Cuma, Mart 31, 2023
Ana SayfaPiyasa HaberleriPapa Francis Vatikan Kuruluşlarına 30 Eylül'e Kadar Vakit Verdi

Papa Francis Vatikan Kuruluşlarına 30 Eylül’e Kadar Vakit Verdi

Papa Francis Vatikan Kuruluşlarına 30 Eylül'e Kadar Vakit Verdi

Papa Francis, Vatikan ve bağlantılı kuruluşların tüm finansal varlıklarını Vatikan bankası olarak bilinen Din İşleri Enstitüsü’ne (Works of Religion, IOR) taşınmasını emretti.

Papa’nın 23 Ağustos‘ta yayınlanan yazısı, Roma Curia’nın Mart ayında ilan edilen yeni anayasası Praedicate Evangelium’daki bir paragrafa açıklık getirdi.

Anayasanın 219. maddesi 3. paragrafına dair Francis’in yaptığı açıklamaya göre, IOR dışındaki bankalarda tutulan finansal ve likit varlıklar, 1 Eylül 2022‘den itibaren 30 Eylül’e kadar Vatikan bankasına taşınacak.

Kararname, Devlet Sekreterliği de dahil olmak üzere Vatikan kurumlarının finansal varlıklarını 30 Eylül’e kadar IOR’a taşımaya zorlayacak.

Vatikan merkezli IOR’nin şu anda halihazırda 110 çalışanı ve 14.519 müşterisi var. 2021 itibariyle de 5.2 milyar euroluk (5.6 milyar dolar) müşteri varlığına baktı.

Vatikan 3. Dünya Savaşına mı Hazırlanıyor?

vatikan
Vatikan

İtalya’nın en eski Katolik dergilerinden biri olan La Civilta Cattolica ile Haziran ayında yaptığı röportajda gündemi sarsan açıklamalarda bulunan Papa Francis; o dönemde 3. Dünya Savaşı’nın başladığı görüşünde olduğunu söyleyerek şu ifadeleri kaydetmişti.

İnsanlık bir asırda üç dünya savaşı yaşadı ve bunu düşünmek gerekiyor.

Yine o dönemde yaptığı açıklamada Papa, yaşananların arkasında silah ticaretinin olduğuna vurgu yaptı.

Works of Religion (IOR) Nedir?

Yaygın olarak “banka” olarak adlandırılsa da IOR, teknik olarak şubesi olmayan bir finans kurumudur. Vatikan içindeki bağlantılı kuruluşlar, dini tarikatlar, din adamları ve Katolik kurumları dahil olmak üzere müşterilere hizmet sağlamak için çalışır.

2020 sonunda 14.991 müşteriye sahip olan IOR, 2021’de 472 kişilik azalışla 14.519 adet müşteriye düştü. 2019’daki müşterilerinin neredeyse yarısı ise dini tarikatlardı.

Yıllık raporuna göre, finans kurumu 2021’de 19 milyon dolarlık net kâr elde ederken bu miktar 2020’de 44 milyon dolar ve 2019’da 46 milyon dolardı.

İlginizi çekebilir:  Coinbase CEO'su: ChatGPT’nin gelişimi durdurulmamalı

Öte yandan Papa’nın tüm finans kuruluşlarınki fonları IOR’a aktarmak istemesinin sebebi hakkında ortaya atılan komplo teorileri de gündemde yer aldı. Bazılarına göre tüm paranın Vatikan’da toplanmasının istenmesi, Papa’nın daha önce ‘3. dünya savaşının başladığını düşünüyorum’ sözlerinden kaynaklanıyor.

(Visited 149 times, 1 visits today)

Google Haberler

Bu trendi ve hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Günün gelişmelerinden e-posta ile haberdar olmak için sitemize abone olun!

Sorumluluk Reddi Beyanı:
Trendkoin.com bir finansal haber ve kripto para haber platformu olarak yayın sağlamaktadır. Yayınları yatırım danışmanlığı hizmeti niteliğinde değildir. Sitede yayınlanan makaleler yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı kapsamında değildir. Haberlerde, analist ve yatırımcıların bilgi, yorum ve analizlerine yer verilmekte olup, yayınlanan görüş yorum ve bilgiler sahiplerinin kişisel görüş ve tahminlerine dayanmaktadır. Söz konusu analizler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım kararı almak beklentilerinizi karşılamayabilir, hatta uygunsuz sonuçlar doğurabilir. Kripto para işlemleri yüksek derecede risk içerrnekte olup, paranızı kısmen veya tamamen kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Trendkoin.com sitesinde yer alan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve trendkoin.com’daki bilgilerin kullanılarak yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan trendkoin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Uyarı: Trendkoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Trendkoin.com’un iznine tabiidir. Sitede bulunan içerikler izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayınlanamaz.

Hayrunisa Bayar
Ege Üniversitesi Basım ve Yayım Teknolojileri bölümü öğrencisi olan Hayrunisa Bayar 5 yıldır metin yazarlığı işiyle ilgilenmektedir. Birden fazla haber sitesinde makale, çeviri ve seo odaklı içerikler üreterek, editör olarak görev alan Bayar, son birkaç yıldır kripto para sektöründeki gelişmeleri yakından takip etmeye başlamıştır. Blokchain teknolojisi kendisinin özel ilgi alanları arasındadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haber Entel