yeniden yazdı! İşte detaylar…

ParaSwap'taki airdroplar, erken yatırımcıların katılım için ödüllendirilme şeklini değiştiriyor.

ParaSwap, airdrop kurallarıDeFi‘de bu haftaki en büyük haber ParaSwap airdrop kuralları oldu. Bazıları bunun hileli olduğunu, bazıları ise zekice bir vuruş olduğunu ifade ediyorlar. Ama nasıl tanımlarsanız tanımlayın, airdrop oyunun kurallarını değiştirdi. İşte nedenleri:

En son boğa koşusunun büyük bir kısmı çeşitli heyecan verici airdroplarla noktalandı. Dağıtım için en yaygın format, sözde geriye dönük airdrop olmuştur. Sadece birkaç küçük değişiklikle, mekanizma, belirli bir zaman diliminde belirli bir DeFi protokolünü kullanan tüm kullanıcılara temel olarak ücretsiz para verir.

Örneğin Uniswap, Eylül 2020’de UNI tokenini piyasaya sürdüğünde, “geçmişteki likidite sağlayıcılarına”, SOCKS NFT sahiplerine ve kurtarıcılarına ve ayrıca 1 Eylül 2020’den önce Uniswap ile etkileşime giren herkese 150 milyon token dağıtmıştı.

Temel olarak, daha önce platformda basit bir swap yaptıysanız, 400 UNI tokeniniz oluyor. Bazı insanlar bu bedava diye adlandırırken, Uniswap ekibi bunu biraz farklı tanımlamıştı. “Uniswap, başarısını son iki yılda yolculuğuna katılan binlerce topluluk üyesine borçlu” diye yazmışlardı:

Bu ilk topluluk üyeleri doğal olarak Uniswap’ın sorumlu kahyaları gibi hizmet edecekler.

Bu nedenle, ücretsiz para almak yerine, bu şanslı kullanıcılar protokolün “kahyaları” olarak kabul edildi ve sahiplerine sadece 1.200 dolar vermekten ziyade yeni sorumluluklar da yükledi.

O zamandan beri her airdrop için benzer bir dil tekrar tekrar kullanıldı.

İlk benimseyenler mantıken öngörüleri için ödüllendirilmelidir. Aydan aya, farklı türde bir spekülasyon da ivme kazandı. DeFi kullanıcıları, hangi tokenin bir sonraki aya çıkacağını belirlemeye çalışmak yerine, hangi tokeni olmayan DeFi projesinin bir airdrop gerçekleştireceği konusunda spekülasyon yapmaya başladılar.

Spekülasyon, birisinin birden fazla cüzdan oluşturduğu ve Uniswap airdrop’unda olduğu gibi, toplam kazançlarının yalnızca yarattıkları cüzdan sayısıyla sınırlandırılabileceği umuduyla çeşitli farklı projelerde küçük işlemler gerçekleştirdiği süreç olan “sybil farming”i doğurdu.

Divergence Ventures’taki bir araştırmacının, firmanın kendi portföy şirketlerinden biri olan Ribbon Finance’ta  “sybil farming” yaptığı ortaya çıktığında, eğilim özellikle ironik bir hal aldı. Söz konusu cüzdan, görünüşe göre bir stratejiyle 652 Ethereum’dan fazla kazandı (O zaman için 2.372.210 dolar kazandırmıştı.) Bu kişi, Ribbon’a 1 ETH yatırmış, ancak bir ton cüzdan kullanmıştı.

Geçen hafta Ethereum Name Service airdropunun ardından bu eğilime bir miktar geri dönüş oldu.

Orijinal Uniswap airdropundan 400 günden fazla bir süre sonra, yeni basılan ENS sahipleri dinleyen herkese şunu hatırlatıyorlardı:

Hayır, bu bedava para değil; bunun yerine “airdrop olarak sorumluluk” kazandınız.

Ardından ParaSwap’ın airdrop’u geldi. Herkes, bu değerli kripto “sorumluluğu”ndan herhangi birinin airdrop olarak gelip geldmediğini kontrol etmek için cüzdanlarına koştu. Ama bu sefer işler farklıydı. Kripto’nun twitter hesabı, sonuçta “aktif kullanıcılar” oldukları için kendilerine para verilmesi gerektiğini iddia eden kullanıcıların akına uğradı.

Sonuçta herkes şöyle soruyordu:

Neden ben değilim? PSP’m nerede?

ParaSwap şu yanıtı verdi :

Neden snapshot tarihinden bir gün önce 1000 ETH takas etmek için gelen herhangi bir balina, ParaSwap’ta iki yıldan fazla bir süredir sık ​​sık 1-5 ETH swap yapan ortalama bir kullanıcıdan daha fazla token alsın ki?

ParaSwap, airdrop kurallarını belirledi

Ekip, gerçek bir topluluk üyesinin nasıl olacağını yeniden tanımlamak için zaman ayırdı. ParaSwap, yalnızca geçici ortak onayını para karşılığında değiştirmek yerine, airdrop avcılarını belirleyip eledi ve en çok tokeni alması gereken kullanıcılar için üç katmanlı bir sistem kurdu.

Bir kullanıcının ilk takas tarihini, adresin kaç kez geri döndüğünü ve swapların karmaşıklığını belirlemek için zincir üzerindeki verileri deşifre etmek için çok uğraştılar.

Bütün bunlardan sonra, projenin gerçekten sadece 20.000 asli topluluk üyesine sahip olduğunu belirlediler. Ve bunu yaparken, Paraswap kum üzerine bir çizgi çizmiş oldu ve topluluğun geri kalanı için bir tür örnek oluşturdu.

Sorumluluğu bedava paraya geri koydular. Ya da en azından denediler.

Ancak diğer projelerin trendi takip edip etmeyeceği henüz belli değil.

(Visited 126 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Kaynakdecrypt
Erçal Savaş Kından
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Erçal Savaş Kından 21 yıl çeşitli Banka ve Holding'lerde Auditor ve Portföy Yöneticisi olarak çalışmıştır. Şu anda Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmakta olup, yaklaşık 4 senedir kripto paralar ve merkeziyetsiz finansal ürünler konusu ile ilgilenmektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı - SPL 3 lisansına sahiptir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde de Rusça ve Franszca dillerini bilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 37,075.00 2.52%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 2,477.84 1.81%
binance-coin
Binance Coin (BNB) $ 387.05 4.87%
cardano
Cardano (ADA) $ 1.04 0.70%
solana
Solana (SOL) $ 92.43 2.53%
xrp
XRP (XRP) $ 0.605824 0.29%
polkadot
Polkadot (DOT) $ 18.20 1.33%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.140595 0.11%
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000021 0.48%
terra-luna
Terra (LUNA) $ 49.17 13.78%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 65.74 1.30%
chainlink
Chainlink (LINK) $ 15.79 4.61%
uniswap
Uniswap (UNI) $ 10.45 1.34%
litecoin
Litecoin (LTC) $ 107.58 0.39%
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.954106 1.87%
matic-network
Polygon (MATIC) $ 1.64 2.29%
axie-infinity
Axie Infinity (AXS) $ 45.44 3.41%